Trwa ładowanie...

Jak całować kobietę – poradnik dla mężczyzn i kobiet

Pocałunki są różne, na pewno każdy z nas dobrze o tym wie. Ale czy każdy wie, jak się całować? Jak robić to dobrze i co to właściwie znaczy "dobrze"? Z całowaniem jest trochę jak z miłością fizyczną - można ją uprawiać na wiele sposobów, jednak najważniejsza jest dobra atmosfera i współpraca dwóch ciał. Zapraszam do lektury, dzięki której możesz stać się mistrzem w całowaniu.

spis treści

1. Kilka słów o pocałunku

Ludzie od zawsze uwielbiają się całować. Według naukowców potrzeba złączenia swych ust z wargami partnera jest niejako wrodzona, zarówno u ludzi, jak u innych ssaków. Usta są narządem, przez który poznajemy świat, a naukowcy dowodzą, że po sposobie całowania możemy nawet dowiedzieć się, czy pasujemy do siebie pod kątem genetycznym.

Zobacz film: "Podryw krok po kroku"

Niewątpliwie jest to jedna z przyjemniejszych czynności w relacjach damsko-męskich. Może jednak, szczególnie początkowo, wiązać się z niemałym stresem. Zwykle boimy się, że coś pójdzie nie po naszej myśli. Jak się okazuje, problem ten dotyczy sporej części ludzkości - hasło "jak się całować" plasuje się na drugim miejscu wyszukiwarki Google. Coś w tym jest.

Zwykle zastanawiamy się, jaki powinien być idealny pocałunek. Na pewno ważny jest komfort psychiczny, zarówno własny, jak i partnera. Wg jednego z ekspertów ds. randek i relacji, dobry pocałunek posiada zdolność do wytworzenia mentalnej bańki wokół dwóch osób.

W czasie pocałunku powinniśmy poczuć skupienie na sobie nawzajem, podczas gdy reszta świata wokół nas zaciera się.

2. Pierwszy pocałunek

Pierwszy pocałunek jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka, tak jak pierwsza randka czy pierwszy raz. Nowa sytuacja może być wyzwaniem, lecz najprawdopodobniej po chwili będziesz robić wszystko instynktownie.

W stresie przed pierwszym pocałunkiem nie ma nic dziwnego, to zupełnie naturalne. Zastanawiamy się, czy będziemy wiedzieć co robić, co zrobić, jak zderzymy się nosami, czy trzeba zamknąć oczy, itd.

Sceny, które widzimy w wielu filmach dla nastolatek, nie są wbrew pozorom zupełnie pozbawione sensu. Wiele z nas ćwiczyło wcześniej, zanim doszło do prawdziwego pocałunku.

2.1. Jak przygotować się do pierwszego pocałunku

Jeśli szykujesz się do pierwszej randki, musisz zadbać o kilka istotnych kwestii, aby pocałunek był jeszcze przyjemniejszy. Przede wszystkim:

  • warto zadbać o świeży oddech,
  • powinniśmy pamiętać także, aby usta nie były suche i spierzchnięte - mogą wtedy nieprzyjemnie drażnić i drapać usta partnera,
  • warto pamiętać, że o ile dla kobiet pocałunek jest sposobem na okazanie uczuć i oznaką bliskości, o tyle dla mężczyzn namiętny całus bywa wyrazem fizyczności, dużo bardziej wiążącym się z podnieceniem seksualnym.

3. Jak się całować

Kiedy już będziesz mieć pewność, że chcesz pocałować partnera lub partnerkę, delikatnie go/ją obejmij. Możesz też oczywiście zaczekać na pierwszy krok ze strony drugiej osoby. Jeśli jednak chcesz przejąć inicjatywę, delikatnie przechyl głowę w bok, co pozwoli uniknąć zderzenia się nosami.

Rozchyl delikatnie swoje wargi i muskaj nimi wargi drugiej osoby. Wszystko powinno dziać się powoli, nie warto od razu włączać do akcji języka.

Zobacz też:

Podczas pocałunku twoje dłonie mogą spoczywać na plecach partnera, ale możesz też przesuwać palcami po jego włosach, drapać po karku lub delikatnie go głaskać.

W czasie pocałunku lepiej nie patrzeć drugiej osobie w oczy. Najprawdopodobniej nawet nie będziesz próbować, bo zwykle w chwilach uniesienia, zamykamy je odruchowo.

Gdyby jednak u ciebie było inaczej - możesz je przymknąć. Jeśli będziesz partnera lub partnerkę świdrować wzrokiem, może poczuć skrępowanie. Zamiast skupić się na pocałunku, będzie próbował wyczytać z oczu twoje emocje.

W przypadku pocałunku jest to zbędne, bo namiętność odczuwana jest przez dotyk. Na głębokie spojrzenia przyjdzie czas po pocałunku.

Narodziła się nawet specjalna dziedzina nauki, która bada różne rodzaje i metody całowania. Nazywa się filematologią.

4. Męski poradnik całowania

Rzeczywiście istnieje coś takiego jak sposób całowania kobiety. Zasadniczo możesz to robić dobrze lub źle. To tak jak w filmie Hitch, gdzie główny bohater stwierdza, że kobieta po pierwszym pocałunku ocenia, czy będzie z Tobą w związku, czy nie. Pora więc, byś się dowiedział, jak należy to robić!

Gdy już się pochylasz, żeby ją pocałować, chwyć jej twarz obiema rękoma w okolicach szczęki tak, żeby Twoje palce wskazujące znajdowały się pod jej uszami, a kciuki mniej więcej w okolicach kości policzkowych. Jeśli chcesz, możesz potem przesunąć dłonie dalej w stronę tyłu głowy tak, aby kciuki znajdowały się koło uszu. Może to być dla Ciebie lub dla niej bardziej komfortowe, ponieważ trzymasz wtedy jej głowę i możesz prowadzić, ustawiając ją sobie tak jak Ci się podoba.

Pomaga to także w regulowaniu siły pocałunku, szybkości zbliżania Twojej twarzy do jej i dzięki temu przy pierwszym pocałunku nie będziecie się stukać zębami itp.

Delikatnie ją całuj i zwracaj uwagę na to, jak ona Cię całuje. Cała filozofia tkwi w tym elemencie. Nie skupiaj się na całowaniu jej, skupiaj się na tym, jak ona Cię całuje, i staraj się wtopić w jej styl. Ta teoria została przeniesiona z Tai Chi Push Hands, zwanego „słuchaniem”. Jest to technika, która poprzez element obserwacji sensorycznej pozwala na wyczuwanie i interpretację subtelnych zmian odczuwalnych na ustach i skórze, a także zmian w napięciu mięśniowym — w tym przypadku poprzez usta.

Poprzez zwrócenie uwagi na to, jak ona całuje, wiesz, jak ją pocałować, odwzorowując te elementy pocałunku. Odpalasz wtedy w jej głowie mechanizm, który mówi jej, że całujesz dokładnie tak, jak ona tego chce, uruchamiając także emocje związane z idealnym dla niej pocałunkiem. W hipnozie nazywa się to „dopasowanie i prowadzenie”.

Gdy już dopasujesz się do jej modelu całowania i będziesz robić to skutecznie, zacznij lekko prowadzić, czyli powoli zaczynaj wtapiać w pocałunek trochę Twojego stylu całowania. Całowanie dziewczyny jej sposobem pogłębia poczucie więzi między Wami. Zwracaj uwagę na to, jak ona odpowiada swoimi ustami na Twoje prowadzenie.

Myśl wtedy kategoriami: „Chcę jej dać jak największą przyjemność z pocałunku i jednocześnie ciągle badać jej odpowiedzi na moje stymulacje”. Da Ci to możliwość zbadania, czy lekko narzucany przez Ciebie styl całowania podoba się jej i czy możesz podążać dalej tą drogą.

Fragment książki "ABC seksualności" autorstwa Krzysztofa Króla, Jana Gajosa, Wydawnictwo Sensus.

Pierwszy pocałunek
Pierwszy pocałunek

Pierwszy pocałunek zawsze pozostaje w pamięci. Akt ten nie musi być spektakularny, czasem malutki buziak

zobacz galerię

5. Rodzaje pocałunków

Na przestrzeni lat wyróżniono kilkanaście rodzajów pocałunków, bardziej lub mniej namiętnych. Oprócz pocałunków, którymi rodzic obdarza dziecko lub przyjaciele obdarzają siebie nawzajem, istnieje także cała masa buziaków, które mogą być praktykowane przez osoby będące w związku.

Pocałunek suchy

Niewinny rodzaj pocałunku odbywa się przy zamkniętych ustach. Jest to raczej muskanie wargami warg partnera, niż prawdziwe całowanie. Może prowadzić do tzw. pocałunku z języczkiem. Choć nazywany jest suchym, wargi oczywiście mogą być zwilżone.

Pocałunek z języczkiem

Klasyczny rodzaj pocałunku, podstawa w pocałunkowej ars amandi. Wargi są nieco rozchylone, usta lekko otwarte. Podczas pocałunku z języczkiem partner lub partnerka wsuwa język do ust drugiej osoby, po czym okrężnymi ruchami obejmuje jego język swoim. Można powiedzieć, że poznaje wnętrze ust partnera przy pomocy swego własnego języka.

Po jakimś czasie wysuwa swój język i czeka, aż partner/partnerka wprawi swój język w ruch. Powinniśmy pamiętać, aby nie poruszać jednocześnie językami, ponieważ zrobi się miszmasz, który może być nieprzyjemny i na pewno nie będzie sprzyjać atmosferze.

Pocałunek amerykański

Jeden z ulubionych pocałunków amerykańskich nastolatków. Polega na tym, że partner delikatnie ssie górną wargę, kiedy ona robi to samo z jego dolną wargą. Szczególną przyjemność sprawia to kobiecie, ponieważ na kobiecej górnej wardze są nerwy połączone z łechtaczką.

Pocałunek głęboki

Jest to bardziej podniecająca wersja pocałunku z języczkiem. Gdy on lub ona znajduje się językiem w ustach partnera, głęboko w nie nurkuje i ssie język drugiej osoby. Ponieważ koniuszek języka posiada wiele zakończeń nerwowych (co sprawia, że jest bardzo wrażliwy), jest to mocno pobudzające. Pocałunek ten jest szczególnie przyjemny dla mężczyzn, gdyż taka penetracja może kojarzyć się ze seksem.

Pocałunek elektryzujący

Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ jest związana z elektrycznością, a właściwie jej brakiem. Przy zgaszonym świetle stańcie bosymi stopami na wełnianym dywanie lub kocu i pocałujcie się. Podczas tego pocałunku zostawcie otwarte oczy, ponieważ można wtedy zaobserwować przeskakujące iskry.

Pocałunek chrupiący

W taki sposób można całować oprócz ust, całe ciało partnera. Polega na delikatnym chwytaniu zębami skóry i lekkim przygryzaniu. Może wywoływać miłe dreszcze.

Pocałunek ssący

Można potraktować go jako uzupełnienie pocałunku chrupiącego. Może także obejmować całe ciało partnera. Wykonujemy językiem ssące i okrężne ruchy. Najwięcej uwagi warto poświęcić szyi - najbardziej wrażliwemu na tego typu pocałunki miejscu.

Pocałunek głaszczący

Może być stosowany naprzemiennie z pocałunkami ssącymi u chrupiącymi. Mając lekko otwarte usta, głaszczemy ciało partnera koniuszkiem języka. Warto przy tym delikatnie nabierać powietrza i wypuszczać je wprost na głaskany fragment ciała, co zwiększa przyjemne doznania.

Pocałunek węchowy

Polega na węszeniu różnych punktów na ciele partnera. Można użyć w tym celu perfum. Dyskretnie skrapiamy fragmenty swych ciał. Partner nosem odnajduje pachnące miejsca i okrywa je pocałunkami.

Pocałunek intymny

Najbardziej erotyczny pocałunek ze wszystkich rodzajów. Polega na całowaniu najskrytszych zakamarków swoich ciał. W tym przypadku dozwolona jest każda wariacja: można chrupać, lizać, ssać, gryźć, w zależności od tego co lubimy najbardziej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza