Chemioterapia gęstej dawki daje słabe efekty w leczeniu wczesnych stadiów raka piersi

Europejscy naukowcy ogłosili, że intensywniejsza chemioterapia oferuje niewielkie korzyści w porównaniu do standardowej chemioterapii u kobiet z wysokim ryzykiem wczesnego stadium raka piersi.

Ten rodzaj chemioterapii nazywany jest chemioterapią gęstej dawki. Podawana jest przez krótszy okres, bez zwiększania całkowitej dawki. Była sugerowana, jako sposób na zwiększenie skuteczności leczeniu wczesnego raka piersi.

Jednakże europejskie badania nie wykazały różnic w przeżyciu pacjenta bez nawrotów choroby lub całkowitego czasu przeżycia po pięciu latach obserwacji.

Badacze udowodnili, że terapia gęstej dawki dawała lepsze szanse przeżycia wolnego od nawrotu choroby, zdefiniowanego jako czas do nawrotu raka w którejkolwiek piersi, raka w drugiej piersi, innych narośli złośliwych lub zgonu z jakiejkolwiek przyczyny.

Po pięciu latach, 89 proc. kobiet w grupie chemioterapii gęstej dawki i 85 proc. grupy standardowej żyło i nie miało nawrotu nowotworu. Ponadto, badacze stwierdzili, że 87 proc. grupy tej chemioterapii miało przeżycie wolne od nawrotów w ciągu pięciu kolejnych lat, w porównaniu z 82 proc. w grupie standardowej.

Niektórzy pacjenci odpowiedzieli na pytania o jakość życia i skutki uboczne. Osoby w grupie intensywnej chemioterapii odnotowały pogorszenie jakości życia w kwestii funkcji seksualnych i skutki uboczne, takie jak zmęczenie.

Dr Joanne Mortimer jest dyrektorem programów nowotworowych kobiet i współdyrektorem programu raka piersi w City of Hope Cancer Center w Duarte w Kalifornii.

"Nie wiem, czy każdy potrzebuje chemioterapii gęstej dawki, ale myślę, że może dawać lepsze efekty w potrójnie negatywnym raku piersi" - powiedziała.

W tak zwanych nowotworach potrójnie ujemnych zwykle występujące receptory zapalne raka nie występują. Nowotwory te nie odnotowują receptorów estrogenowych, progesteronowych i HER2-ujemnych. Mogą one być agresywne i częściej nawracać.

Mortimer cytuje inne badanie opublikowane w 2010 roku, w którym naukowcy przeanalizowali ponad 3 000 chorych na raka piersi i porównali te dwa podejścia. Doszli oni do wniosku, że chemioterapia gęstej dawki wpłynęła na ogólne polepszenie i przeżycie wolne od choroby, zwłaszcza u kobiet z nowotworami tego typu.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży. Estrogen zawarty w tabletkach skutecznie zmniejsza...

Intensywna chemioterapia jest podawana przez krótszy okres, co podoba się większości kobiet.

Jest ona zwykle podawana co dwa tygodnie, a leczenie jest zakończone w ciągu ośmiu tygodni. W standardowej terapii zwykle podaje się dawki co trzy tygodnie w sumie przez 12 tygodni.

Jednak bardziej intensywne leczenie może powodować problemy z małą liczbą krwinek, dlatego Mortimer dodaje, że aby zrównoważyć ten problem, należy podawać czynnik wzrostu białych krwinek.

Nowe badanie zostało opublikowane 8 listopada w "Journal of American Medical Association".

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...