Istnieją rozbieżności między zgłaszanymi przez pacjentów problemami z oczami, a elektroniczną dokumentacją medyczną

Naukowcy dostrzegli wyraźne różnice między zgłaszanymi przez pacjenta objawami chorób oka, a jego elektroniczną dokumentacją medyczną.

Badanie przeprowadzone w Centrum Okulistyki Kellogg na Uniwersytecie Michigan ujawniło znaczne różnice w objawach zgłaszanych przez pacjenta, a tym, co lekarz zapisał na wizycie.

"Znaleźliśmy całkiem zauważalne różnice" - mówi Maria Woodward, profesor okulistyki i nauk plastycznych z Uniwersytetu Michigan. "Myślę, że z pewnością największym problemem jest to, że ludzie przedstawiają swoje objawy w inny sposób".

Badanie, opublikowane 26 stycznia w "JAMA Ophthalmology" przeanalizowało objawy 162 pacjentów Kellogg. Każdy wypełnił 10-punktową ankietę podczas oczekiwania na wizytę u lekarza. Pytania pochodziły ze źródeł w tym z Narodowego Instytutu Narzędzi Zdrowotnych.

Lekarze leczący tych pacjentów zostali poinformowani o przeprowadzanych badaniach oraz o tym, że ich dokumentacja może zostać wykorzystana do porównania objawów.

Porównanie wykazało, że objawy pacjenta, zgodziły się z dokumentacją medyczną jedynie u 38 proc. pacjentów.

Zgłaszane objawy jedynie potwierdzały niespójność między danymi pochodzącycmi z wywiadu i dokumentacji medycznej.

Najczęściej zgłaszanym problemem były błyski w oku, jednak badanie wykazało, że aż 91 proc. nie miało ich w swojej dokumentacji medycznej.

6 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie

Żółtawe wypukłe plamki w okolicach powiek (kępki żółte, żółtaki) są oznaką zwiększonego ryzyka chorób serca. Z badań przeprowadzonych w Danii i opublikowanych...

Zaczerwienienie oczu było drugim najczęściej zgłaszanym problemem (80 proc. nie ma o tym wzmianki w swojej dokumentacji), a następnie ból oka (74,4 proc.). Niewyraźne widzenie było jedynie symptomem, który zaburzał statystyki, ponieważ częściej był wspominany w dokumentacji medycznej niż w kwestionariuszach.

W efekcie inni lekarze, którzy by leczyli tego samego pacjenta na kolejnych wizytach, mogą mieć niekompletny obraz jego objawów.

Ponadto cyfrowe rejestry medyczne są coraz częściej wykorzystywane do prowadzenia praktyki klinicznej lub badań, a takie zbiorcze dane mogą być krótkowzroczne lub mylące w niektórych przypadkach.

"Wiele punktów opieki zdrowotnej używa elektronicznej dokumentacji medycznej i teraz oczekują, że dane te będą odzwierciedlać interakcje z lekarzem" - mówi Woodward.

Wyjaśnienie niespójności zapisów medycznych z wizyt lekarskich jest zrozumiałe i żadna ze stron nie jest wina. Relacja lekarz-pacjent jest bardziej złożona niż to, co znajduje odzwierciedlenie w dokumentacji medycznej. Pacjent może nie zdecydować się na wymienienie wszystkich swoich objawów.

Ograniczenia czasowe w zapisie danych w ewidencji elektronicznej również może być problemem. I nie każdy szczegół danej wizyty, szczególnie drobnych dolegliwości, jest zawsze wart udokumentowania. Woodward podkreśla jednak, że istotą tych badań jest to, że mogą zostać przeoczone ważne objawy. Jeśli pacjent ma poważne objawy, wszystkie z nich, powinny być udokumentowane.

Badanie podkreśla możliwość poprawy sposobu komunikacji pomiędzy pacjentami a lekarzami. Na przykład, można wprowadzić kwestionariusz wstępny wypełniany przed wizytą, podobny do tego wykorzystanego w badaniu. Podobny program pilotażowy trwa w klinice Woodward.

Ponieważ badania Woodward i jej zespołu zawierały odpowiedź uczestników na pytanie o ocenę nasilenia ich choroby na skali numerycznej, wyniki mogą pomóc lekarzom lepiej ocenić głębię objawów pacjenta, a nawet zidentyfikować problemy, które mogły zostać niezauważone.

Woodward mówi, że zastosowanie systemu samoopisywania symptomów przed wizytą u lekarza może naprawdę zmienić rozmowę między lekarzem. Zamiast poświęcać czas na identyfikację objawów, lekarz i pacjent mogą spędzić więcej czasu na szukaniu odpowiedniego sposobu leczenia poważnych objawów.

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • news-medical.net

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Twarz

Jak dbać o skórę wokół oczu?

Jak dbać o skórę wokół oczu?

zwrócić na nią szczególna uwagę. Jeśli masz problemy z podkrążonymi oczami lub zmarszczkami, istnieją sposoby na walkę z tymi problemami. Oto 7 (...) i łagodzeniu delikatnej skóry wokół oczu....

Rozwój osobisty

Bądź kreatywny - sprawdź nasze wskazówki

Bądź kreatywny - sprawdź nasze wskazówki

elektroniczną, to zainstaluj aplikację w telefonie, która pozwoli ci notować, nawet głosowo, swoje pomysły. Alfabet inspiracją Rozpisz cały alfabet i wymyślaj (...) . Zapisywanie sprawia, że nie zapomnisz sprawdzić tych rzeczy, a...

Twarz

Jak dieta zmienia rysy twarzy

Jak dieta zmienia rysy twarzy

tysiące pacjentów, co pozwoliło jej na potwierdzenie tezy, że jedzenie znacząco wpływa na wygląd twarzy. Ekspertka wyróżnia cztery typy twarzy, a każdy (...) pojawiają się zmarszczki, zaczerwienienia między...

Problemy z seksem

Zahamowania w życiu seksualnym (WIDEO)

Zahamowania w życiu seksualnym (WIDEO) Odtwórz wideo

seksualnością, a także pierwsze związku uczuciowe. Zahamowania seksualne i niepewność w sytuacjach intymnych są całkowicie naturalnym etapem rozwoju (...) młodego człowieka. Niestety, istnieją także przypadki, w których...

Niezbędnik pacjenta

Jak uniknąć powikłań po wizycie u dentysty?

Jak uniknąć powikłań po wizycie u dentysty?

wywiad lekarski dotyczący zdrowia pacjenta, jeśli trzeba również zapoznanie się przez stomatologa z dokumentacją medyczną. **Sami również musimy pamiętać (...) sytuacje są niezwykle rzadkie. Na co dzień zdarzają się...

Ablacja - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Przeciwwskazania do ablacji (WIDEO)

Przeciwwskazania do ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

zaburzenia i je zlikwidować. Ablacja należy generalnie do dość prostych zabiegów kardiologicznych, jednak wielu pacjentów boi się takiej „interwencji (...) , generujące dodatkowe impulsy elektryczne i prowadzące do zaburzeń rytmu serca....

Zaćma - klasyfikacja, wrodzona, nabyta, a cukrzyca, toksyczna, leczenie

Jak znaleźć najlepszą soczewkę? (WIDEO)

Jak znaleźć najlepszą soczewkę? (WIDEO) Odtwórz wideo

Operacja usuwająca zaćmę polega na tym, że zmętniałą soczewkę oka rozbija się i usuwa, a na jej miejsce wszczepia nową. Obecnie wszczepiane sztuczne (...) soczewki pozwalają na znacznie lepsze widzenie. Mają jednak swoje wady. Jakie...

Szybka nauka

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy

się szanować twój czas i będą zgłaszać się wtedy, kiedy jest to wygodne dla obu stron. Porządkuj pocztę elektroniczną Wiadomości prywatne i służbowe (...) obowiązkami. Daj się zrozumieć Jeśli twój osobisty system pracy...

Polip w nosie - czynniki ryzyka, rodzaje, objawy, rozpoznanie, leczenie

Zabiegi laryngologiczne (WIDEO)

Zabiegi laryngologiczne (WIDEO) Odtwórz wideo

. O tym, jakimi technikami posługuje się współczesna laryngologia, mówi dr Michał Michalik. Pacjenci z problemami laryngologicznymi mogą korzystać między (...) na wakacje, kontynuować uprawianie sportów...