Jajko kalorie - sposoby przyrządzenia, spalanie, wybór, wartości odżywcze

Nieustannie toczą się dyskusje na temat tego, czy spożywanie jajek jest zdrowe, czy szkodliwe, ile naprawdę zawierają kalorii i czy warto je dodawać do zbilansowanej diety. Gotowane jajka są bogactwem witaminy D, która jest niezbędna do rozwoju układu kostnego, poprawia funkcjonowanie układu krążenia, a także co ważne sprzyjają utrzymaniu szczupłej sylwetki. A więc ile tak naprawdę kalorii posiada jajko?

Zobacz film: "Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?"

1. Jajko kalorie - sposoby przyrządzenia

Ugotowane jajko ważące około 50-60 gramów w ok. 76 proc. składa się z wody, 13 proc. składu to białko, 11 proc. to tłuszcze, a węglowodany to zaledwie jedynie 1 proc. Jajko jest także idealnym źródłem energii. Aż 64 proc. energii pochodzi z tłuszczów zawartych w jajku, 34 proc. pochodzi z białka, a 3 proc. z węglowodanów.

Gotowane jajko jest idealną przekąska dla osób, które w swojej diecie szukając źródła białka. Dodatkowo zawiera duże ilości wapnia i kwasów tłuszczowych jednonienasyconych.

Kaloryczność jajka na miękko - porcja 60 g - to 88,2 kalorii. Kaloryczność jajka na twardo to 93 kalorie.

Surowe białko jajka zawiera jedynie 48 kcal, jednak po obróbce termicznej zawartość kalorii w jajkach wzrasta. W przeliczeniu na 100 gramów jedno ugotowane jajko dostarcza organizmowi od 150 do 155 kcal. W przeliczeniu na sztuki jedno jajko ugotowane to 80 -90 kcal.

Jajecznica z jednego jajka to około 170 kcal. Jedno jajko sadzone to około 130 kcal. Omlet zrobiony z jednego jajka to również ok. 130 kcal.

7 powodów, dla których warto jeść jajka
7 powodów, dla których warto jeść jajka [8 zdjęć]

To zaskakujące, ale z biegiem lat zmieniło się nasze postrzeganie jajek. Jeszcze kilka lat temu twierdzono,...

zobacz galerię

Zawartość tłuszczów w jajku zwiększa się wraz z formą ich przygotowania. Wiele jednak zależy od ilości i rodzaju użytego tłuszczu, na którym smażymy jajka. Jajko smażone, jajko z bekonem czy innymi dodatkami automatycznie zwiększa swoją kaloryczność.

2. Jajko kalorie - spalanie

Jedno ugotowane jajko to równowartość kaloryczna np. 5 truskawek lub 9 pomidorów. Aby spalić jedno ugotowane jajko wystarczy biegać przez 9 minut, pływać 13 minut, jeździć na rowerze przez 20 minut lub chodzić przez ok. 40 minut. Jak się okazuje jajka są pokarmem dość wysokokalorycznym, dlatego najlepiej zjadać je na śniadanie, ponieważ w ciągu dnia zostaną z łatwością spalone.

Zawartość kalorii w jajku
Zawartość kalorii w jajku (123rf)

3. Jajko kalorie - wybór

Wartość odżywcza jajek w dużej mierze zależy również od sposobu odżywiania kur. Najwięcej wartości posiadają te, które pochodzą z ekologicznych gospodarstw. Jak jednak rozpoznać czy jajka pochodzą od kur hodowanych w klatce, czy z hodowli ściółkowej? Wystarczy spojrzeć na widoczny na jajkach 11 cyfrowy ciąg liczb. Kod zaczynający się od 0 to uprawa ekologiczna, 1 to jaja z chowu na wolnym wybiegu, 2 to jajka z chowu ściółkowego, a 3 z chowu klatkowego.

4. Jajko - kalorie i wartości odżywcze

Witaminy i minerały zawarte w 100 g jajka:

 • Kalorie - (wartość energetyczna) 143 kcal / 599 kJ
 • Białko - 12,56 g
 • Tłuszcz ogółem - 9,51 g
 • Kwasy tłuszczowe nasycone - 3,126 g
 • Kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 3,658 g
 • Kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 1,911 g
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 - 102 mg
 • Kwasy tłuszczowe omega-6 - 1578 mg
 • Węglowodany - 0,72 g
 • Błonnik pokarmowy - 0 g
 • Witamina A - 540 I.U.
 • Witamina D - 82 I.U.
 • Witamina E - 1,05 mg
 • Witamina K - 0,3 µg
 • Witamina C - 0 mg

Zobacz także:

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.