Trening z hantlami - ćwiczenia, trening dla kobiet, zalety

Trening z hantlami to nie tylko ćwiczenia dla mężczyzn. Tak naprawdę, Ćwiczenia z hantlami mogą przynieść korzyści każdemu, niezależnie od płci, wieku i kondycji fizycznej, a kluczem do tego jest odpowiednie dobranie hantli i rozplanowanie ćwiczeń. Także hantle dla kobiet mogą okazać się bardzo korzystne. Jeśli zastanawiasz się, jakimi ćwiczeniami wzmocnić mięśnie rąk, poniżej znajdziesz na to sposób. Dowiesz się, jak trenować hantlami w domu i jakie są zalety regularnego ćwiczenia mięśni.

Zobacz film: "Jak ćwiczyć ze sztangą?"

Trening z hantlami - ćwiczenia

Jak zacząć treningi z hantlami? Na początek zaopatrz się w odpowiednie dla siebie hantle, jeśli decydujesz się na ćwiczenia z hantlami w domu. Drugim krokiem jest zaplanowanie ćwiczeń z hantlami: zarówno pod względem czasu, jaki możesz na nie poświęcić, jak i mięśni, które chcesz wzmocnić.

Pierwsze treningi z hantlami mogą zajmować ci 15-20 minut dwa razy w tygodniu.

Ćwiczenia, przez które możesz nabawić się bólu pleców. Czym je zastąpić?

Ból pleców może z łatwością sprawić, że zrezygnujemy z aktywności fizycznej. Jednak każdy ekspert powie to samo: ćwiczenia to najlepsza rzecz, jaką możemy...

Najważniejsza jest regularność i zwiększanie ilości ćwiczeń w miarę wzmacniania się mięśni. Możesz także rozpocząć ćwiczenia, rozplanowując je na pięć dni w tygodniu, a na weekend zaplanować odpoczynek. Polecamy także muzykę do treningu. Warto uprzyjemnić sobie ten czas ulubioną, dynamiczną muzyką. To pomoże „wdrożyć” się w plan ćwiczeń.

Treningi z hantlami na siłowni nie wymagają zakupu żadnego sprzętu, tylko zapisania się na siłownię. Polecamy najpierw przyjść na wizytę „kontrolną” i wykupić karnet na dłuższy czas dopiero po upewnieniu się, że wybrana przez ciebie siłownia jest w porządku. Zwróć uwagę na to, czy jest tam do dyspozycji trener. Będzie on mógł doradzić ci, jakie ćwiczenia z hantlami są najlepsze dla twojej sylwetki i pomóc w zaplanowaniu schematu ćwiczeń specjalnie dla ciebie.

Jak trenować z hantlami?

Krok 1. Rozgrzej się. 10-15 minut ćwiczeń aerobowych i rozciągających powinno wystarczyć.

Krok 2. Zacznij od najlżejszych hantli, jakimi dysponujesz. Na początek spróbuj podnieść je 8 - 12 razy.

Krok 3. Przerwa między seriami powinna wynosić 1 - 2 minuty.

Krok 4. Spróbuj wykonać 2 - 3 serie.

Krok 5. Pamiętaj, aby twoje ruchy były spokojne, niegwałtowne. W tych ćwiczeniach nie ma pośpiechu.

Krok 6. Oddychaj spokojnie, nie wstrzymuj oddechu w trakcie ćwiczeń.

Krok 7. Nie kończ ćwiczeń gwałtownie, nie upuszczaj nagle hantli na ziemię.

Krok 8. Jeśli mięśnie zaczynają boleć, przerwij ćwiczenia i zrelaksuj się na chwilę.

Krok 9. Postawa ciała podczas ćwiczeń powinna być wyprostowana.

Krok 10. Po zakończeniu treningu z hantlami, powtórz ćwiczenia rozciągające z rozgrzewki.

Trening z hantlami - trening dla kobiet

Dość popularnym poglądem jest, że treningi z hantlami przeznaczone są wyłącznie dla mężczyzn. Nie jest to prawda. Regularne i odpowiednio dobrane treningi z hantlami mogą bardzo pomóc w rzeźbieniu kobiecego ciała. Taki trening nie spowoduje, że kobieca sylwetka zacznie przypominać mocno umięśnionego mężczyznę, a wręcz przeciwnie: spalony z ramion tłuszcz sprawi, że sylwetka się wysmukli.

Treningi z hantlami dla kobiet są bardzo różnorodne. Poniżej trzy przykładowe ćwiczenia z hantlami:

 • Weź dwa niewielkie hantle. Stań swobodnie w lekkim rozkroku, z rękami lekko ugiętymi w łokciach. Ręce powinny znajdować się przed udami, a hantle być równoległe do siebie. Robiąc wdech, unieś ręce na wysokość ramion, po czym na wydechu powoli je opuść. Powtórz 2 - 3 razy.
 • Weź dwa niewielkie hantle. Stań swobodnie, w lekkim rozkroku, z rękami opuszczonymi przed udami. Tym razem hantle powinny znajdować się w jednej linii. Razem z wdechem, podnieś ręce przed siebie na wysokość brody. Robiąc wydech, opuść je powoli do pozycji wyjściowej. Powtórz 2-3 razy. To ćwiczenie działa na mięśnie ramion, karku i górnej części pleców.
 • Weź dwa niewielkie hantle. Stań prosto, z rękami wzdłuż ciała. Łokcie powinny być blisko ciała. Na wdechu postaraj się zbliżyć oba hantle do ramion, zginając ręce w łokciach. Na wydechu opuść je z powrotem. Powtórz 2-3 razy. To ćwiczenie na bicepsy i ramiona.

Trening z hantlami - zalety

Treningi z hantlami mają wiele zalet dla każdego ćwiczącego:

 • tak jak wszystkie ćwiczenia siłowe, wzmacniają mięśnie i kształtują szczupłą sylwetkę;
 • wzmocnione mięśnie są mniej podatne na urazy i naciągnięcia;
 • ćwiczenia z hantlami wzmacniają nie tylko mięśnie, ale także kości, co zapobiega powstaniu osteoporozy;
 • aktywność fizyczna poprawia jakość snu i tym samym zwiększa ilość energii na cały dzień;
 • regularne ćwiczenia z hantlami połączone ze zbilansowaną dietą pomogą kontrolować ciśnienie i prawidłowy poziom cukru we krwi.

Jak trenować z hantlami? Jak widzisz, nie jest to trudne, a przynosi wiele korzyści. Trening z hantlami to świetny sposób na spalenie zbędnych kalorii i poprawienie wyglądu. Polecamy hantle dla kobiet dbających o linię, jak i dla mężczyzn marzących o ładnie zarysowanych mięśniach.

Anna Szozda, 2 dni temu

Ciężarki

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dyskusje na forum

Artykuły Ciężarki
Ciężarki

Ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia z hantlami

Hantle są dodatkiem do ćwiczeń, wspomagają wzmacnianie mięśni wybranych partii ciała.

Ciężarki

Sztangi do ćwiczeń

Sztanga to sprzęt fitness, szczególnie popularny w ćwiczeniach u mężczyzn. Przeważnie możemy spotkać się z nimi praktycznie w każdej siłowni. Ich rozmiary są różne. Sztanga składa się z trzech głównych części - gryfu, obciążników i zacisków. Odmianą sztangi...

Ciężarki

Kettlebell - czym jest, rodzaj ćwiczeń

i opuszczany tak jak tradycyjny ciężarek. **Rodzaj wykonywanych ćwiczeń z kettlebell powinien być dopasowany nie tylko do głównych założeń planu treningowego

Ćwiczenia na ramiona - trening na biceps, ciężarki, zestaw ćwiczeń dla początkujących

Ćwiczenia ramion

Ćwiczenia ramion

Trening na ramiona i mięśnie klatki piersiowej można wykonywać w domu lub na siłowni. Aby ćwiczyć w domu, wystarczy zakupić zestaw hantli.

Ćwiczenia - rodzaje, step

Trening ogólnorozwojowy - zasady, zalety, plan treningowy

i jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać? Trening ogólnorozwojowy - zasady Trening ogólnorozwojowy mogą wykonywać osoby w każdym wieku, niezależnie (...) przerwy, aby mięśnie miały możliwość regeneracji....

Ćwiczenia na ramiona - trening na biceps, ciężarki, zestaw ćwiczeń dla początkujących

Trening barków - budowa mięśni, zasady, ćwiczenia

. W warunkach domowych można używać: hantli, gum do ćwiczeń czy taśm trx. Podczas treningu barków w siłowni trenujący ma więcej profesjonalnych sprzętów, dzięki (...) Trening barków można...

Ćwiczenia na ramiona - trening na biceps, ciężarki, zestaw ćwiczeń dla początkujących

Trening ramion Mel B - podstawowe zasady, plan treningu

trening ramion, zawierający nowatorskie i ciekawe ćwiczenia. Trening ramion Mel B wymaga użycia ciężarków, jednak jeśli nie dysponujemy hantlami, możemy (...) w miesiącu. Do treningu...

Kulturystyka

Trening HST - zasady, plan treningowy

przyciąga wielu chętnych. Jak w takim razie wykonywać trening HST i jakie są jego zalety? Trening HST - zasady Trening HST wymyślił pewien kulturysta (...) się go raz w tygodniu...