Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak dbać o zęby?

Avatar placeholder
19.05.2020 12:50
Jak dbać o zęby?
Jak dbać o zęby? (Shutterstok)

Szkliwo to najtwardsza i najbardziej wytrzymała tkanka zęba – wystarczą jednak nawet nieświadome zaniedbania w higienie jamy ustnej i złe nawyki, by przestało ono prawidłowo spełniać swoją funkcję.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki wpływ na stan jamy ustnej mogą mieć niektóre zachowania. Nieprawidłowa higiena, unikanie wizyt u dentysty, brak dbania o zęby od środka (brak suplementacji wapnia) oraz spożywanie słodkich napojów gazowanych to jedne z grzechów głównych przeciw zdrowemu uśmiechowi. Przedstawiamy garść wskazówek, które przydadzą się każdemu.

spis treści

1. Za mało naturalnego budulca zębów w diecie

Bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki wapnia, który pomoże zadbać o zęby od wewnątrz. Niestety, badania pokazują, że Polacy zbyt małą ilość wapnia przyjmują wraz z pożywieniem. W ten sposób dostarczają zaledwie połowę dziennego zapotrzebowania. Konieczne jest więc stosowanie suplementów wapnia, które pomogą utrzymać jego prawidłowy poziom w organizmie.

2. Złe nawyki pielęgnacyjne

Zobacz film: "Jak rozpoznać i leczyć łuszczycę?"

Nawet dzieci wiedzą, że należy regularnie myć zęby. Wszelkie zaniedbania prowadzą bowiem do problemów z uzębieniem. Z drugiej jednak strony zbytnia gorliwość także nie popłaca. Staranne szczotkowanie zębów po każdym posiłku wcale nie jest tak korzystne, jak mogłoby się wydawać.

Specjaliści zalecają mycie zębów trzy razy dziennie – po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Nie należy przy tym szorować zębów tuż po wstaniu od stołu – robiąc tak, możesz zetrzeć szkliwo, które na skutek działania kwasów wydzielających się podczas spożywania posiłku staje się bardziej miękkie. Wskazane jest więc odczekanie 30–60 minut przed szczotkowaniem. W tym czasie kwasy zostają zneutralizowane, a zęby mają czas na ponowną mineralizację.

Szczoteczka do mycia zębów powinna być miękka. Zbyt twarda może bowiem niszczyć szkliwo. Zęby myj łagodnymi ruchami kolistymi. Pamiętaj o tym, by po każdym posiłku użyć nici dentystycznej. Usuwanie resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych zajmuje około dwóch minut, a korzyści płynące z tej czynności są nieocenione. Niezwykle ważne dla zdrowia zębów są również regularne wizyty u stomatologa. Przegląd uzębienia co pół roku zwykle wystarczy, by w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Stomatologia estetyczna daje dziś wiele możliwości. Jednak, jeśli nosisz się z zamiarem skorzystania z wybielenia zębów, uważaj, by ich rozjaśnianie nie weszło ci w krew. Zbyt częste powtarzanie takich zabiegów lub niedokładne stosowanie się do zaleceń dentysty może podrażniać [dziąsła]https://portal.abczdrowie.pl/opuchniete-dziasla() i zwiększać wrażliwość zębów. Wówczas przydatne są specjalne pasty. Jeżeli twoje zęby są nadwrażliwe, dentysta może odradzić przeprowadzenie wybielania.

3. Jakich czynności unikać, by mieć mocne zęby?

Nawet ugryzienie lodów lub twardych cukierków może spowodować pęknięcie, a także ukruszenie zęba. Nic więc dziwnego, że otwieranie zębami butelek lub paczek chipsów również jest zachowaniem ryzykownym. Warto posłużyć się akcesoriami przeznaczonymi do tego typu czynności, a zębów używać tylko do jedzenia. Pamiętaj, że ich komplet to nie zestaw narzędzi.

Zadbaj o nie również podczas uprawiania sportów kontaktowych. Specjalne nakładki na zęby pomogą ci uniknąć nieprzyjemnych skutków zderzenia z innymi zawodnikami lub upadku na twardą powierzchnię. Postaraj się również zwalczyć złe nawyki, takie jak zgrzytanie zębami. Wiele osób robi tak w chwili zdenerwowania lub podczas snu. Jeśli zdarza ci się zgrzytać w nocy, zaopatrz się w specjalne nakładki zapobiegające tej czynności. Unikniesz wtedy nadmiernego ścierania zębów.

Podczas zakupów nie wybieraj napojów gazowanych lub soków owocowych (zwłaszcza sztucznie dosładzanych). Zawierają one dużo cukru i kwasów. Lepszą opcją jest woda. Uważaj także na wino, kawę i herbatę, które przyczyniają się do powstawania osadu na zębach. Jeśli masz taką możliwość, pij płyny przez słomkę, wówczas będą miały mniejszy kontakt z uzębieniem.

Dobre nawyki spełniają ważną rolę, ale nie ograniczają się tylko do szczotkowania zębów i używania nici dentystycznej. Zdrowie zębów zależy od wielu czynników, między innymi od diety, odpowiedniej suplementacji wapnia oraz prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze