Jak dobrać i odpowiednio pielęgnować soczewki kontaktowe?

Soczewki miesięczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji. To kluczowa sprawa, aby zachować ich pełnię właściwości i bezpieczeństwa. Nieodpowiednia higiena może być groźna w skutkach. Odpowiednie pielęgnacyjne czynności mogą uchronić przed wniknięciem infekcji.

spis treści

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Soczewki miesięczne, dwutygodniowe – pielęgnacja najważniejsza

Warto zdawać sobie sprawę, że pielęgnacja jest najważniejsza do utrzymania zdrowia oczu podczas stosowania soczewek. Niektórzy uważają, że infekcje są winą soczewek. Otóż nie. Soczewki kontaktowe są całkowicie bezpieczne. Marki, takie jak Air Optix czy Johnson&Johnson wykorzystują najlepsze technologie i materiały, aby soczewki idealnie nawilżały oko i je dotleniały, co zapewnia oczom niezwykły komfort. Tylko nasze złe nawyki i nieodpowiednie czynności, mogą wywołać negatywne skutki podczas ich użytkowania.

2. ABC czyszczenia soczewek

Soczewki miesięczne narażone są na osiadanie na nich różnych zanieczyszczeń, drobnoustrojów, osadów białkowych. Oczywiście soczewki jednodniowe również są na to narażone, jednak je się wyrzuca do kosza i zakłada nowe, świeże. Soczewki miesięczne należy dokładnie oczyścić, aby wyeliminować zagrożenia wniknięcia tych osadów do oka i spowodowanie infekcji.

Mimo, że soczewki nowej generacji, jak soczewki Air Optix, zawierające dużo wody zapewniają oku pełnię komfortu, to jednak ulegają one zanieczyszczeniu, czego nie można uniknąć. Należy je każdego ranka i wieczoru dokładnie czyścić, wymieniać płyn w pojemniczku, a sam pojemniczek czyścić i dezynfekować.

3. Wykonaj 6 kroków i miej pewność, że Twoje soczewki są czyste

  1. Przed czyszczeniem soczewek dokładnie umyj ręce.
  2. Zdejmij soczewki z oczu.
  3. Trzymając soczewkę na dłoni skrop ją odpowiednim płynem do soczewek i masuj/ pocieraj zarówno z jednej, jak i z drugiej strony.
  4. Następnie dokładnie opłucz całą powierzchnię soczewek płynem.
  5. Włóż soczewki do uprzednio wyczyszczonego płynem i wysuszonego pojemniczka.
  6. Zalej pojemnik z zawartością płynem i szczelnie zamknij.

4. Wybór płynu

Dla odpowiedniego efektu pielęgnacji ważny jest również porządny wybór płynu do czyszczenia i pielęgnacji. Soczewki miesięczne, w zależności od swojego składu, mogą wymagać różnych płynów. Najchętniej wybierane są płyny wielofunkcyjne, które i czyszczą i dezynfekują soczewki. Nie trzeba wtedy kupować dwóch oddzielnych płynów, a pielęgnacja jest o wiele łatwiejsza.

5. Nie zapomnij o pojemniczku

Już wspominane było, że pojemniczek powinien być czyszczony. To bardzo ważny element pielęgnacji soczewek. Nawet dobrze czyszczone soczewki mogą nanieść nam na oczy okropne bakterie, które wyhodują się w niesterylnym pojemniczku. Należy go bezwzględnie codziennie rano dokładnie czyścić. Tylko tak można eliminować ryzyko infekcji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy