Trwa ładowanie...

IV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa OCT w Okulistyce

W dniach 7 i 8 września 2018 r., w Bydgoszczy w Opera Nova, odbędzie się IV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa OCT w Okulistyce. Okuliści poruszą temat zastosowania tomografii OCT w diagnostyce chorób plamki, a także zastosowania OCT w jaskrze i w chorobach przedniego odcinka oka.

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

Prof. dr hab. med. Jakub Kałużny przeprowadza badanie pacjentowi
Prof. dr hab. med. Jakub Kałużny przeprowadza badanie pacjentowi

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia, pojawiła się na początku tego wieku i rozwinęła tak szybko, że obecnie trudno sobie wyobrazić, żeby okulista zajmujący się chorobami siatkówki nie miał w swoim gabinecie takiego aparatu.

Angiografia OCT - Cukrzycowy obrzęk plamki 2
Angiografia OCT - Cukrzycowy obrzęk plamki 2

Tomografia OCT umożliwia całkowicie nieinwazyjne wniknięcie w głąb struktury siatkówki, a także pozwala na obserwację innych części oka. Dzięki OCT możliwe jest wcześniejsze postawienie diagnozy m.in. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), jaskry i niektórych chorób rogówki.

Warto dodać, że prototyp pierwszego komercyjnego urządzenia umożliwiającego badanie techniką Spektralnego OCT stworzyli Polacy, a konkretnie fizycy z Instytutu Fizyki UMK w Toruniu pod kierunkiem Prof. Macieja Wojtkowskiego i Prof. Andrzeja Kowalczyka. Pierwsze badania pacjentów za pomocą prototypowego urządzenia miały miejsce w Klinice Chorób Oczu Collegium Medicum w Bydgoszczy kierowanej przez Prof. Józefa Kałużnego w roku 2003. Prof. Józef Kałużny był również założycielem Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA, w której bardzo szybko rozpoczął pracę jeden z pierwszych egzemplarzy wdrożonego do produkcji urządzenia o nazwie SOCT Copernicus. Dzięki tej współpracy fizyków i okulistów została opracowana metoda Spektralnego OCT, która znalazła zastosowanie na całym świecie.

Prof. dr hab. med. Jakub Kałużny
Prof. dr hab. med. Jakub Kałużny

– To nieoceniony sposób badania okulistycznego, z wieloma aplikacjami i możliwościami, pomocnymi w stawianiu właściwej diagnozy i monitorowaniu chorób oczu. Trudno sobie wyobrazić okulistykę bez tego badania – podsumowuje prof. dr hab. med. Jakub Kałużny z Zakładu Biologii Układu Wzrokowego CM, UMK, który jest partnerem naukowym wrześniowej konferencji.

Jednym z głównych tematów konferencji będzie niezwykle dynamicznie rozwijająca się technika angioOCT, pozwalająca uwidocznić naczynia siatkówki oka, którą wykorzystuje się w diagnostyce i leczeniu chorób plamki.

SdOCT pełnoscienny otwór w plamce 2
SdOCT pełnoscienny otwór w plamce 2

Będą również poruszane takie tematy, jak: OCT w diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych, w jaskrze, w chorobach przedniego odcinka oraz w chorobach ze zwiększoną grubością naczyniówki.

Podczas wykładów polskim okulistom zostaną także zaprezentowane ciekawe przypadki w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, które zgłosić może każdy uczestnik konferencji. Wśród uczestników i wykładowców, oprócz plejady polskich specjalistów, pojawią się goście z zagranicy: dr David Goldblum ze Szwajcarii, dr Robert Zawadzki z USA, dr Joao Pedro Marques z Portugalii, dr Ignasi Jurgens z Hiszpanii oraz dr Marco Pellegrini z Włoch.

Partnerem organizacyjnym konferencji jest bydgoska Klinika Okulistyczna OFTALMIKA, specjalizująca się w nowoczesnej diagnostyce i mikrochirurgii oczu.

Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Prorektora ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Partnerami naukowymi konferencji są: Zakład Biologii Układu Wzrokowego CM, UMK i Klinika Okulistyki i Optometrii CM, UMK.

Program Konferencji oraz więcej szczegółów: https://oct2018.icongress.pl

Strona Partnera Organizacyjnego: www.oftalmika.pl

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.