Intensywna radość z życia sekretem długowieczności

Jeśli szukasz przepisu na szczęśliwe, zdrowe i długie życie, możesz zapomnieć o magicznych pigułkach i miksturach. Sekretem życia do późnej starości, który został ujawniony przez naukowców z Uniwersytetu w Londynie jest... radość.

 

Nowe badania opublikowane w bożonarodzeniowym wydaniu "British Medical Journal" opierają się na poprzednich analizach przeprowadzonych przez zespół ekspertów. Wskazują oni, że subiektywne uczucie przyjemności i zadowolenia z życia to czynniki długowieczności.

Wcześniejsze badania były obiecujące i wskazywały, że nawet odczuwanie chwilowej przyjemności może wydłużyć życie. Specjaliści zdecydowali się sprawdzić, czy odczuwanie radości przez dłuższy czas również wpływa na długowieczność.

 

W badaniu na Uniwersytecie College w Londynie wzięło udział 9 365 dorosłych ze średnią wieku 63 lata. Okazało się, że prawie jedna czwarta osób nie doświadczyła żadnej radości życia

Wskaźnik zadowolenia oceniano trzykrotnie w dwuletnich odstępach między 2002, a 2006 rokiem za pomocą kwestionariuszy i wywiadów.

Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę poziomu swojej radości z życia według czteropunktowej skali, która obejmowała: "Lubię to, co robię"; "Lubię być w towarzystwie innych"; "Patrzę wstecz na moje życie z poczuciem szczęścia"; "Czuję się pełen energii każdego dnia".

Uczestnicy badania, którzy odpowiedzieli "nigdy lub rzadko" na każde z czterech wyżej wymienionych stwierdzeń, zostali sklasyfikowani jako osoby nie odczuwające praktycznie żadnych życiowych przyjemności. Osoby, które odpowiedziały "czasami lub często" do każdego z tych zdań zostały ocenione jako posiadające wysokie zadowolenie ze swojego życia.

Badacze odnotowali, że 2 264 osób (24 proc.) nie odpowiedziało pozytywnie na żadne z czterech pytań. 1 833 (20 proc.) uczestników na jedno z nich odpowiedziało w pełni pozytywnie, 2 063 (22 proc.) na dwa pytania, a 3 205 (34 proc.) odpowiedziało pozytywnie na trzy z nich.

Podczas okresu obserwacji, odnotowano 1 310 zgonów. Śmiertelność była wyższa wśród osób, które odczuwały mniejszą przyjemność z życia.

Badacze wzięli pod uwagę szereg czynników, które mogły wpływać na wyniki badań, takich jak edukacja, obniżenie nastroju, stan zdrowia, status ekonomiczny.

Dowiedli, że osoby, które odpowiedziały dobrze na dwa ze stwierdzeń, miały o 17 proc. niższe ryzyko zgonu od tych, którzy nie odczuwali żadnej radości z życia. Natomiast osoby, które trzy razy udzieliły pozytywnych odpowiedzi, miały o 24 proc. niższe ryzyko wcześniejszej śmierci.

Więcej radości z życia odczuwały kobiety, osoby żyjące w związkach, zatrudnione, wykształcone, zamożniejsze oraz młodsze.

Wyniki badań potwierdziły hipotezę poprzednich analiz. Im więcej czerpiemy radości z prostych, codziennych czynności, tym mniej prawdopodobne, że umrzemy przedwcześnie.

Natalia Kulik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (16)
~Mój nick
~Mój nick 9 miesięcy temu

Już dawno radzieccy uczeni odkryli, że huczne świętowanie dnia urodzin ma ścisły związek długością życia człowieka. Zależność jest taka: Im więcej razy ludzie hucznie świętują swoje urodziny, tym dłużej żyją.

Odpowiedz
~kil
~kil 9 miesięcy temu

ble,ble,ble. naukowcy będa wymyslac głupoty co jakiś czas byleby doic pieniadze od panstwa na te cele. Będziemy zyli długo pod warunkiem ,ze w żywności nie bedzie tyle śmiertelnych pestycydów i innych trucizn które nas dziesiątkują . Mam w bliskiej rodzinie 4 chorych na raka , jedna osoba zmarła w wieku 30 lat.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...

Newsy

Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka...