Interaktywny program internetowy skuteczny w walce z bezsennością

Ludzie szukają pomocy w przypadku wszelkiego rodzaju dolegliwości w internecie. Teraz, jak się okazuje, bezsenność może być jednym z tych problemów, z którym można walczyć przez internet.

Internetowy program interaktywny może pomóc osobom cierpiącym na przewlekłą bezsenność w złagodzeniu choroby bez brania leków lub spędzania długiego czasu na kanapie u terapeuty, jak sugerują nowe badania.

Program stosuje sześciotygodniowy program poznawczy techniki terapii behawioralnej  standardowego leczenia bezsenności w celu przywrócenia odpowiedniej jakości i długości snu pacjentom.

„Osoby uczestniczące w programie doświadczyli istotnej poprawy jakości snu. Ponadto, wyniki są podobne do wyników odnotowanych w badaniach, które obejmowały terapię poznawczo-behawioralną” - powiedział Ritterband, profesor Wydziału Psychiatrii i Nauk Behawioralnych na Uniwersytecie w Virginii.

Bezsenność, czyli trudności z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu jest to wspólny problem z idącymi w parze konsekwencjami medycznymi i psychiatrycznymi. Prawie u połowy dorosłych wśród badanych wystąpiły objawy bezsenności, a nawet jeden na pięciu z nich rzeczywiście ma zaburzenia bezsenności.

Na potrzeby badania, ponad 300 osób dorosłych zostało losowo przydzielonych do sześciotygodniowego programu edukacji online na temat poprawy jakości snu.

Przed przystąpieniem do badania, wszyscy uczestnicy regularnie potrzebowali ponad 30 minut, aby zasnąć w nocy, albo spędzali ponad 30 minut w nocy po przebudzeniu się w nocy.

Efekty programu zostały ocenione od dziewięciu tygodni do jednego roku po udziale. Po roku, siedem spośród 10 uczestników przyznało, iż objawy bezsenności znacznie zmalały, a 57 procent wyleczyło się z bezsenności.

Dr Matthew Lorber, dyrektor psychiatrii dzieci i młodzieży w Szpitalu w Nowym Jorku zwrócił uwagę, że większość lekarzy w leczeniu bezsenności zamiast zalecania środków odurzających, może polecić kognitywną terapię behawioralną.

"Terapia poznawcza jest uważana za złoty standard w radzeniu sobie z bezsennością, ale jest kosztowna" – mówi Lorber.

"Więc jeśli ludzie są w stanie to zrobić przez internet, to byłoby fantastyczne" - dodaje.

Wydaje się, że ci, którzy są gotowi włożyć trochę pracy w to, aby pomóc sobie w walce z bezsennością, mogą poprawić jakość swojego snu dzięki programom, takim jak ten.

6 produktów, których nie warto jeść przed snem

Przewracasz się w nocy z boku na bok, czujesz się zmęczona, a w zaśnięciu nie pomaga ci nawet liczenie baranów? Do tego zamiast chudnąć, tyjesz? Spójrz...

Program SHUTi aktywnie angażuje ludzi do zmiany zachowań. Uczestnicy przechodzą cotygodniowe sesje, które trwają około 40 minut w ciągu do sześciu do szesnastu tygodni.

Sesje obejmują quizy, osobiste historie, przegląd prac domowych i innych zadań mających na celu poprawę snu. Uczestnicy są również zachęcani do spędzenia dwóch do trzech minut dziennie w internetowym dzienniku zasypiania. Następnie program tworzy osobistą rekomendację snu.

Chodzi o to, aby pomóc rozwijać dobre nawyki snu i przezwyciężyć lęk związany z bezsennością, jak twierdzą naukowcy.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...

Newsy

Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka...