Trwa ładowanie...

Jak BMI może wpływać na funkcje mózgu?

Avatar placeholder
27.09.2017 11:34
Jak BMI może wpływać na funkcje mózgu?
Jak BMI może wpływać na funkcje mózgu?

Istnieje wiele powodów, dla których ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi. Teraz można do nich dołączyć jeszcze jeden: korzystny wpływ na mózg.

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie odkryli, że posiadanie podwyższonego wskaźnika masy ciała lub BMI może negatywnie wpłynąć na funkcje poznawcze u osób starszych.

„Im wyższy wskaźnik BMI, tym większe prawdopodobieństwo utworzenia się stanu zapalnego. Natomiast wcześniejsze badania wykazały, że powstający stan zapalny w mózgu może negatywnie wpływać na funkcjonowanie mózgu i zdolności poznawcze” - powiedział Kyle Bourassa, główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie „Brain Behavior and Immunity”.

Wcześniejsze badania również związane z podwyższonym wskaźnikiem BMI – czyli wskaźnikiem tkanki tłuszczowej wyznaczonym na podstawie wzrostu i masy ciała – wykazały, że wyższe BMI może powodować obniżenie funkcjonowania poznawczego.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Podwyższony wskaźnik BMI może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu
Podwyższony wskaźnik BMI może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu (123RF)

 „Ustalenie tego, jakie mechanizmy biologiczne wiarygodnie wyjaśniają to powiązanie jest ważne, aby być w stanie wyciągnąć istotne wnioski z tej wiedzy” – powiedział Bourassa, psycholog i doktorant Uniwersytetu w Arizonie.

Bourassa wraz z profesorem psychologii Davidem Sbarra, przeanalizowali dane statystyczne z „Longitudinal Study of Aging”, która obejmuje ponad 12-letnie informacji o zdrowiu, dobrym samopoczuciu i warunkach społeczno-ekonomicznych ludności w wieku 50 lat i starszych.

Za pomocą dwóch odrębnych badań – jedno przeprowadzone wśród około 9000 osób, a drugie wśród około 12500 - naukowcy przyglądali się zmianom w obszarach mózgu w ciągu sześciu lat. Naukowcy obserwowali wskaźnik BMI, zdolności poznawcze i tworzenie się stanu zapalnego wśród badanych.

ZOBACZ TAKŻE:

„Wyniki badań pokazały, że wraz ze wzrostem wskaźnika BMI u badanych, wzrastał poziom CRP. CRP jest to białko reaktywne, które jest markerem we krwi odpowiadającym za powstawanie stanu zapalnego w organizmie. W ciągu sześciu lat grupa osób, u których wskaźnik BMI wzrósł w czasie badania, wykazała się obniżonymi zdolnościami poznawczymi i podwyższonym stanem zapalnym ogólnoustrojowym w organizmie” – powiedział Bourassa.

Odkrycia sugerują ważną rolę masy ciała na funkcjonowanie mózgu.

 „Odkrycia przedstawiają jasne informacje o tym, jak BMI jest związane z pogorszeniem funkcji poznawczych za pośrednictwem tworzenia stanu zapalnego, ale musimy pamiętać, że są to jedynie ustalenia korelacyjne" -powiedział profesor David Sbarra.

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości
Dolegliwości, które prowadzą do otyłości [7 zdjęć]

Otyłość to nadmierne zgromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, niosące bardzo negatywne skutki dla

zobacz galerię

„Odkrycia sugerują wpływ BMI na mózg, ale nie możemy potwierdzić przyczyn, dlaczego tak się dzieje. Kolejne badania powinny polegać na eksperymentalnym dalszym zmniejszeniu masy ciała badanych i sprawdzeniu dalszych skutków dla zdrowia” – dodaje profesor.

"Badania eksperymentalne polegające na zmniejszeniu stanu zapalnego także mogłyby być pomocne w stwierdzeniu, że ​​jest to związek przyczynowy" - dodał Bourassa.

Spadek zdolności poznawczych jest normalną częścią procesu starzenia, nawet u zdrowych osób dorosłych i może mieć istotny wpływ na jakość życia. Obecne badania mogą dostarczyć cennych informacji dla opracowywania ewentualnych nowych terapii i nowych kierunków badawczych w tej dziedzinie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze