Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Becikowe - urodzenie dziecka, jak i gdzie uzyskać, zasiłek rodzinny a becikowe

Avatar placeholder
17.03.2021 13:20
Becikowe przysługuje z tytułu urodzenia się dziecka.
Becikowe przysługuje z tytułu urodzenia się dziecka. (Shutterstock)

Becikowe jest jednorazową formą pomocy rodzicom, jednemu z rodziców bądź opiekunowi prawnemu na każde nowo narodzone dziecko. Wysokość becikowego niezmiennie od kilku lat wynosi tysiąc złotych. Becikowe nie jest przyznawane automatycznie, ale przysługuje ono każdemu bez względu na wysokość dochodów.

spis treści

1. Becikowe z tytułu urodzenia się dziecka

Najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego rodzica jest przyjście na świat ukochanego dziecka. Przez dziewięć miesięcy młodzi rodzice mieli czas, aby przygotować się na przyjście maluszka, urządzić pokój, wybrać ubranka, dokonać zakupu artykułów niezbędnych do pielęgnacji nowego członka rodziny.

Kiedy na pierwszym badaniu USG na własne oczy zobaczymy po raz pierwszy dziecko, uwierzymy, że jednak to nie sen, tylko nowe życie, któremu daliśmy początek. Aby dotrwać do szczęśliwego rozwiązania, czekają nas comiesięczne badania, wizyty u lekarza, aż wreszcie dzień porodui wszystko na dobre ulega zmianie. Teraz dumni rodzice muszą przyjąć na siebie nowe obowiązki związane z wychowaniem dziecka.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Przyjście na świat dziecka niesie za sobą wiele radości, lecz także poważne wydatki, na które często brakuje pieniędzy. Jednorazowa „nagroda” od państwa za przyjście na świat nowego obywatela, dla mniej sytuowanych rodziców jest wartościowym gestem. Choć 1000 zł to niewielkie pieniądze, wystarczą na zakup najpotrzebniejszych elementów dziecięcej wyprawki. Dlatego odpowiednio wcześnie warto zastanowić się wspólnie nad właściwym spożytkowaniem otrzymanych od państwa pieniędzy.

Niezależnie od kosztów, jakie musimy ponieść na przyjęcie dziecka w domu, warto pamiętać, że nowe życie to największy dar, jaki otrzymujemy od losu. Nieprzespane noce, brak czasu dla chwil we dwoje, trud wychowawczy, jaki ponosimy – wynagrodzi nam jego uśmiech i zdrowy rozwój. Każdy rodzic musi sam przejść przez wszystkie etapy rozwoju dziecka, być przy nim, wspierać go w trudnych chwilach, rozmawiać i być dla niego nie tylko rodzicem, lecz także przyjacielem.

2. Jak otrzymać becikowe?

Gdy już nacieszymy się maluszkiem, musimy zgłosić jego narodziny w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca urodzenia dziecka, czyli np.: mieszkamy w Krakowie, lecz nasze dziecko przyszło na świat w Zakopanem, zatem musimy udać się do urzędu, który mieści się w Zakopanem.

Przy wyjściu ze szpitala świeżo upieczona mama otrzymuje wszystkie niezbędne dokumenty, aby druk skróconego aktu urodzenia móc otrzymać niezwłocznie w urzędzie. Zgłoszenia może dokonać także tata malucha, gdyż mama często po trudach porodu nie czuje się na siłach lub jest tak pochłonięta opieką nad maleństwem, że nie może udać się osobiście do urzędu.

W celu zarejestrowania dziecka, należy stawić się z dowodami osobistymi obojga rodziców oraz dokumentami otrzymanymi w szpitalu. W Urzędzie Stanu Cywilnego rejestrujemy dziecko wybranym imieniem lub imionami oraz nazwiskiem. Po dopełnieniu wszelkich formalności otrzymujemy akt urodzenia oraz odpisy.

3. Gdzie otrzymać becikowe?

Gdy dysponujemy już aktem urodzenia naszego bobasa, możemy skierować swe kroki do Urzędu Gminy lub MOPS-u (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) – miejsc, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne. Na miejscu wypełniamy wniosek, do którego – aby otrzymać becikowe – należy dołączyć:

  • skrócony odpis aktu urodzenia lub inny dokument potwierdzający datę narodzin dziecka,
  • dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe (ojca lub matki),
  • oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe, np. przez drugiego z rodziców,
  • zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od 10. tygodnia ciąży.

Pieniądze zwykle wypłacane są w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku, na konto bankowe wnioskodawcy lub przekazem pocztowym.

Zobacz także:

4. Zasiłek rodzinny a becikowe

Wypłata becikowego w żadnym razie nie przekreśla naszych praw do zasiłku rodzinnego. Wręcz przeciwnie, jeżeli spełniamy podstawowe kryterium dochodowe do otrzymania zasiłku: dochód na jedną osobę nie może przekraczać 504 PLN netto, zaś gdy dziecko jest niepełnosprawne 583 PLN netto – to do zasiłku rodzinnego otrzymamy jednorazowy dodatek w postaci 1000 PLN. Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek – tak jak w przypadku becikowego – w swojej gminie lub ośrodku pomocy społecznej w okresie 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka.

Osobami uprawnionymi do otrzymania dodatku są matka, ojciec lub osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu rodzinnego o jego przysposobienie. Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. Jeżeli jest spełnione kryterium dochodowe, to zachowujemy do niego prawo do ukończenia przez dziecko 18 lat lub 24 w przypadku, kiedy kontynuuje naukę w szkole wyższej.

Ta forma pomocy przysługuje także osobie uczącej się – pełnoletniej, niepozostającej na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z nabyciem prawa do alimentów z ich strony. Nie przysługuje jednak, gdy osoba ucząca się zawarła związek małżeński lub gdy jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko.

Nie tylko becikowe wypłacane przez państwo i zasiłek rodzinny wspomagają nowo upieczonych rodziców w utrzymaniu dziecka. Część kosztów jest refundowana przez samorządy. Ten jednorazowy dodatek nazwany becikowym samorządowym przysługuje rodzicom tylko w niewielkiej ilości gmin, z reguły wynosi 1000 PLN, a prawo do niego nabywają ci rodzice, którzy są zameldowani w gminie wypłacającej to dodatkowe świadczenie.

To, czy dana gmina oferuje tego rodzaju zapomogę, zależne jest tylko od jej władz, a wypłata becikowego samorządowego nie ma wpływu na prawa do innych świadczeń na dziecko.

5. Jak dostać becikowe samorządowe?

Niektóre samorządy na podstawie podjętych przez siebie uchwał zadecydowały o wypłaceniu z własnych środków tzw. becikowego samorządowego. Becikowe samorządowe jest dodatkowym świadczeniem rodzinnym z tytułu urodzenia się dziecka obok tzw. „państwowego becikowego”. To, czy w danej gminie dodatkowe świadczenie jest wypłacane, komu i w jakiej wysokości przysługuje, zależy od woli samorządu.

Jak dostać becikowe samorządowe? Najlepiej najpierw dowiedzieć się, czy w naszym mieście takie becikowe jest wypłacane, a jeśli tak, to jakie warunki trzeba spełnić. Jeśli chcesz zdobyć informacje o becikowym w twoim miejscu zamieszkania, zadzwoń pod numer telefonu urzędu miasta. Tam uzyskasz szczegółowe wiadomości. Czasem, by uzyskać becikowe samorządowe, trzeba być zameldowanym przez określony czas w danym mieście lub spełniać inne warunki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze