Intercyza przed ślubem

Intercyza przed ślubem lub po zawarciu małżeństwa jest to umowa majątkowa między partnerami. Zawiera się ją, kiedy para chce, aby ich stosunki majątkowe odbiegały od tych „domyślnie” stosowanych przy zawieraniu związku małżeńskiego. Może to oznaczać, że partnerzy chcą zachować między sobą częściową lub całkowitą rozdzielność majątkową – lub wręcz przeciwnie. W Polsce po ślubie małżonkowie mają wspólnotę majątkową, co oznacza, że część majątku jest wspólna, część należy do męża, a część do żony. Co to jest intercyza przedmałżeńska?

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Co to jest intercyza?

Intercyza przedmałżeńska to umowa pomiędzy przyszłymi małżonkami dotycząca ich finansów – może ona ograniczać lub rozszerzać wspólnotę majątkową małżonków. Musi być ona sporządzona u notariusza, w obecności obojga partnerów. W sumie intercyza przedmałżeńska kosztuje około 500 zł, a intercyza podpisana po ślubie kosztuje w zależności od majątku współmałżonków. Intercyza przedmałżeńska nabiera ważności dopiero w dniu zawarcia ślubu, nie w momencie jej podpisania. Intercyza sporządzana w czasie trwania małżeństwa wprowadza rozdzielność majątkową (lub pełną wspólnotę majątkową) w momencie jej podpisania przez oboje małżonków.

Wspólnota majątkowa, czyli stan majątkowy po ślubie oznacza, że do wspólnego majątku zalicza się:

 • wszystko, co małżonkowie kupią w czasie trwania małżeństwa,
 • dochody obydwojga małżonków,
 • wpływy z majątku wspólnego i majątków obojga małżonków,
 • środki z funduszów emerytalnych obojga małżonków.

Mimo że ten stan nazywany jest wspólnotą majątkową, są pewne rzeczy, które pozostają jako majątek osobisty każdego z małżonków. Są to:

 • przedmioty i nieruchomości, które zostały przez jednego z małżonków nabyte przed ślubem,
 • przedmioty i nieruchomości odziedziczone lub otrzymane przez jednego z małżonków,
 • przedmioty osobiste,
 • odszkodowania,
 • wierzytelności,
 • nagrody,
 • prawa autorskie.

Rozdzielność majątkowa a intercyza

Rozdzielność majątkowa przed ślubem jest całkowita. Po ślubie można ją kontynuować tylko za pomocą podpisania intercyzy. W umowie można ustalić dokładnie, co może należeć tylko do jednego ze współmałżonków. Częściowa lub całkowita rozdzielność majątkowa może zostać wprowadzona przez partnerów, którzy np. chcieliby zarabiać każde na własny rachunek. „Domyślna” wspólnota majątkowa im na to nie pozwoli – można się wtedy zdecydować na intercyzę, w której zostanie dokładnie określone, co ma być majątkiem żony, co męża, a co ma należeć do majątku wspólnego.

Rozdzielność majątkowa częściowo chroni jedną stronę przed ewentualnymi długami drugiej. W przypadku wspólnoty majątkowej, komornik może zająć cały wspólny majątek małżonków. Rozdzielność majątkowa małżonków ułatwia także ewentualny rozwód. Zakończenie małżeństwa nie łączy się wtedy z dzieleniem się wspólnym majątkiem, co znacznie ułatwia ten trudny proces obojgu stronom.

Intercyza to taki dokument, który może wprowadzić rozdzielność majątkową, ale także rozszerzyć wspólność majątkową partnerów, czyli działać zupełnie odwrotnie. Jeśli oboje partnerzy tego chcą, mogą zrzec się części lub całości swojego majątku na rzecz wspólnoty. Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków oznacza z kolei, że w przypadku rozwodu, dorobki obojga partnerów są przeliczane i wyrównywane w stosunku do siebie. Jeśli np. matka dzieci zrezygnowała na jakiś czas z pracy, aby je wychować i nie zarabiała w tym czasie, otrzymuje za to w pewnym sensie rekompensatę. Intercyza to umowa, którą można rozwiązać lub zmienić, nie jest to decyzja na całe życie. Może ona wiele ułatwić lub wiele skomplikować, w zależności od jej zastosowania i celu jej podpisania.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ślub
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Depresja?!

ZoiElpidaXara • ostatni post 13 godzin temu

1
Artykuły Ślub
Ślub

Strach przed odpowiedzialnością

Strach przed odpowiedzialnością

Do decyzji o małżeństwie, związaniu się na całe życie z drugą osobą i założeniu rodziny trzeba dorosnąć. Kobiety są zwykle bardziej przychylne do zalegalizowania związku, mężczyznom często jest to obojętne.

Ślub

Stres przed ślubem

Przygotowania ślubne to całkiem naturalna sprawa. Nie dość, że sama organizacja wesela pochłania dużo energii, to dochodzą jeszcze obawy przed ślubem (...) co do jakości uczucia. Związanie się z drugim człowiekiem na całe przyszłe życie...

Ślub

Seks przed ślubem

do ślubu. Mimo liberalizmu seksualnego i swobody obyczajowej, seks przedmałżeński jest przez wielu potępiany. Z jednej strony, wytaczane są argumenty (...) natury religijnej i twierdzenie, że współżycie przed ślubem...

Ślub

Nowożeńcy

Nowożeńcy

Szczęśliwe małżeństwo zależy od obustronnej chęci i zaangażowania. Chęć zawarcia małżeństwa powinna wypływać z serca.

Ślub

Wymarzony mężczyzna

Wymarzony mężczyzna

Związek jest sztuką kompromisu i wymaga od każdej pary pracy nad sobą. Bez wspólnych rozmów i rozwiązywania konfliktów nie uda się stworzyć dobrej relacji.

Ślub

Obawy przed ślubem

Obawy przed ślubem dotyczą niemal każdej młodej pary. Czy to ten jedyny? Jak go rozpoznać? Czy to właściwa kobieta na całe życie? Czy czekać na kogoś (...) jeśli nam się nie uda? Gubimy się w lawinie niepokojących pytań, które dodatkowo...

Ślub

Zaręczyny w święta - czy to dobry pomysł?

Zaręczyny w święta - czy to dobry pomysł?

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To rodzinny czas sprzyjający refleksji i zadumie. Czas, w którym łatwiej jest zatrzymać się i zastanowić nad dotychczasowym życiem oraz podjąć decyzje, które zaważą na naszej przyszłości. Niepowtarzalna...

Ślub

Przygotowania ślubne

Przygotowania ślubne

Zbyt intensywne przygotowania ślubne często przysłaniają to, co w dniu ślubu jest najważniejsze. Warto wszystkie sprawy sobie dobrze rozplanować

Ślub

Seks a szczęście w związku

Seks a szczęście w związku

Rozpoczęcie współżycia jest dla zakochanych ludzi przeniesieniem związku na bardziej intymny poziom. Seks daje poczucie niezwykłej bliskości i może być czymś wspaniałym, o ile oczywiście oboje partnerzy są na niego gotowi.

Ślub

Ucieczka

Ucieczka

Ucieczka przed problemami nie pomoże w ich rozwiązaniu. Należy eliminować je na bieżąco, poprosić o pomoc rodzinę lub kogoś z bliskiego otoczenia, razem łatwiej znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.