Jak ćwiczyć w domu i nie zrobić sobie krzywdy?

Z uwagi na różne uwarunkowania wiele osób ćwiczy w domu. Za sprawą tzw. ludzi fitnessu, którzy udostępniają swoje treningi drogą multimedialną, ten sposób spędzania wolnego czasu jest coraz bardziej promowany. Jako osoba związana z dziedziną fitness jak najbardziej pochwalam takie działania. Należy przy tym pamiętać, że aktywnością tą – nawet jeśli traktujemy ją jak zabawę – rządzą pewne reguły. Wyznacza je przede wszystkim dbałość o nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Machasz czy odwodzisz? – technika

Wykonując określone ćwiczenia, zawsze zachowujmy właściwą technikę. Mniej ważna jest ilość powtórzeń. Lepiej zrobić kilka do kilkunastu i móc kontynuować tę praktykę przez szereg lat, niż zrobić naraz kilkadziesiąt lub kilkaset i na dobre nadwyrężyć swoje ciało.

W praktyce warto najpierw obejrzeć cały trening, wysłuchać wyjaśnień na temat poszczególnych ćwiczeń i nawet poczytać, a dopiero potem zacząć „machać nogą”. Najbardziej wnikliwi będą wówczas nogę „odwodzić” i „przywodzić”. Co ciekawe, będą również potrafili wytłumaczyć dlaczego powtórzeń było 8, a nie 125. Tym, którym wydaje się to za dużo, śpieszę donieść, że bywają klienci, którzy od swoich trenerów wręcz wymagają takich odpowiedzi. Jest to niezbędne. O ile w klubie fitness ćwiczymy pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który ma szansę na bieżąco nas korygować, o tyle w domu – nawet korzystając z gotowego treningu – zapoznajmy się przynajmniej z techniką. Dobierajmy przy tym stopień zaawansowania do rzeczywistych umiejętności. Pamiętajmy też, że w zaciszu domowym widzi nas mniej osób. Jeśli programy ułożone są z wyraźnie sprecyzowaną kolejnością, korzystajmy z tych wskazówek. Często mają one swoje uzasadnienie, uwzględniające profesjonalną wiedzę na temat wysiłku fizycznego. W przypadku dodatkowego sprzętu, czytajmy instrukcje. O nazywaniu mięśni tylko wspominam, akcentując, że warto i takie informacje posiąść.

Lustro powie ci prawdę

Ćwiczenie przed dużym lustrem może znacznie ułatwić nabywanie wprawy, pogłębianie świadomości swojego ciała, a tym samym przyspieszyć rozwój. Jest to natychmiastowa informacja zwrotna – robimy dobrze czy źle. Jakość takiego treningu od razu się podnosi, a czas oczekiwania na pozytywne efekty ulega skróceniu. W rezultacie przynosi to długofalowe skutki. Dodatkowo możemy uniknąć w ten sposób wielu niepotrzebnych ruchów, które nie tylko byłyby nic nie dającą stratą energii, a mogłyby nawet nadszarpnąć nasze zdrowie.

Nie daj się rzeczom, na które masz wpływ

Przygotowując miejsce do ćwiczeń, pamiętajmy o zapewnieniu sobie właściwej przestrzeni i cyrkulacji powietrza (m.in. odpowiednie przewietrzenie pokoju). Tlen w czasie treningu bywa nam wyjątkowo potrzebny. Strój obowiązuje nas tak samo w domu, jak w klubie (w-f to w-f). Załóżmy obuwie z podeszwą zapewniającą stopie odpowiednie trzymanie, swobodę ruchu i amortyzację. Podłoże nie powinno być zbyt śliskie. W praktyce, kiedy ćwiczymy w obuwiu, największe zagrożenie mogą sprawiać luźno leżące dywaniki. Te przy gwałtownych zmianach pozycji naprawdę mogą zacząć pretendować do latania, a nas narażać na upadek i uraz.

Bądź hot i cool

Rozgrzewka i rozciąganie są czymś niezbędnym. Wracając do tematu gotowych treningów, na filmikach pokazowych często mamy do czynienia jedynie z częścią główną. Tymczasem my jako ciała jesteśmy nieco bardziej wymagający. Zanim przejdziemy do konkretów, wykonajmy nieco wymachów ramion i nóg, zwiększając stopniowo zakres ruchu, aż przejdziemy do krążenia. Prosta rozgrzewka może obejmować na końcu bieg bokserski i stretching dynamiczny. Na koniec całej sesji pamiętajmy zaś, by nie przerywać wysiłku gwałtownie i stopniowo zmniejszać jego intensywność, aż wyciszymy organizm i będziemy mogli się rozciągnąć. Przed treningiem warto pomyśleć o przygotowaniu sobie wody i ręcznika. Na koniec warto wziąć orzeźwiający ciepło-zimny prysznic i cieszyć się z dobrze spędzonego czasu.

Niektórym może się to wydawać dużo. Zachęcam jednak, by potraktować nasze ciała jako coś cennego, o co należy dbać. To z kolei wymaga wiedzy i odpowiedzialności. Odpowiedzialność pobudza nas do poszukiwania rzetelnych informacji i w ten oto sposób koło zdrowia się zamyka.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jak ćwiczyć?
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Jak ćwiczyć?
Ćwiczenia z przyrządem

Tanie gadżety, które ułatwią zrzucenie kilogramów w domu

Tanie gadżety, które ułatwią zrzucenie kilogramów w domu

. Kiedy nabierzesz wprawy, możesz za jego pomocą ćwiczyć też ręce i nogi. Na początek umieść hula-hop w talii i poruszając biodrami, kręć nim przez 1-2 minuty po 1 (...) , aby pracować nad mięśniami nóg, pośladków i brzucha. Możesz też...

Przygotowanie do porodu

Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla

Każda kobieta powinna regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla. Ćwiczenia można wykonywać zarówno w grupie, jak i w domu.

Sport a zdrowie

Stawy nie muszą boleć (WIDEO)

Stawy nie muszą boleć (WIDEO) Odtwórz wideo

Stawy" opowiada o bólu stawów u osób starszych, o tym, jak mogą sobie z nim radzić. Informuje również o programie, który ma nauczyć seniorów, w jaki sposób zachować sprawność i mobilność stawów i jak ćwiczyć, aby ich nie niszczyć.

Ćwiczenia na ramiona - trening na biceps, ciężarki, zestaw ćwiczeń dla początkujących

Ćwiczenia ramion

Ćwiczenia ramion

Trening na ramiona i mięśnie klatki piersiowej można wykonywać w domu lub na siłowni. Aby ćwiczyć w domu, wystarczy zakupić zestaw hantli.

Ciąża i dziecko

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

dla siebie i dla swojego ciała. Możesz ćwiczyć w domu. Obecnie Internet jest obszernym źródłem informacji na temat zdrowia i aktywności fizycznej (...) Pielęgnacja przed pracą Nawet jeśli zostajesz w domu...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Dietetyczne grillowanie (prezentacja edukacyjna)

Dietetyczne grillowanie (prezentacja edukacyjna)

jest grillowanie w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Oto kilka pomysłów, które pomogą ci dobrze się bawić i smacznie zjeść, jednocześnie nie wyrządzając krzywdy