Trwa ładowanie...

Jak czekolada wpływa na rozwój cukrzycy?

Lek. Mateusz Nawrocki
08.12.2016 11:08
Jak czekolada wpływa na rozwój cukrzycy?
Jak czekolada wpływa na rozwój cukrzycy?

Najnowsze badania sugerują, że spożycie czekolady raz w tygodniu zmniejsza częstość występowania cukrzycy i obniża ryzyko jej zdiagnozowania w ciągu 5 lat. W przypadku tego schorzenia konieczne jest ograniczenie słodyczy, w związku z czym diabetycy ograniczają ilość zjadanej czekolady - w świetle nowych badań to samonapędzająca się machina.

Szczegółowa analiza została przeprowadzona przez zespół badaczy z Australii. W eksperymencie wzięło udział ponad 900 osób z prawidłowymi wartościami glikemii i 45 cukrzyków.

Wyniki określają, że przy założeniu średniego spożycia czekolady mniej niż raz w tygodniu, ryzyko rozwoju cukrzycy wzrastało dwukrotnie, również w perspektywie 5 lat.

Czy czekolada może obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę?
Czy czekolada może obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę? (123RF)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Co ciekawe, żadne badanie do tej pory nie wyjaśniło, jaki mechanizm wpływa na działanie ochronne czekolady przed cukrzycą. Po 2000 roku nastąpił wzrost zainteresowania jej zbawiennymi właściwościami.

Oczywiście naukowcy nie tworzą nowych wytycznych sugerujących, że spożycie czekolady ogranicza rozwój cukrzycy, zaznaczają jedynie, że u niektórych osób może takie zjawisko występować.

Warto również zaznaczyć, że badacze nie określili dokładnej ilości czekolady, która niosłaby korzystne działanie. Na podstawie innych badań można wywnioskować, że jednorazowe jej spożycie zamyka się w około 1/3 tabliczki, co przekłada się na 25 gramów.

Czy naukowcom udało się określić, który związek jest odpowiedzialny za dobroczynne działanie czekolady? Badacze wspominają o flawanolach, które w większych ilościach znajdują się w ciemnej czekoladzie.

Zespół naukowców musi jednak jeszcze wykonać sporo badań, aby dokładnie określić, czy ciemna czekolada rzeczywiście ma zbawienny wpływ na rozwój cukrzycy. Czy badania te są na tyle rewolucyjne, że mają szansę na wdrożenie ich wyników do codziennej praktyki?

Na pewno potrzebne jest jeszcze więcej badań w tym kierunku. Warto zaznaczyć, że na rynku jest bardzo szeroki wybór czekolad. Wiele z nich powinniśmy nazywać wyrobem czekoladopodobnym, bowiem zawierają ogromną ilość konserwantów i cukru, którego negatywny wpływ na zdrowie poruszany był wielokrotnie.

Naturalnie węglowodany są potrzebne organizmowi, jednak przy odpowiednio zbilansowanej diecie spożycie 25 gramów czekolady nie jest niezbędne.

Większość składników użytych do jej produkcji można znaleźć w innych artykułach spożywczych. Warto rozważyć zrobienie własnej, domowej czekolady. Wtedy mamy pewność, że użyte składniki są wysokiej jakości, jak najmniej przetworzone.

Zamiast cukru możemy użyć syropu z agawy czy też syropu klonowego. Warto dodać dużą ilość orzechów, które mają korzystny wpływ na nasz organizm, oraz kakao, które m.in. zmniejsza ryzyko chorób serca, pomaga w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także chroni przed udarami. Jak widać lepszym rozwiązaniem jest zastąpienie sklepowej czekolady domową, która faktycznie może poprawiać stan naszego zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze