Trwa ładowanie...

Interdyn (prądy interferencyjne) – wskazania, przeciwwskazania, działanie, skutki uboczne, zalety

Interdyn to zabieg wykorzystywany w rehabilitacji i fizjoterapii.
Interdyn to zabieg wykorzystywany w rehabilitacji i fizjoterapii. (adobestock)

Interdyn, czyli prądy interferencyjne, to prądy stosowane w zabiegach leczniczych i w rehabilitacji. Zabiegi z użyciem prądu znalazły swoje zastosowanie w terapii wielu chorób, w tym w leczeniu bólu. Ich działanie polega na poprawie trofiki, zmniejszeniu napięcia mięśniowego, stymulacji naczyniowo-ruchowej, wydzielaniu endorfin i rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Warto poznać wskazania i przeciwwskazania do tego typu zabiegów oraz dowiedzieć się, jak wygląda ich przebieg. Co to jest interferencja? Na czym polega zabieg fizykalny interdyn?

spis treści

1. Co to jest interdyn?

Interdyn (prądy interferencyjne, prądy Nemeca) to prądy średniej częstotliwości wykorzystywane w fizjoterapii oraz rehabilitacji. Zabieg interdyn wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwobrzękowe przy jednoczesnym niewielkim ryzyku wystąpienia skutków ubocznych. Może być stosowany przez osoby w różnym wieku, w przypadku zróżnicowanych schorzeń.

2. Na czym polega prąd interferencyjny?

Prądy interferencyjne (prądy if) to terapia przy użyciu dwóch obwodów z prądem o różnych częstotliwościach (niskich i średnich), polegająca na zjawisku interferencji, czyli nakładania się kilku fal na siebie, w efekcie czego powstaje statyczne lub dynamiczne pole elektryczne.

Zobacz film: "Fakty i mity o zabiegach estetycznych"

Ułożenie elektrod prądu interferencyjnego przypomina plan kwadratu, dzięki czemu zabieg skupia się na chorym miejscu (np. prądy na kręgosłup, bark czy biodro), a fale wytwarzają bodziec leczniczy wewnątrz ciała. Zabiegi interdyn docierają do głębiej położonych tkanek niż pozostałe rodzaje elektroterapii, co przekłada się na lepsze efekty rehabilitacji.

3. Prądy interferencyjne – działanie

Prądy interferencyjne podobne są do prądów diadynamicznych (prądów DD), z tą różnicą, że mają silniejsze działanie i są mniej nieprzyjemne dla pacjenta. Wynika to z faktu, iż prądy interdyn łatwiej pokonują opór skóry i docierają do głębiej położonych tkanek. Działanie interdyn uzależnione jest przede wszystkim od częstotliwości (dawki prądów interferencyjnych):

  • prądy 0-1 Hz - działają pobudzająco, wywołując skurcze pojedynczych mięśni,
  • prądy 25-50 Hz - pobudzają krążenie krwi i pracę mięśni, aktywują układ motoryczny,
  • prądy 50-100 Hz - poprawiają ukrwienie tkanek, stymulują przemianę materii oraz działają przeciwbólowo,
  • prądy 90-100 Hz - zmniejszają ból i napięcie układu nerwowego.

4. Przygotowanie do zabiegu interdyn

Zabieg z użyciem prądów interferencyjnych trwa od 15 do 20 minut. Na leczenie prądem należy zgłosić się w wygodnym ubraniu, najlepiej luźnym stroju sportowym. Przed samym zabiegiem pacjent powinien zdjąć część ubrania, tak aby umożliwić dostęp do miejsca poddawanego działaniu prądów.

Ważne jest również usunięcie wszelkich metalowych elementów odzieży lub biżuterii. Pacjent układany jest na stole zabiegowym w wygodnej pozycji, umożliwiającej zwolnienie napięcia mięśniowego.

Zabieg wykonuje się z zastosowaniem dwóch obwodów prądów, pierwszym krokiem jest umieszczenie na ciele chorego czterech elektrod, które stabilizuje się bandażem. Podczas działania prądem chory odczuwa mrowienie, po zakończeniu zabiegu pacjent powinien odpocząć przez 20-30 minut.

Interdyn to często stosowane zabiegi rehabilitacyjne i lecznicze. Chociaż myśl o porażaniu ciała prądem może być zniechęcająca, warto mieć świadomość, iż stosowane w tych zabiegach prądy nie są zbyt silne i nie powodują bólu.

Docierająca w głębsze warstwy ciała wiązka impulsów elektrycznych pobudza działanie mięśni, obieg krwi i limfy, korzystnie wpływając na usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii i zmniejszanie odczuwania bólu.

5. Interdyn – wskazania

Zabiegi interdyn stosowane są w rehabilitacji i leczeniu takich chorób i dolegliwości, jak:

Prądy TENS – co to jest, działanie, wskazania, przeciwwskazania
Prądy TENS – co to jest, działanie, wskazania, przeciwwskazania

Prądy TENS są jedną z metod elektroterapii, stosowaną do niefarmakologicznego leczenia dolegliwości

przeczytaj artykuł

6. Interdyn – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do leczenia prądami wymienia się stany i dolegliwości, jak:

7. Prądy interferencyjne – skutki uboczne

Skutki uboczne rehabilitacji prądem pojawiają się sporadycznie i w większości przypadków są łagodne. Zabieg interdyn jest dobrze tolerowany przez większość pacjentów, znacznie lepiej niż pozostałe rodzaje elektroterapii.

Wśród skutków ubocznych interdyn wymienia się zwiększoną wrażliwość miejsca zabiegowego, niewielki ból, przypominający zakwasy oraz tymczasowe podrażnienie skóry. Nie istnieje również ryzyko poparzenia skóry, ze względu na bezpieczną częstotliwość prądu.

8. Zalety elektroterapii

Elektroterapia ma pozytywny wpływ na regenerację tkanek, zmniejszanie bólu i stanu zapalnego. Prądy IF docierają do głęboko położonych tkanek, wykazują silne właściwości przeciwbólowe i zmniejszające napięcie mięśniowe.

Dodatkowo mają pozytywny wpływ na krążenie krwi, wydzielanieendorfin (hormonu szczęścia), pobudzają mięśnie do pracy i przyspieszają przemianę materii.

Elektroterapia przyczynia się do leczenia dysfunkcji nerwowo-mięśniowych, zwiększa zakres ruchów, redukuje obrzęki i wysięki. Ponadto regeneruje uszkodzenia tkanek i poprawia ich stan.

Ogromną zaletą jest również cena interdyn, ponieważ wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Dodatkowo zabiegi oferowane są w wielu miejscach, takich jak przychodnie, szpitale z oddziałem rehabilitacji, sanatoria, uzdrowiska czy gabinety fizjoterapii. Istnieje również możliwość pokrycia ceny prądow interferencyjnych przez Narodowy Funfusz Zdrowia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze