Na czym polega leczenie nerkozastępcze? Otóż określa ono metody terapeutyczne, których zadaniem jest utrzymanie przy życiu osoby, u której z jakiś powodów doszło do schyłkowej niewydolności nerek. Bardzo ważne jest jednak, aby przeprowadzić je jak najwcześniej, czyli już w czasie pojawienia się pierwszych symptomów choroby.
Jedną z metod jest hemodializoterapia, którą stosuje się w 90% przypadków. Ta dominująca technika leczenia polega na usuwaniu produktów przemiany materii i wody lub leków oraz toksyn z krwi pacjenta poprzez sztuczną błonę półprzepuszczalną.
Inną metodą jest także dializa otrzewnowa. W tym przypadku odbywa się ona przez wprowadzanie i usuwanie roztworu z jamy otrzewnowej. Są nim drobno- i średniocząsteczkowe toksyny mocznicowe, które przenikają przez warstwy błony otrzewnowej, która pełni funkcję błony dializacyjnej sztucznej nerki poprzez oddzielanie środowiska bogatego w sień naczyń krwionośnych otrzewnej od wlewanego płynu dializacyjnego.
Kolejnym rozwiązaniem jest przeszczep nerki. Taki zabieg zapewnia lepszy komfort życia pacjentowi. Metoda ta przywraca prawidłową homeostazę wewnątrzustrojową i czynność wewnątrzwydzielniczą.
Więcej o leczeniu nerkozastępczym opowie doktor Joanna Pazik, nefrolog.
Komentarze