Trwa ładowanie...

IV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa OCT w Okulistyce

Avatar placeholder
05.09.2018 11:40
IV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa OCT w Okulistyce
IV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa OCT w Okulistyce

W dniach 7 i 8 września 2018 r., w Bydgoszczy w Opera Nova, odbędzie się IV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa OCT w Okulistyce. Okuliści poruszą temat zastosowania tomografii OCT w diagnostyce chorób plamki, a także zastosowania OCT w jaskrze i w chorobach przedniego odcinka oka.

Prof. dr hab. med. Jakub Kałużny przeprowadza badanie pacjentowi
Prof. dr hab. med. Jakub Kałużny przeprowadza badanie pacjentowi

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia, pojawiła się na początku tego wieku i rozwinęła tak szybko, że obecnie trudno sobie wyobrazić, żeby okulista zajmujący się chorobami siatkówki nie miał w swoim gabinecie takiego aparatu.

Angiografia OCT - Cukrzycowy obrzęk plamki 2
Angiografia OCT - Cukrzycowy obrzęk plamki 2
Zobacz film: "Zakraplanie oka"

Tomografia OCT umożliwia całkowicie nieinwazyjne wniknięcie w głąb struktury siatkówki, a także pozwala na obserwację innych części oka. Dzięki OCT możliwe jest wcześniejsze postawienie diagnozy m.in. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), jaskry i niektórych chorób rogówki.

Warto dodać, że prototyp pierwszego komercyjnego urządzenia umożliwiającego badanie techniką Spektralnego OCT stworzyli Polacy, a konkretnie fizycy z Instytutu Fizyki UMK w Toruniu pod kierunkiem Prof. Macieja Wojtkowskiego i Prof. Andrzeja Kowalczyka. Pierwsze badania pacjentów za pomocą prototypowego urządzenia miały miejsce w Klinice Chorób Oczu Collegium Medicum w Bydgoszczy kierowanej przez Prof. Józefa Kałużnego w roku 2003. Prof. Józef Kałużny był również założycielem Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA, w której bardzo szybko rozpoczął pracę jeden z pierwszych egzemplarzy wdrożonego do produkcji urządzenia o nazwie SOCT Copernicus. Dzięki tej współpracy fizyków i okulistów została opracowana metoda Spektralnego OCT, która znalazła zastosowanie na całym świecie.

Prof. dr hab. med. Jakub Kałużny
Prof. dr hab. med. Jakub Kałużny

– To nieoceniony sposób badania okulistycznego, z wieloma aplikacjami i możliwościami, pomocnymi w stawianiu właściwej diagnozy i monitorowaniu chorób oczu. Trudno sobie wyobrazić okulistykę bez tego badania – podsumowuje prof. dr hab. med. Jakub Kałużny z Zakładu Biologii Układu Wzrokowego CM, UMK, który jest partnerem naukowym wrześniowej konferencji.

Jednym z głównych tematów konferencji będzie niezwykle dynamicznie rozwijająca się technika angioOCT, pozwalająca uwidocznić naczynia siatkówki oka, którą wykorzystuje się w diagnostyce i leczeniu chorób plamki.

SdOCT pełnoscienny otwór w plamce 2
SdOCT pełnoscienny otwór w plamce 2

Będą również poruszane takie tematy, jak: OCT w diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych, w jaskrze, w chorobach przedniego odcinka oraz w chorobach ze zwiększoną grubością naczyniówki.

Podczas wykładów polskim okulistom zostaną także zaprezentowane ciekawe przypadki w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, które zgłosić może każdy uczestnik konferencji. Wśród uczestników i wykładowców, oprócz plejady polskich specjalistów, pojawią się goście z zagranicy: dr David Goldblum ze Szwajcarii, dr Robert Zawadzki z USA, dr Joao Pedro Marques z Portugalii, dr Ignasi Jurgens z Hiszpanii oraz dr Marco Pellegrini z Włoch.

Partnerem organizacyjnym konferencji jest bydgoska Klinika Okulistyczna OFTALMIKA, specjalizująca się w nowoczesnej diagnostyce i mikrochirurgii oczu.

Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Prorektora ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Partnerami naukowymi konferencji są: Zakład Biologii Układu Wzrokowego CM, UMK i Klinika Okulistyki i Optometrii CM, UMK.

Program Konferencji oraz więcej szczegółów: https://oct2018.icongress.pl

Strona Partnera Organizacyjnego: www.oftalmika.pl

Informacja prasowa

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze