Jak długo koronawirus może żyć poza organizmem? Uważaj na te przedmioty
1 z 7Jak długo "żyje" koronawirus na przedmiotach?
Koronawirus wciąż stanowi zagadkę dla lekarzy i naukowców. Wiadomo, że potrafi utrzymywać się na przedmiotach dość długo: od kilku godzin do nawet kilku dni.
A to oznacza, że nawet bez bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną możemy zarazić się wirusem. Wystarczy, że dotkniemy przedmiotów, na których znajdują się zarazki, a potem zapominając o umyciu rąk przeniesiemy je dłońmi na śluzówkę ust czy nosa.
Przedmioty, których używamy każdego dnia, są prawdziwą fabryką zarazków. Warto to sobie uświadomić, aby uchronić się przed poważnymi chorobami i nie chodzi tylko o koronawirusa.
Niemieccy naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Greifswald i Ruhr-Universität w Bochum przygotowali konkretne zalecenia dotyczące ryzyka zagrożenia wirusem na podstawie 22 badań poświęconych m.in. wirusom SARS, MERS i ludzkim koronawirusom HcoV.
Badacze uważają, że zdolności przeżycia COVID-19 są do nich zbliżone. Na tej podstawie wysunęli dość zaskakujące wnioski. Ich zdaniem mogą mieć one zdolność do zarażania, nawet jeśli występują poza ciałem żywiciela.
W zależności od rodzaju powierzchni i materiału zarazki koronawirusa mogą się utrzymywać na określonych rzeczach od 3 godzin do nawet 9 dni. Jedynym sposobem na ich usunięcie jest dezynfekcja alkoholem przez ok. 1 minutę. Najlepszy będzie roztwór 62-71 proc. etanolu.
Koronawirusy zdecydowanie dłużej "żyją" w środowisku chłodnym i wilgotnym.
Zobacz także: Koronawirus z Chin. Czy maseczka ochroni przed zarażeniem wirusem?