Trwa ładowanie...

Jajowody w raku jajnika

Jajowody to przewody, które łączą jajniki z macicą. Naukowcy zwracają uwagę, że niektóre najbardziej agresywne formy raka jajnika mogą mieć swój początek w jajowodach.

Wielu lekarzy wierzy, że u kobiet które są po okresie rozrodczym usunięcie jajników wraz z jajowodami działa prewencyjnie w kwestii wystąpienia raka jajnika. Rak jajnika jest wyjątkowo niebezpiecznym nowotworem, bowiem najczęściej bywa wyrywany z zaawansowanym stadium w którym za późno jest na  skuteczne leczenie.

Rak jajnika może wystąpić w różnym wieku
Rak jajnika może wystąpić w różnym wieku (123RF)

Na dodatek najczęściej zdiagnozowany jest przez przypadek, gdyż początkowo nie daje żadnych poważnych objawów. Według statystyk w Polsce rocznie występuje 3000 nowych zachorowań. Kolejnym ważnym aspektem jest występowanie raka jajnika wraz z rakiem piersi.

Pod szczególnym nadzorem powinne być kobiety u których rak piersi występował rodzinnie i wykryto odziedziczenie mutacji w obrębie genów BRCA1 i BRCA2. Sama mutacja BRCA1 wiąże się ze zwiększonym ryzkiem o 39 procent wystąpienia raka jajnika i 55-65 procent większym ryzykiem zachorowania na raka piersi.

U kobiet u których występuje mutacja tych genów zaleca się prewencyjne usunięcie jajników wraz z jajowodami w wieku 35-40 lat. Oczywiście usunięcie jajników wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia raka jajnika, jednak pojawiają się również konsekwencje, szczególne dla młodych kobiet z uwagi na to, że jajniki biorą udział w regulacji gospodarki hormonalnej.

Na skutek ich usunięcia u kobiet wystąpi wcześniejsza menopauza, co z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem osteoporozy, chorób sercowo naczyniowych czy też demencji. Jeśli jednak kobieta chce mieć możliwość zajścia w ciążę i nie przyspieszać menopauzy rozwiązaniem jest pozostawienie jajników i usunięcie samych jajowodów.

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika? [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,...

zobacz galerię

To zabieg, który nie wiąże się bardzo dużym ryzykiem komplikacji (ale te zawsze mogą wystąpić), przeprowadzany jest laparoskopowo i pacjentki w kilka dni po operacji wracają do swojej pełnej aktywności.

Jak przyznają lekarze, do tej pory w przypadku operacji usunięcia narządów rodnych kobiety, niejednokrotnie zostawiano jajowody - aktualnie coraz więcej mówi się o tym, że ich pozostawienie może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka jajnika.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży....

zobacz galerię

Chociaż wydaje się, że prewencyjne operacje nie są aktualnie częstym wyborem pacjentek, to warto mieć to na uwadze, szczególnie u kobiet z grupy ryzyka. Rak jajnika ze względu na swoją specyfikę późno daje objawy, a dostępne testy nie są doskonałe.

Mowa tutaj na przykład o oznaczanych markerach nowotworowych we krwi. Ich podwyższonym poziom może być spowodowany nie tylko nowotworem, ale także innymi stanami, które z rakiem nie mają nic wspólnego. Pamiętajmy jednak, że regularne wizyty u ginekologa oraz konieczne badania zmniejszają ryzyko wykrycia choroby w zaawansowanym stadium w którym bardzo często możliwości terapeutyczne są ograniczone.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.