Trwa ładowanie...

Jak długo jest ważna e-recepta? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Ważność elektronicznej recepty zależy od rodzaju leku. Najmniej czasu jest na wykupienie antybiotyku.

1. E-recepty mają termin ważności

E-recepty weszły w życie z dniem 8 stycznia 2020 roku i wciąż budzą wątpliwości dotyczące ich funkcjonowania. Sporo pytań pacjentów dotyczy tego, jak długo zachowują one swoją ważność.

Lekarz może wypisać e-receptę ważną przez rok
Lekarz może wypisać e-receptę ważną przez rok (iStock)

Podobnie jak na recepcie papierowej, lekarz może na niej zaznaczyć późniejszą datę realizacji. Jeśli jednak takiej daty nie uwzględnił, to jest ona ważna od momentu wystawienia.

Identycznie jest w przypadku recepty ważnej przez rok, wystawiający ją musi to zaznaczyć w systemie. Takie recepty dostają z reguły osoby leczące się przewlekle i stale przyjmujące te same leki.

E-recepta na leki psychotropowe jest ważna 30 dni
E-recepta na leki psychotropowe jest ważna 30 dni (iStock)

Ważne jest też to, że w przypadku e-recepty z terminem ważności do 365 dni, pierwsze opakowanie leku powinniśmy wykupić nim minie 30 dni od daty jej wystawienia przez lekarza.

2. Wyjątki w terminie ważności e-recept

Ważność recepty w wersji elektronicznej zależy też od tego, na jaki lek została wystawiona. W przypadku antybiotyków to na ich wykupienie mamy 7 dni. Natomiast na zgłoszenie się w aptece po leki immunologiczne mamy 120 dni. Ma to znaczenie w przypadku osób, dla których przygotowuje się je indywidualnie.

Tymczasem e-recepty na leki z grupy środków odurzających i psychotropowych są ważne przez 30 dni.

Ministerstwo Zdrowia edukuje
Ministerstwo Zdrowia edukuje (MZ)

Jeśli pacjent przegapił termin wykupienia leku, to niestety będzie musiał ponownie udać się do lekarza.

Korzystać z e-recept możemy po wcześniejszym założeniu Profilu Zaufanego i Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na www.pacjent.gov.pl. Możemy ją otrzymać jako e-receptę na telefon lub e-receptę na e-mail w pliku PDF. Po wystawieniu e-recepty lekarz może też dać pacjentowi wydruk informacyjny, na którego podstawie farmaceuta wyda lek.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o działaniu e-recept.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza