Trwa ładowanie...

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Tych sposobów lepiej nie próbować

Avatar placeholder
12.06.2020 16:26
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? (Getty Images)

Pokłucie kleszcza może być wyjątkowo groźne. Bóle głowy i wysoka gorączka to tylko pierwsze objawy ataku kleszcza. W najgorszym przypadku może dojść do trwałego upośledzenia sprawności. Ryzyko rośnie, jeśli kleszcza będziemy próbowali wyjąć nieumiejętnie.

1. Czy kleszcza można posmarować masłem?

Usuwanie kleszcza najlepiej rozpocząć od razu, kiedy tylko dostrzeżemy na naszym ciele niechcianego pajęczaka. Lepiej nie odkładać tego na później, ponieważ im dłużej insekt żywi się naszą krwią, tym większe ryzyko, że zarazi nas groźnymi patogenami.

Pamiętajmy, by nie smarować kleszcza żadnymi płynami, ani maściami. Nie stosujmy masła, benzyny, zmywacza do paznokci, czy alkoholu. Takie działanie może spowodować jedynie odcięcie dopływu tlenu do kleszcza. W efekcie zwróci on całą krew, którą wypił, razem z niebezpiecznymi substancjami zawartymi w jego organizmie. W takim przypadku ryzyko zarażenia boreliozą rośnie. Smarowanie skóry śliskimi substancjami może też utrudniać wydobycie intruza ze skóry.

Zobacz także: Lider zespołu Papa Dance Paweł Stasiak zmaga się z boreliozą. Kleszcz ugryzł go 5 lat temu

2. Czym wyciągnąć kleszcza?

Zobacz film: "Ugryzienie kleszcza wywołało paraliż"

Kleszcza można wyciągnąć samodzielnie. Nie należy jednak robić tego palcami. Wszystko przez to, że chwyt palcami jest nieprecyzyjny. Nam powinno zależeć na tym, by chwycić pajęczaka jak najbliżej skóry, za główkę. Pod żadnym pozorem nie chwytajmy za wypełniony brzuch. Jego zawartość może wówczas wrócić do krwiobiegu. Do wyjęcia najlepiej użyć pincety. Jeśli kleszcz jest w miejscu, do którego nie jesteśmy w stanie dosięgnąć lub boimy się, że zrobimy to nieprecyzyjnie, poprośmy kogoś o pomoc.

Jeśli robimy to sami, pamiętajmy, by kleszcza chwycić za główkę i wyciągnąć pionowo, powoli. Nie spieszmy się. Raczej nie uda się kleszcza wyciągnąć za pierwszym ani za drugim razem. Nie denerwujmy się. Zwykle potrzeba kilku prób.

3. Przypalanie kleszcza

Na forach internetowych można odnaleźć często porady dotyczące tego, by kleszcze przypalać. Stanowczo odradzamy ten sposób zajmowania się kleszczami. Tak jak w przypadku smarowania, może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych – kleszcz zwróci krew do organizmu.

4. Czy z kleszczem można pójść do lekarza?

Z wyciągnięciem kleszcza powinniśmy poradzić sobie sami. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia nietypowych objawów, należy udać się do lekarza. W szczególności, jeśli objawy przypominają grypę – towarzyszy nam senność, gorączka, czy ból głowy. Tak samo powinniśmy skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważymy rumień w kształcie okręgu, który pojawi się w miejscu wkłucia.

Jeśli kleszcza wyjęliśmy samodzielnie w domu, pamiętajmy, by ranę zdezynfekować wodą utlenioną, aby uniemożliwić przeniknięcie patogenów do organizmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze