Jak dbać o zęby przy aparacie ortodontycznym?

Posiadaczki aparatów ortodontycznych mają dość trudne zadanie, ponieważ pielęgnacja zębów w trakcie prostowania jest bardzo trudna. Pomiędzy zamkami często gromadzą się resztki jedzenia i ciężko dotrzeć do wszystkich zakamarków za pomocą zwykłej szczoteczki. Ryzyko powstania płytki nazębnej zwiększa się. Ponadto osoby noszące aparat często mają problem z nieświeżym oddechem, ubytkami zębów, które trudno się leczy oraz chorobami dziąseł. W celu utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej niezbędne jest systematyczne mycie zębów po każdym posiłku i stosowanie specjalnej szczoteczki, która umożliwi oczyszczenie powierzchni zamków. Wiedząc, jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym, będziesz mogła utrzymać świeży oddech i ich zdrowie.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Czego unikać, gdy nosimy na zębach aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny umożliwi ci uzyskanie efektu niezwykle prostych, pięknych zębów. W trakcie, gdy trwa okres leczenia i zęby są prostowane, powinnaś unikać wszelkiego rodzaju preparatów wybielających. Zamki przyklejone do powierzchni zębów uniemożliwiają takiemu preparatowi dotarcie do powierzchni szkliwa, która znajduje się pod nimi. W efekcie po zdjęciu aparatu mogłabyś zauważyć dużą różnicę w odcieniu odsłoniętej części zębów, a tej przysłoniętej zamkami. Oczywiście twój ortodonta dokładnie powie ci, czego unikać w trakcie leczenia. Na pewno doradzi ci on, w jaki sposób pielęgnować zęby, tak aby po zdjęciu były one zdrowe i piękne.

Bardzo ważne jest to, abyś zaopatrzyła się w specjalistyczne nici przeznaczone dla osób noszących aparaty ortodontyczneoraz dwie, specjalne szczoteczki. Jedna z nich to tradycyjna szczotka, prosto ścięta, która posiada wewnątrz wnękę – umożliwi ci ona oczyszczenie powierzchni zamków. Druga szczoteczka powinna być wąska o spiczastym zakończeniu, która umożliwi ci oczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.

Jak dokładnie oczyścić zęby z aparatem?

Po każdym myciu upewnij się, że przestrzenie międzyzębowe oraz klamry aparatu są czyste. Bądź cierpliwa, gdyż szczotkowanie zębów zajmie ci teraz zdecydowanie więcej czasu niż kiedyś. Dwa razy dziennie czyść przestrzenie międzyzębowe za pomocą małej, wąskiej szczoteczki do tego przeznaczonej. Wyczyść też wszelkie zakamarki między klamrami aparatu. Taką szczoteczkę noś zawsze w torebce. Doskonale się ona nadaje do czyszczenia zębów w nagłych wypadkach. Musisz się trzymać odpowiedniej diety w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego. Powinnaś zwracać uwagę na produkty, które spożywasz, gdyż twarde składniki posiłku mogą uszkodzić zamki. Unikaj również kleistych produktów, takich jak np. miękkie cukierki krówki. Mogą one oblepić zamki i łuk aparatu ortodontycznego – wtedy będzie ci bardzo ciężko je oczyścić, a to spowoduje wzrost ryzyka powstania płytki nazębnej (płytkę nazębną można usunąć w gabinecie stomatologicznym - zabieg ten to stomatologia estetyczna). Na liście produktów, których nie powinnaś spożywać powinny się również znaleźć gumy do żucia, toffi, kostki lodu, chipsy oraz orzechy.

W trakcie każdej wizyty u ortodonty możesz poprosić go, aby na chwilę wyciągnął łuk od aparatu. Dzięki temu będziesz mogła dokładnie oczyścić zęby. Ponadto twój lekarz również powinien oczyścić przestrzenie pomiędzy zębami za pomocą specjalnego irygatora.

Powinnaś zawsze mieć przy sobie rzeczy takie jak:

  • odpowiednia pasta przeciwpróchnicza (absolutnie nie wybielająca),
  • specjalne nici dentystyczne,
  • dwa rodzaje szczoteczek do oczyszczania zębów.

Aparat ortodontyczny utrudnia codzienną higienę jamy ustnej. Niestety w tym przypadku dokładne oczyszczenie zębów zajmie ci znacznie więcej czasu. Jednak dzięki temu, gdy zdejmiesz aparat, będziesz się mogła cieszyć nie tylko prostymi, ale również zdrowymi i zadbanymi zębami.

Komentarze (7)
~Mirianka
~Mirianka 2 miesiące temu

@~zębiara33: Nosząc aparat poświęcałam tyle samo czasu na szczotkowanie zębów co przed jego założeniem. Jak używaąm mini szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzozębowych to schodziło mi 1-2 minuty dłużej. Przy aparacie szczotkowanie po każdym posiłku to podstawa. Płyn to płukania jamy ustnej (np. Septoral z chlorheksydyną), to także must have każdej aparatki.

Odpowiedz
~zębiara33
~zębiara33 4 miesiące temu

Ciekawy wpis. Mam aparat od 8 miesięcy i przestrzegam wszystkich zasad higieny jamy ustnej o których powiedziałą mi pani doktor i wiele z nich opisane jest również w tym artukule. To prawda, że szczotkowanie zębów zajmuje mi teraz więcej czasu niż kiedyś ale myślę, że warto i już nie mogę doczekać się momentu kiedy zobacze swoje ząbki już bez aparatu;)

Odpowiedz
~Basienka
~Basienka 5 miesięcy temu

Niedawno zaczął się mój drugi rok z aparatem stałym na zębach. Pielęgnacja nie przysparza w ogóle problemów. Wystarczy szczoteczka, specjalne "wyciorki", które dostałam od ortodonty i dobry płyn do płukania jamy ustnej

Odpowiedz
~Ilona
~Ilona ponad rok temu

@~kasia: Ja znalazłam dobrego ortodonta w Szczecinie, Pan Piotr Sromko, który pracuje w klinice stomatologicznej Froe w poniedziałki. Mieszkam w Policach i odwiedzam ich przy każdym problemie z moimi zębami, ostatnio wysłałam do nich nawet mojego syna na założenie aparatu, mają oni przystępne ceny i bardzo pozytywne podejście do pacjenta.

Odpowiedz
~Nick
~Nick ponad rok temu

Z tą powinnoscią lekarza do irygacji zębów na każdej wizycie... przesada. Nigdy nie spotkałem się ze świadczeniem takiej usługi. Lekarz ma za pacjenta myć zęby? bez przesady. poza tym pierwsze słyszę by stomatolog miałby mieć na wyposażeniu irygator (pomijając ewentualnie taki pokazowy).

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Higiena jamy ustnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej Na rynku są dostępne różne płyny do płukania jamy ustnej, więc powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie jednego z nich.

Higiena jamy ustnej

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji jamy ustnej i gwarancją pięknego uśmiechu. Jakich czynności związanych z higieną zębów (...) używać pasty o mniejszej ścieralności, odwrotnie w przypadku palącej...

Higiena jamy ustnej

Dbanie o jamę ustną

Dbanie o jamę ustną

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.

Higiena jamy ustnej

Zdrowe zęby

Zdrowe zęby

Wszelkie zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Higiena jamy ustnej

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie należy obawiać się tego, że stomatolog nas skarci za ubytki. (...) się złych wieści na temat stanu ich uzębienia. Niemniej jednak, regularne wizyty u stomatologa zapobiegają powstawaniu...

Higiena jamy ustnej

6 zasad higieny jamy ustnej

6 zasad higieny jamy ustnej

Aby sposoby pielęgnacji jamy ustnej były skuteczne, należy przeprowadzać je we właściwy sposób. Przedstawiamy sześć podstawowych zasad prawidłowej (...) higieny jamy ustnej. 1....

Higiena jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Jak pielęgnować jamę ustną? Jama ustna wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji, odpowiednich narzędzi i preparatów.

Higiena jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.