Trwa ładowanie...

Istnieją rozbieżności między zgłaszanymi przez pacjentów problemami z oczami, a elektroniczną dokumentacją medyczną

Avatar placeholder
31.01.2017 13:58
Istnieją rozbieżności między zgłaszanymi przez pacjentów problemami z oczami, a elektroniczną dokumentacją medyczną
Istnieją rozbieżności między zgłaszanymi przez pacjentów problemami z oczami, a elektroniczną dokumentacją medyczną

Naukowcy dostrzegli wyraźne różnice między zgłaszanymi przez pacjenta objawami chorób oka, a jego elektroniczną dokumentacją medyczną.

Badanie przeprowadzone w Centrum Okulistyki Kellogg na Uniwersytecie Michigan ujawniło znaczne różnice w objawach zgłaszanych przez pacjenta, a tym, co lekarz zapisał na wizycie.

"Znaleźliśmy całkiem zauważalne różnice" - mówi Maria Woodward, profesor okulistyki i nauk plastycznych z Uniwersytetu Michigan. "Myślę, że z pewnością największym problemem jest to, że ludzie przedstawiają swoje objawy w inny sposób".

Badanie, opublikowane 26 stycznia w "JAMA Ophthalmology" przeanalizowało objawy 162 pacjentów Kellogg. Każdy wypełnił 10-punktową ankietę podczas oczekiwania na wizytę u lekarza. Pytania pochodziły ze źródeł w tym z Narodowego Instytutu Narzędzi Zdrowotnych.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Dokumentacja lekarska często nie zawiera dokładnego opisu objawów chorób oczu przedstawionego przez pacjenta
Dokumentacja lekarska często nie zawiera dokładnego opisu objawów chorób oczu przedstawionego przez pacjenta

Lekarze leczący tych pacjentów zostali poinformowani o przeprowadzanych badaniach oraz o tym, że ich dokumentacja może zostać wykorzystana do porównania objawów.

Porównanie wykazało, że objawy pacjenta, zgodziły się z dokumentacją medyczną jedynie u 38 proc. pacjentów.

Zgłaszane objawy jedynie potwierdzały niespójność między danymi pochodzącycmi z wywiadu i dokumentacji medycznej.

Najczęściej zgłaszanym problemem były błyski w oku, jednak badanie wykazało, że aż 91 proc. nie miało ich w swojej dokumentacji medycznej.

6 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie
6 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie [6 zdjęć]

Żółtawe wypukłe plamki w okolicach powiek (kępki żółte, żółtaki) są oznaką zwiększonego ryzyka chorób

zobacz galerię

Zaczerwienienie oczu było drugim najczęściej zgłaszanym problemem (80 proc. nie ma o tym wzmianki w swojej dokumentacji), a następnie ból oka (74,4 proc.). Niewyraźne widzenie było jedynie symptomem, który zaburzał statystyki, ponieważ częściej był wspominany w dokumentacji medycznej niż w kwestionariuszach.

W efekcie inni lekarze, którzy by leczyli tego samego pacjenta na kolejnych wizytach, mogą mieć niekompletny obraz jego objawów.

Ponadto cyfrowe rejestry medyczne są coraz częściej wykorzystywane do prowadzenia praktyki klinicznej lub badań, a takie zbiorcze dane mogą być krótkowzroczne lub mylące w niektórych przypadkach.

"Wiele punktów opieki zdrowotnej używa elektronicznej dokumentacji medycznej i teraz oczekują, że dane te będą odzwierciedlać interakcje z lekarzem" - mówi Woodward.

Wyjaśnienie niespójności zapisów medycznych z wizyt lekarskich jest zrozumiałe i żadna ze stron nie jest wina. Relacja lekarz-pacjent jest bardziej złożona niż to, co znajduje odzwierciedlenie w dokumentacji medycznej. Pacjent może nie zdecydować się na wymienienie wszystkich swoich objawów.

ZOBACZ TAKŻE:

Ograniczenia czasowe w zapisie danych w ewidencji elektronicznej również może być problemem. I nie każdy szczegół danej wizyty, szczególnie drobnych dolegliwości, jest zawsze wart udokumentowania. Woodward podkreśla jednak, że istotą tych badań jest to, że mogą zostać przeoczone ważne objawy. Jeśli pacjent ma poważne objawy, wszystkie z nich, powinny być udokumentowane.

Badanie podkreśla możliwość poprawy sposobu komunikacji pomiędzy pacjentami a lekarzami. Na przykład, można wprowadzić kwestionariusz wstępny wypełniany przed wizytą, podobny do tego wykorzystanego w badaniu. Podobny program pilotażowy trwa w klinice Woodward.

Ponieważ badania Woodward i jej zespołu zawierały odpowiedź uczestników na pytanie o ocenę nasilenia ich choroby na skali numerycznej, wyniki mogą pomóc lekarzom lepiej ocenić głębię objawów pacjenta, a nawet zidentyfikować problemy, które mogły zostać niezauważone.

Woodward mówi, że zastosowanie systemu samoopisywania symptomów przed wizytą u lekarza może naprawdę zmienić rozmowę między lekarzem. Zamiast poświęcać czas na identyfikację objawów, lekarz i pacjent mogą spędzić więcej czasu na szukaniu odpowiedniego sposobu leczenia poważnych objawów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze