Trwa ładowanie...

Istnieją trzy podstawowe typy koronawirusa SARS-CoV-2. Do Polski dotarła mutacja

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge przeanalizowali dane dotyczące zachorowalności na COVID-19 w różnych częściach świata. Dzięki temu udało im się ustalić, że za masową epidemię odpowiadają trzy mutacje tego samego rodzaju koronawirusa.

Zobacz film: "Prof. Pyrć o szczepionce na koronawirusa"

1. Mutacje koronawirusa

Wirus SARS-CoV-2, który jest już dzisiaj globalnym zagrożeniem, zmutował pierwotnie w mieście Wuhan w środkowych Chinach. To tam powstała mutacja, którą naukowcy nazwali typem A koronawirusa. Co ciekawe, ten typ nie jest odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się wirusa w Chinach. Przeniósł się szybko do Australii i Stanów Zjednoczonych. To w tych krajach lekarze walczą z pierwotnym typem choroby.

Do Polski wirus dotarł z Niemiec (Getty Images)
Do Polski wirus dotarł z Niemiec (Getty Images)

W Państwie Środka najbardziej powszechnym (a co za tym idzie najbardziej śmiertelnym typem koronawirusa) jest typ B. Chińscy lekarze diagnozowali tę mutację już przed świętami Bożego Narodzenia 2019 roku. Mutacja typu B dotarła również do Europy, dlatego dynamika epidemii jest podobna do tej obserwowanej w Chinach. Odmiana B dotarła z Europejczykami do Nowego Jorku, gdzie ilość zarażonych i zmarłych jest największa w całej Ameryce Północnej.

2. Koronawirus we Włoszech

Włochy zmagają się z największą śmiertelnością z powodu zakażeń koronawirusem w Europie. Jest to spowodowane wieloma czynnikami - jak na przykład późno wprowadzonymi ograniczeniamui i niestosowaniem się do nich wielu osób. Warto jednak odnotować, że jest to jeden z niewielu krajów w na Starym Kontynencie, w którym zaobserwowano trzeci typ wirusa SARS-CoV-2. Jest to tzw. typ C.

Ten typ przybył do Włoch bezpośrednio z Singapuru, gdzie miał zmutować z chińskiej wersji B. Brytyjscy naukowcy zastrzegają jednak, że wirus stale mutuje, by pokonywać przeszkody, na jakie natrafia lokalnie. Dlatego każdy z wymienionych typów posiada swoje wewnętrzne mutacje.

3. Epidemia w Polsce

Do naszego kraju wirus trafił z Niemiec. Dzisiaj mamy na to niepodważalny dowód. Typ koronawirusa, który zaobserwowane w Polsce pokrywa się z tym, który zaraża w Niemczech.

Dane opublikowane przez Uniwersytet w Cambridge pozwalają naukowcom przypuszczać, że pierwotny typ SARS-CoV-2 mógł pojawić się już we wrześniu ubiegłego roku. Dopóki nie zmutował do wersji B, nie był groźny dla ludzi.

Dlaczego patogen mutuje? Wszystko po to, aby zmaksymalizować liczbę zarażonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.