Interaktywny program internetowy skuteczny w walce z bezsennością

Ludzie szukają pomocy w przypadku wszelkiego rodzaju dolegliwości w internecie. Teraz, jak się okazuje, bezsenność może być jednym z tych problemów, z którym można walczyć przez internet.

Internetowy program interaktywny może pomóc osobom cierpiącym na przewlekłą bezsenność w złagodzeniu choroby bez brania leków lub spędzania długiego czasu na kanapie u terapeuty, jak sugerują nowe badania.

Program stosuje sześciotygodniowy program poznawczy techniki terapii behawioralnej  standardowego leczenia bezsenności w celu przywrócenia odpowiedniej jakości i długości snu pacjentom.

„Osoby uczestniczące w programie doświadczyli istotnej poprawy jakości snu. Ponadto, wyniki są podobne do wyników odnotowanych w badaniach, które obejmowały terapię poznawczo-behawioralną” - powiedział Ritterband, profesor Wydziału Psychiatrii i Nauk Behawioralnych na Uniwersytecie w Virginii.

Bezsenność, czyli trudności z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu jest to wspólny problem z idącymi w parze konsekwencjami medycznymi i psychiatrycznymi. Prawie u połowy dorosłych wśród badanych wystąpiły objawy bezsenności, a nawet jeden na pięciu z nich rzeczywiście ma zaburzenia bezsenności.

Na potrzeby badania, ponad 300 osób dorosłych zostało losowo przydzielonych do sześciotygodniowego programu edukacji online na temat poprawy jakości snu.

Przed przystąpieniem do badania, wszyscy uczestnicy regularnie potrzebowali ponad 30 minut, aby zasnąć w nocy, albo spędzali ponad 30 minut w nocy po przebudzeniu się w nocy.

Efekty programu zostały ocenione od dziewięciu tygodni do jednego roku po udziale. Po roku, siedem spośród 10 uczestników przyznało, iż objawy bezsenności znacznie zmalały, a 57 procent wyleczyło się z bezsenności.

Dr Matthew Lorber, dyrektor psychiatrii dzieci i młodzieży w Szpitalu w Nowym Jorku zwrócił uwagę, że większość lekarzy w leczeniu bezsenności zamiast zalecania środków odurzających, może polecić kognitywną terapię behawioralną.

"Terapia poznawcza jest uważana za złoty standard w radzeniu sobie z bezsennością, ale jest kosztowna" – mówi Lorber.

"Więc jeśli ludzie są w stanie to zrobić przez internet, to byłoby fantastyczne" - dodaje.

Wydaje się, że ci, którzy są gotowi włożyć trochę pracy w to, aby pomóc sobie w walce z bezsennością, mogą poprawić jakość swojego snu dzięki programom, takim jak ten.

6 produktów, których nie warto jeść przed snem

Przewracasz się w nocy z boku na bok, czujesz się zmęczona, a w zaśnięciu nie pomaga ci nawet liczenie baranów? Do tego zamiast chudnąć, tyjesz? Spójrz...

Program SHUTi aktywnie angażuje ludzi do zmiany zachowań. Uczestnicy przechodzą cotygodniowe sesje, które trwają około 40 minut w ciągu do sześciu do szesnastu tygodni.

Sesje obejmują quizy, osobiste historie, przegląd prac domowych i innych zadań mających na celu poprawę snu. Uczestnicy są również zachęcani do spędzenia dwóch do trzech minut dziennie w internetowym dzienniku zasypiania. Następnie program tworzy osobistą rekomendację snu.

Chodzi o to, aby pomóc rozwijać dobre nawyki snu i przezwyciężyć lęk związany z bezsennością, jak twierdzą naukowcy.

Natalia Kulik, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...