Trwa ładowanie...

Jak dbać o kręgosłup? (bóle szyi, odcinka lędźwiowego i piersiowego kręgosłupa)

Avatar placeholder
16.06.2023 13:50
Dbanie o kręgosłup jest szczególnie ważne przy siedzącym trybie życia
Dbanie o kręgosłup jest szczególnie ważne przy siedzącym trybie życia

Kręgosłup to podpora naszego ciała, amortyzator, ochrona dla rdzenia kręgowego. Aby prawidłowo pełnił swoje funkcje, powiązane z nim mięśnie i więzadła muszą być silne i sprawne. Jeśli nie pracują jednakowo po obu stronach kręgosłupa, są osłabione, zbyt napięte lub za bardzo rozciągnięte, pojawiają się rozmaite dolegliwości.

Bóle kręgosłupa są najczęściej skutkiem naszych zaniedbań i złych nawyków – nieprawidłowej postawy ciała, zbyt małej aktywności fizycznej, dźwigania, a nawet stresu (produkcja adrenaliny prowadzi do długotrwałego napięcia i przeciążenia mięśni kręgosłupa). Na bóle pleców cierpi coraz więcej osób. W grudniu 2015 r. GUS opublikował listę dolegliwości, na które Polacy skarżą się najczęściej. Dolegliwości układu ruchu (kręgosłupa i stawów) oraz problemy związane z układem krążenia znalazły się na pierwszym miejscu. Na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa skarży się 28,4% przebadanych kobiet i 21,2% mężczyzn. Ból szyi dokucza 21% kobiet i 13% mężczyzn, a ból odcinka piersiowego – 19% kobiet i 12,9% mężczyzn.

1. Bóle szyi

Na kręgosłup szyjny składa się 7 kręgów podtrzymujących głowę. Od nich zależy m.in. sprawność naszych zmysłów. Objawami problemów w tym odcinku są nie tylko dolegliwości bólowe. Może to być także np. pogorszenie się wzroku lub słuchu (z powodu ucisku na nerwy), drętwienie karku czy ręki, a nawet dolegliwości serca, niedokrwienie mózgu czy niedowłady. Czasem przeciążenie kręgów szyjnych daje o sobie znać bólem z tyłu głowy, który nasila się przy odchylaniu jej w przód lub w tył. Aby trafnie połączyć te chroniczne bóle ze zwyrodnieniem lub przeciążeniem kręgosłupa szyjnego, należy obserwować okoliczności, w których się one pojawiają i skonsultować się z lekarzem. Pomóc może prześwietlenie tego odcinka kręgosłupa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najczęstszą przyczyną zmian zwyrodnieniowych jest siedzenie z pochyloną głową. Aby odciążyć kręgosłup szyjny, powinniśmy więc przede wszystkim skorygować postawę przyjmowaną podczas pracy. Fotele do biurka powinny mieć regulowaną wysokość i boczne podpórki odciążające kręgosłup oraz wysokie oparcie z zagłówkiem. Siedząc przy biurku, nie należy wyciągać głowy przed siebie ani pochylać się za bardzo do przodu. Monitor komputera musi znajdować się na wprost twarzy, na wysokości oczu (spoglądanie w bok obciąża mięśnie szyi i ramion).

Na dłuższe podróże zabierajmy ze sobą miękką poduszkę w kształcie rogala, którą zakładamy na kark. Warto także zatroszczyć się o zdrowy sen – pomoże nam w tym poduszka ortopedyczna. Spanie na wysokiej poduszce źle wpływa na kręgosłup, ale jeśli się do niej przyzwyczailiśmy, drugą poduszkę włóżmy pod kolana. Pozbądźmy się nawyku podtrzymywania słuchawki telefonu za pomocą barku. Wykonujmy ćwiczenia izometryczne na kręgosłup szyjny. Jedno z nich polega na położeniu na karku wyprostowanych palców obu dłoni i wywieraniu delikatnego ucisku na szyję. Następnie przechylamy głowę raz w stronę prawego, raz lewego ramienia, następnie w tył i do przodu. Inne polega na wykonywaniu skrętów w lewo i prawo, z delikatnie uniesioną do góry brodą.

2. Odcinek piersiowy kręgosłupa

Bóle odcinka piersiowego mogą do złudzenia przypominać bóle wieńcowe. Centrum bólu znajduje się w okolicy mostka, ale promieniuje on do szyi, pleców i lewego barku. Jest silniejszy przy wdechu, podczas kasłania, chodzenia. Mogą mu towarzyszyć duszności i problemy krążeniowe. Niekiedy objawem kłopotów z kręgosłupem piersiowym może być ból nóg. Ból pleców jest efektem zarówno przeciążenia kręgosłupa, jak i stresu. Przeciążenie ma przeważnie związek z pracą siedzącą, w biurze, podczas której pochylamy kręgosłup do przodu, bądź też z ciężką pracą fizyczną, zwłaszcza związaną z dźwiganiem. Również nadwaga jest przyczyną obciążenia kręgosłupa na odcinku piersiowym.

W przypadku osób wykonujących prace biurowe i inne prace przy komputerze powinno się zacząć od doboru właściwego krzesła – z wyprofilowanym oparciem, które można odchylać do tyłu. Ważne jest także biurko odpowiedniej wysokości. Zarówno sam mebel, jak i krzesło powinny pomagać w przyjmowaniu prawidłowej postawy, czyli zapobiegać garbieniu się, umożliwiać położenie całych dłoni, a nawet przedramion na powierzchni blatu. Najlepiej sprawdzają się tu krzesła i biurka z regulowaną wysokością. Niektóre modele biurek, np. z oferty AJ Produkty, umożliwiają podniesienie blatu na taką wysokość, że jego użytkownik może pracować zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Podstawą leczenia bólu pleców jest jednak terapia ruchowa. Fizjoterapeuta powinien dobrać odpowiedni dla nas zestaw ćwiczeń.

3. Bóle krzyża

Ból krzyża to dolegliwość odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jej głównymi przyczynami są brak ruchu, praca siedząca, nadwaga, dźwiganie. Przede wszystkim pozycja siedząca stanowi niefizjologiczne obciążenie dla tej części kręgosłupa. Jak objawiają się dolegliwości krzyża? Mogą przypominać ból brzucha, ból nerki, ból wyrostka, bolesne miesiączkowanie. Dolegliwości odcinka lędźwiowego mogą wywoływać też wzdęcia i zaparcia oraz mrowienie, drętwienie i ból nóg.

Obok kręgów szyjnych, odcinek krzyżowy jest najbardziej obciążony na skutek pozostawania zbyt długo w jednej pozycji. Dlatego osobom wykonującym pracę stojącą zaleca się przenoszenie co jakiś czas ciężaru ciała z jednej nogi na drugą. Zarówno podczas długiej pracy siedzącej, jak i stojącej, powinniśmy robić sobie przerwy, zmieniać pozycję, trochę ćwiczyć. Praca przy biurku wymaga właściwie dobranego, wyprofilowanego krzesła z regulowaną wysokością.

Stawy biodrowe i kolanowe powinny być podczas siedzenia zgięte pod kątem prostym, stopy natomiast powinny opierać się na podłodze. Do prostych ćwiczeń na odcinek lędźwiowy kręgosłupa można zaliczyć na przykład przyciąganie raz jednej, raz drugiej zgiętej w kolanie nogi do klatki piersiowej podczas leżenia na plecach. Pamiętajmy też o wygodnym i zdrowym śnie. Wygodny, średnio twardy materac będzie idealny dla kręgosłupa. Zbyt miękkie materace sprawiają, że kręgosłup wygina się nieprawidłowo.

Ból kręgosłupa to dolegliwość dotykająca coraz większej liczby osób. Nie bagatelizujmy nawet nieznacznych dolegliwości pochodzących od kręgosłupa. Jeśli szybko podejmiemy środki zaradcze, mamy szansę uniknąć silnych dolegliwości bólowych i długiego leczenia.

Artykuł powstał przy współpracy z AJ Produkty

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze