Trwa ładowanie...

Intensywna radość z życia sekretem długowieczności

Avatar placeholder
29.12.2016 20:18
Intensywna radość z życia sekretem długowieczności
Intensywna radość z życia sekretem długowieczności

Jeśli szukasz przepisu na szczęśliwe, zdrowe i długie życie, możesz zapomnieć o magicznych pigułkach i miksturach. Sekretem życia do późnej starości, który został ujawniony przez naukowców z Uniwersytetu w Londynie jest... radość.

 

Nowe badania opublikowane w bożonarodzeniowym wydaniu "British Medical Journal" opierają się na poprzednich analizach przeprowadzonych przez zespół ekspertów. Wskazują oni, że subiektywne uczucie przyjemności i zadowolenia z życia to czynniki długowieczności.

Wcześniejsze badania były obiecujące i wskazywały, że nawet odczuwanie chwilowej przyjemności może wydłużyć życie. Specjaliści zdecydowali się sprawdzić, czy odczuwanie radości przez dłuższy czas również wpływa na długowieczność.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

 

Częściej i bardziej intensywniej odczuwana radość z życia sprawia, że żyjemy dłużej
Częściej i bardziej intensywniej odczuwana radość z życia sprawia, że żyjemy dłużej (123rf)

W badaniu na Uniwersytecie College w Londynie wzięło udział 9 365 dorosłych ze średnią wieku 63 lata. Okazało się, że prawie jedna czwarta osób nie doświadczyła żadnej radości życia

Wskaźnik zadowolenia oceniano trzykrotnie w dwuletnich odstępach między 2002, a 2006 rokiem za pomocą kwestionariuszy i wywiadów.

Przeczytaj koniecznie

Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę poziomu swojej radości z życia według czteropunktowej skali, która obejmowała: "Lubię to, co robię"; "Lubię być w towarzystwie innych"; "Patrzę wstecz na moje życie z poczuciem szczęścia"; "Czuję się pełen energii każdego dnia".

Uczestnicy badania, którzy odpowiedzieli "nigdy lub rzadko" na każde z czterech wyżej wymienionych stwierdzeń, zostali sklasyfikowani jako osoby nie odczuwające praktycznie żadnych życiowych przyjemności. Osoby, które odpowiedziały "czasami lub często" do każdego z tych zdań zostały ocenione jako posiadające wysokie zadowolenie ze swojego życia.

Badacze odnotowali, że 2 264 osób (24 proc.) nie odpowiedziało pozytywnie na żadne z czterech pytań. 1 833 (20 proc.) uczestników na jedno z nich odpowiedziało w pełni pozytywnie, 2 063 (22 proc.) na dwa pytania, a 3 205 (34 proc.) odpowiedziało pozytywnie na trzy z nich.

Podczas okresu obserwacji, odnotowano 1 310 zgonów. Śmiertelność była wyższa wśród osób, które odczuwały mniejszą przyjemność z życia.

ZOBACZ TAKŻE

Post - sposób na długowieczność i odchudzanie

Badacze wzięli pod uwagę szereg czynników, które mogły wpływać na wyniki badań, takich jak edukacja, obniżenie nastroju, stan zdrowia, status ekonomiczny.

Dowiedli, że osoby, które odpowiedziały dobrze na dwa ze stwierdzeń, miały o 17 proc. niższe ryzyko zgonu od tych, którzy nie odczuwali żadnej radości z życia. Natomiast osoby, które trzy razy udzieliły pozytywnych odpowiedzi, miały o 24 proc. niższe ryzyko wcześniejszej śmierci.

Więcej radości z życia odczuwały kobiety, osoby żyjące w związkach, zatrudnione, wykształcone, zamożniejsze oraz młodsze.

Wyniki badań potwierdziły hipotezę poprzednich analiz. Im więcej czerpiemy radości z prostych, codziennych czynności, tym mniej prawdopodobne, że umrzemy przedwcześnie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze