Jak duży wpływ mają praca i rozwój zawodowy na nasze zdrowie?

Życie w miejscu, w którym można szybko wspinać się po drabinie kariery może bardzo dobrze wpłynąć na poprawę stanu zdrowia.

Jak się okazuje, praca ma duży wpływ na nasze zdrowie
Jak się okazuje, praca ma duży wpływ na nasze zdrowie (123RF)

W badaniu przeprowadzonym przez lekarzy z Bostonu stwierdzono silny związek między tym, co naukowcy nazywają "szansą na rynku pracy” a fizycznym i psychicznym samopoczuciem młodych osób.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

"Badanie pokazuje, że możliwości wykonywania ciekawej pracy i rozwijania kariery zawodowej mają duże znaczenie dla zdrowia publicznego" - powiedział główny autor badania dr Atheendar Venkataramani, ze Szpitala w Bostonie.

Co robić, by nigdy nie zachorować w pracy?
Co robić, by nigdy nie zachorować w pracy? [10 zdjęć]

Niekiedy w pracy ciężko uniknąć zachorowania, gdy wszyscy wokoło kichają i pociągają nosem. Przeziębienie...

zobacz galerię

"Ludzie żyjący w miejscach, gdzie wykonują atrakcyjną pracę, zgłaszają że mieli dużo mniej dni, w których czuli się osłabieni psychicznie lub fizycznie oraz podkreślali, że nabyli wiele zdrowszych nawyków i zachowań” – powiedział dr Venkataramani w komunikacie prasowym.

Badania objęły dane dotyczące prawie 150 tysięcy Amerykanów w wieku od 25 do 35 lat. Zespół badaczy z Bostonu wspomógł się danymi z miliona zeznań podatkowych.

Naukowcy odkryli, że osoby mieszkające w miejscach dających więcej możliwości ekonomicznych i zawodowych skarżyły się o 20 proc. rzadziej na słabsze i gorsze dni w życiu fizycznym i psychicznym w ciągu ostatniego miesiąca w porównaniu z osobami, które mieszkają w miejscach o niższych możliwościach ekonomicznych.

Badanie dowodzi też, że osoby żyjące w miejscach o niższych szansach rozwoju częściej popadały w nałóg nikotynizmu niż osoby przebywające tam, gdzie możliwości i szanse rozwoju są większe.

Także ludzie z miejscowości dających mniejsze możliwości częściej skarżyli się na choroby wirusowe, takie jak HIV, co było skutkiem popadania w nałogi związane z zażywaniem narkotyków.

"Dostęp do lepszych miejsc pracy poprawia nasze zdrowie, a także podnosi dochody i wykształcenie, które również wiążą się z naszym zdrowiem i jakością życia” - powiedział Tsai, który jest światowej sławy psychiatrą i asystentem profesora psychiatrii w Harvard Medical School.

"Większa szansa rozwoju może również zwiększyć nadzieje na lepszą przyszłość, która może bezpośrednio wpływać na nasze zdrowie" – dodaje Tsai.

10 najlepszych sposobów na relaks po pracy
10 najlepszych sposobów na relaks po pracy [11 zdjęć]

Kiedy wracasz do domu po pracy, najłatwiej rozsiąść się na kanapie przed telewizorem i do wieczora się...

zobacz galerię

Tsai podkreślił, że badania nie mogą stwierdzić dokładnie, dlaczego ten związek istnieje, a same wyniki nie są w stanie pokazać związku przyczynowo-skutkowego. „Należy też wziąć pod uwagę obecność innych czynników, które mogą wpływać na poprawę zdrowia, oprócz opisywanych warunków pracy i możliwości rozwoju zawodowego” – mówi dr Tsai.

Jednak wcześniejsze badania przeprowadzone przez ten sam zespół badaczy znalazł związek między życiem zawodowym a zmniejszeniem ryzyka przedwczesnej śmierci. Tsai powiedział, że należy wykonać więcej badań, aby dowiedzieć się, skąd bierze się ta zależność i aby móc dokładniej stwierdzić, na co najlepiej zwrócić uwagę wybierając miejsce swojej pracy, aby miało to pozytywny wpływ na zdrowie.

Nowe badanie opublikowane zostało w czasopiśmie „The Lancet Public Health”.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy