Trwa ładowanie...

Internauci oszaleli na tym punkcie. Lekarz łapie się za głowę i ostrzega

 Katarzyna Prus
18.01.2023 09:18
Czarne plasterki ziemniaka mają świadczyć o usuniętych z organizmu toksynach
Czarne plasterki ziemniaka mają świadczyć o usuniętych z organizmu toksynach (archiwum własne)

Czy plasterki ziemniaka w skarpetkach mogą pomagać w leczeniu infekcji i usuwaniu toksyn z organizmu? Choć może wydawać się to niewiarygodne, ta metoda stała się hitem w sieci, a tiktokerzy przekonują, że naprawdę działa. Lekarze radzą zachować zdrowy rozsądek. - Jeśli poważnie zachorujemy i zrezygnujemy z zaleceń lekarza, wybierając domowe eksperymenty, stwarzamy sobie poważne zagrożenie - ostrzega dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

spis treści

1. Ziemniaki w skarpetkach

Internauci uwielbiają domowe sposoby na walkę z infekcjami. Sieć co chwilę podbijają nowe metody, które rzekomo mają pomóc w pokonaniu przeziębienia, a nawet grypy. Jednym z ostatnich hitów są "ziemniaczane skarpetki".

@karmonnii Odpowiadanie użytkownikowi @adamina19 #kaszel #katar #choroba #przeziębienie #grypa #dziecko #wirusy #skarpetka #ziemniakwskarpecie ♬ Sunrise - Official Sound Studio

Do ich skuteczności przekonywała Debbie Vigan, mama z Kalifornii (jej post nie jest już dostępny na Facebooku). Twierdziła, że w przypadku jej syna ta niecodzienna metoda przyniosła świetne rezultaty.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Plasterki ziemniaka przyłożone na noc do stopy mają pomóc na przeziębienie
Plasterki ziemniaka przyłożone na noc do stopy mają pomóc na przeziębienie (TikTok)

Ustał katar i kaszel, a chłopiec miał przespać spokojnie 12 godzin. Matka dodała, że plasterki ziemniaka wyjęte ze skarpetek były czarne, co miało rzekomo świadczyć o usuniętych toksynach.

Coraz więcej osób idzie w jej ślady i publikuje na TikToku wyniki swoich domowych eksperymentów.

2. "Najbardziej szalona rzecz, jaką widziałam"

Po "ziemniaczane skarpetki" sięgnęła między innymi tiktokerka Isabelle Lux. Rezultaty kompletnie ją zaskoczyły. "Co wyszło z mojego ciała zeszłej nocy? To najbardziej szalona rzecz, jaką w życiu widziałam" - napisała tiktokerka. W krótkim filmie przekonuje, że plasterki ziemniaka włożone do skarpetek na noc detoksykują organizm.

@isabelle.lux

What came out of my body last night. Tried to put potatoes in my socks and it’s thecraziest thing I’ve ever seen in my life. Is this a detox? Has anyone heard of this cold remedy?

♬ original sound - Isabelle Lux ⚡️ Skincare

Do tej naturalnej metody na grypę przekonuje też tiktokerka, która prowadzi kanał "Food_over_rx". Tłumaczy, że wystarczy przyłożyć po jednym plasterku ziemniaka do spodu każdej stopy i włożyć skarpetkę. Po nocy choroba zacznie ustępować, a sczerniałe plasterki ziemniaka mają świadczyć o usuniętych z organizmu toksynach.

@food_over_rx Potato sock flu remedy. It works !! My daughter has been feeling so much better !!! #potato #potatosocks ♬ Spongebob Tomfoolery - Dante9k Remix - David Snell

3. "Stwarzamy sobie zagrożenie"

- Wszelkie ''babcine'' sposoby powinniśmy traktować z dużą dozą sceptycyzmu i dystansem, a stosować te metody leczenia, których skuteczność jest naukowo udowodniona - komentuje dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

- Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że ziemniak, tym bardziej włożony do skarpetki pomaga w walce z przeziębieniem czy grypą. Ponadto - i tu jest największy problem - takie internetowe porady odwracają uwagę od tego, co jest naprawdę istotne - zaznacza lekarz.

Ekspert dodaje, że powinniśmy kierować się rozsądkiem, bo ten sezon infekcyjny jest wyjątkowo niebezpieczny. - Podstawa to zgłoszenie się do lekarza, testowanie i leczenie zgodne z zaleceniami, a nie domowe eksperymenty - zaznacza dr Sutkowski.

- Pół biedy, jeśli podczas badania lekarz nie wykryje niczego niepokojącego i okaże się, że wystarczą podstawowe leki na przeziębienie plus odpoczynek. W takiej sytuacji ziemniak włożony do skarpetki nam nie zaszkodzi. Gorzej, jeśli mamy poważną grypę i zrezygnujemy z zaleceń lekarza. Wówczas stwarzamy sobie poważne zagrożenie - ostrzega.

Lekarz zwraca uwagę, że niektóre naturalne metody stosowane przy przeziębieniu "jakoś się jeszcze bronią". - Są pewne badania na temat stosowanie cebuli czy miodu. Nie znaczy to jednak, że mamy to stosować jako główne leczenie. Może być ewentualnie wspomagające - zaznacza dr Sutkowski.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze