Trwa ładowanie...

Jak często należy otrzymywać iniekcje antykoncepcyjne?

Jak często należy otrzymywać iniekcje antykoncepcyjne?
Jak często należy otrzymywać iniekcje antykoncepcyjne? (123RF)

Dostępne na polskim rynku zastrzyki antykoncepcyjne zawierają tylko jeden hormon - progestagen, hamujący owulację i zagęszczający śluz na szyjce macicy, nie dopuszczając tym samym do kontaktu nasienia z jamą macicy. Zastrzyki mogą stosować kobiety, którym nie odpowiadają estrogeny oraz panie karmiące piersią. Jak często należy przyjmować zastrzyki? Na czym polega ta nowoczesna metoda antykoncepcji?

spis treści

1. Antykoncepcja hormonalna w formie zastrzyków

Raz na kwartał w ciągu pierwszych 5 dni cyklu pielęgniarka albo lekarz robi domięśniowy zastrzyk antykoncepcyjny. Jeśli kobieta rodziła, a nie karmi piersią, zastrzyk robi się 5 dni po porodzie, a jeśli karmi - w 6 tygodniu od porodu. Niektóre kobiety same podają sobie lek, ale nieumiejętnie zrobiony zastrzyk jest bolesny. Zastrzyki wykonuje się raz na 90 dni.

Zastrzyk antykoncepcyjny może zostać przypisany przez ginekologa na receptę po wcześniejszej serii badań. Konieczne jest podstawowe badanie ginekologiczne, badanie piersi, cytologia oraz badanie ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo lekarz może zlecić kobiecie badania laboratoryjne i stałe badania kontrolne podczas działania już podanej antykoncepcji. Funkcjonowanie zastrzyków polega na:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • działaniu antygonadotropowym na przysadkę mózgową, dzięki czemu przysadka nie stymuluje jajnika do wytwarzania komórek jajowych;
  • zmianach w składzie czopu śluzowego w szyjce macicy, utrudniających ruch plemników;
  • hamowaniu procesów wzrostowych w błonie śluzowej macicy;
  • zmianach fizyko-chemicznych w płynach znajdujących się w jamie macicy i jajowodach;
  • utrudnianiu poruszania się rzęsek, w które wyposażony jest nabłonek wyścielający ścianki jajowodów.

2. Badania przed stosowaniem zastrzyków antykoncepcyjnych

Zastrzyki antykoncepcyjne podobnie jak i inne leki, dostępne są wyłącznie na recepty lekarskie. Aby uzyskać receptę, kobieta powinna się zgłosić na badanie ginekologiczne i badanie piersi. W czasie wizyty u ginekologa przeprowadzane jest także badanie cytologiczne szyjki macicy oraz sprawdzane jest ciśnienie tętnicze krwi. Lekarz zwykle kieruje także pacjentki na badania laboratoryjne i zaleca systematyczne zgłaszanie się na badania kontrolne. Bardzo często lekarze, w trosce o pełne zabezpieczenie swoich pacjentek, sami podają zastrzyki antykoncepcyjne i wyznaczają termin w jakim należy się zgłosić na następny zastrzyk. Zastrzyki antykoncepcyjne mogą być bezpiecznie podawane także kobietom w okresie laktacji. Kobiety rozpoczynające stosowanie tego rodzaju antykoncepcji, pierwszy zastrzyk powinny przyjąć w pierwszym lub drugim dniu krwawienia miesiączkowego. Aby kobieta mogła rozpocząć stosowanie tej metody, musi być pewna, że nie jest w ciąży. Możliwe jest także podanie zastrzyku antykoncepcyjnego w ciągu pierwszych sześciu tygodni po porodzie (czyli nie trzeba czekać na wystąpienie miesiączki), a także bezpośrednio po poronieniu.

Skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest bardzo wysoka. W przypadku zastrzyków hormonalnych to prawie 100% pewności w kontroli płodności. Warto przed zastosowaniem tej metody zapoznać się z procedurą przyjmowania zastrzyków i mechanizmem ich działania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze