Trwa ładowanie...

Jak długo koronawirus może przetrwać na papierze, listach, książkach, dokumentach?

Naukowcy z The School of Public Health of the University of Hong Kong przeprowadzili badania dotyczące możliwości przetrwania koronawirusa na różnych powierzchniach. Okazuje się, że na papierze wirus może utrzymać się dłużej, niż sądzono. Swoje badania naukowcy opublikowali na prestiżowym portalu The Lancet.

Zobacz film: "Leczenie koronawirusa osoczem ozdrowieńców"

1. Ile koronawirus przetrwa na papierze?

Naukowcy z Hongkongu przebadali żywotność koronawirusa w warunkach, które zazwyczaj występują w przestrzeni biurowej i w domu. Za takie przyjęli temperaturę 21 stopni Celsjusza i 65 proc. wilgotności powietrza. Lekarze przebadali m.in. papierowe elementy występujące w takich przestrzeniach – zadrukowane arkusze papieru, chusteczki higieniczne, a także banknoty.

Ile wirus jest w stanie przetrwać na papierze? (East News)
Ile wirus jest w stanie przetrwać na papierze? (East News)

Okazało się, że najkrócej wirus żył na arkuszach papieru i chusteczkach higienicznych. Po trzech godzinach nie było już widocznych jego śladów. Najdłużej natomiast utrzymywał się na banknotach – nawet do czterech dni.

2. Kwarantanna dokumentów

Dlatego naukowcy zalecają, by ograniczyć stosowanie gotówki w sklepach. Zdaniem badaczy, przeciętny banknot przechodzi przez zbyt wiele rąk, by być bezpieczny. To samo dotyczy listów i dokumentów. Choć wirus powinien zniknąć po trzech godzinach, to nie mamy pewności, że nie zaistniały dodatkowe okoliczności (list przebywał w niższej temperaturze, w innej wilgotności). Dlatego listy lepiej otwierać w rękawiczkach, a kopertę od razu wyrzucać.

O tym, jak ważne są zasady bezpieczeństwa, przekonują informacje napływające z Ministerstwa Finansów, które potwierdziło, że dokumenty trafiające do Urzędów Skarbowych i ZUS przechodzą kwarantannę. W specjalnych skrzynkach dokumenty oczekują kilkadziesiąt godzin. W przypadku urzędów skarbowych korespondencja czeka 48 godzin, natomiast w ZUS 72 godziny.

3. Koronawirus na papierze

Wszyscy pracownicy, którzy mają styczność z korespondencją przychodzącą, pracują w rękawiczkach ochronnych. Zachowane są również dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Warto pamiętać o tych zasadach w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich, które prawdopodobnie odbędą się korespondencyjnie.

Zachowując należyte środki bezpieczeństwa, należałoby zatem prócz karty do głosowania, dołączyć do takiego listu instrukcję, w jaki sposób bezpiecznie się z nim obchodzić. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych i tych z grupy ryzyka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.