Trwa ładowanie...

Jak dbać o skórę jesienią?

Avatar placeholder
19.05.2020 13:43
Jak dbać o skórę jesienią
Jak dbać o skórę jesienią (Shutterstok)

Jesień to idealny moment, aby zregenerować skórę po lecie i pozbyć się wakacyjnych pamiątek, takich jak szorstkość i nierównomierny koloryt. By kobieta czuła się młodo i pięknie przez cały rok, trzeba pamiętać o jesiennej odnowie.

spis treści

1. Jesienna odnowa skóry

Wskazane jest stosowanie zabiegów złuszczających. Można zacząć od delikatniejszych peelingów, które wykonuje się samemu w domu. Scrub lub peeling enzymatyczny to kosmetyki, które delikatnie złuszczą obumarłe komórki naskórka. Usunięcie warstwy rogowej umożliwia wprowadzenie substancji aktywnych w głębsze warstwy naskórka. Dzięki temu, stosowany później krem będzie miał szansę lepiej zadziałać.

Jeżeli chcemy pozbyć się defektów skórnych, takich jak przebarwienia czy uszkodzone słońcem komórki, dobrze byłoby wybrać się na zabieg do gabinetu kosmetycznego. Stosowane tam metody są znacznie bardziej intensywne niż domowe sposoby. Zabieg oparty na bazie kwasów owocowych, np. kwasu glikolowego przynosi świetnie rezultaty. Drobne cząsteczki kwasu mają zdolność przenikania przez naskórek. Niszczą wiązania pomiędzy komórkami zrogowaciałymi i stymulują do odnowy komórki głębiej położone. Sam zabieg jest stosunkowo bezpieczny i nieinwazyjny. Praktycznie od razu można wrócić do codziennej aktywności. Wskazaniami do eksfoliacji kwasem glikolowym są:

  • przebarwienia,
  • blizny,
  • zmarszczki,
  • zwiotczała i zmęczona skóra,
  • rozszerzone ujścia mieszków włosowych,
  • cera tłusta i łojotokowa,
  • trądzik pospolity.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Zalet stosowania kwasu glikolowego jest wiele. Poprawia się nawilżenie skóry. Poprzez stymulację biosyntezy ceramidów poprawiają się funkcje barierowe warstwy rogowej. Zdrowa skóra jest bardziej odporna i wzmocniona.

Innym godnym polecenia zabiegiem jest mikrodermabrazja (mikropeeling). Polega na kontrolowanym ścieraniu naskórka za pomocą mikrokryształków. Są one napylane na skórę za pomocą specjalnej głowicy. Urządzenie do mikropeelingu ma szerokie zastosowanie przy zabiegach oczyszczania skóry. Mikrodermabrazja jest skuteczna w walce z trądzikiem pospolitym. Dodatkowo usuwa zmarszczki, plamy pigmentacyjne i blizny potrądzikowe. Obie z wymienionych metod skutecznie odnowią skórę. Cera będzie jędrna i promienna. Bariera ochronna skóry wyraźnie się poprawi. Po zabiegach silnie złuszczających należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków intensywnie nawilżających i natłuszczających skórę.

2. Jesienna pielęgnacja skóry

Dobrze nawodniona skóra jest zdrowa i gładka w dotyku. Procesy starzenia się są spowolnione. Istotna jest ilość wody dostarczana do wewnątrz. Powinniśmy wypijać około dwóch litrów mineralnej wody dziennie. Na stan nawodnienia wpływa też woda dostarczana z zewnątrz. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w skórze pomogą składniki higroskopijne. Wiążąc się z wodą, zapobiegną jej ucieczce z naskórka.

Wybierajmy kosmetyki z zawartością: gliceryny, d-pantenolu, hydrolizatów protein, kwasu hialuronowego i glikolu propylenowego. W uzupełnieniu lipidów naskórka pomocne są rozmaite składniki tłuszczowe. Ceramidy, kwasy tłuszczowe (linolowy) i woski odpowiednio natłuszczą naskórek. Zapobiegnie to odwodnieniu, a skóra będzie odpowiednio chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Dwa razy w tygodniu stosujmy intensywne maski o właściwościach odżywczych i regenerujących. W gabinecie kosmetycznym zalecane jest wykonanie zabiegu sonoforezy. Polega on na wprowadzeniu w głąb skóry składników aktywnych. Za pomocą ultradźwięków substancje, które zwykle nie przechodzą przez barierę naskórkową, są w stanie przeniknąć w głąb skóry. Do zabiegu wykorzystuje się ampułki o wysokim stężeniu składników czynnych. Mogą to być różnorodne witaminy, dzięki którym skóra się wzmocni i zregeneruje.

Odpowiednia pielęgnacja skóry jesienią jest naprawdę istotna. Zregenerowana zabiegami skóra będzie bardziej odporna. Z pewnością pomoże jej to lepiej znieść zimową porę roku.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze