Trwa ładowanie...

Jak duży wpływ mają praca i rozwój zawodowy na nasze zdrowie?

Życie w miejscu, w którym można szybko wspinać się po drabinie kariery może bardzo dobrze wpłynąć na poprawę stanu zdrowia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Jak się okazuje, praca ma duży wpływ na nasze zdrowie
Jak się okazuje, praca ma duży wpływ na nasze zdrowie (123RF)

W badaniu przeprowadzonym przez lekarzy z Bostonu stwierdzono silny związek między tym, co naukowcy nazywają "szansą na rynku pracy” a fizycznym i psychicznym samopoczuciem młodych osób.

"Badanie pokazuje, że możliwości wykonywania ciekawej pracy i rozwijania kariery zawodowej mają duże znaczenie dla zdrowia publicznego" - powiedział główny autor badania dr Atheendar Venkataramani, ze Szpitala w Bostonie.

Co robić, by nigdy nie zachorować w pracy?
Co robić, by nigdy nie zachorować w pracy? [10 zdjęć]

Niekiedy w pracy ciężko uniknąć zachorowania, gdy wszyscy wokoło kichają i pociągają nosem. Przeziębienie...

zobacz galerię

"Ludzie żyjący w miejscach, gdzie wykonują atrakcyjną pracę, zgłaszają że mieli dużo mniej dni, w których czuli się osłabieni psychicznie lub fizycznie oraz podkreślali, że nabyli wiele zdrowszych nawyków i zachowań” – powiedział dr Venkataramani w komunikacie prasowym.

Badania objęły dane dotyczące prawie 150 tysięcy Amerykanów w wieku od 25 do 35 lat. Zespół badaczy z Bostonu wspomógł się danymi z miliona zeznań podatkowych.

Naukowcy odkryli, że osoby mieszkające w miejscach dających więcej możliwości ekonomicznych i zawodowych skarżyły się o 20 proc. rzadziej na słabsze i gorsze dni w życiu fizycznym i psychicznym w ciągu ostatniego miesiąca w porównaniu z osobami, które mieszkają w miejscach o niższych możliwościach ekonomicznych.

Badanie dowodzi też, że osoby żyjące w miejscach o niższych szansach rozwoju częściej popadały w nałóg nikotynizmu niż osoby przebywające tam, gdzie możliwości i szanse rozwoju są większe.

Także ludzie z miejscowości dających mniejsze możliwości częściej skarżyli się na choroby wirusowe, takie jak HIV, co było skutkiem popadania w nałogi związane z zażywaniem narkotyków.

"Dostęp do lepszych miejsc pracy poprawia nasze zdrowie, a także podnosi dochody i wykształcenie, które również wiążą się z naszym zdrowiem i jakością życia” - powiedział Tsai, który jest światowej sławy psychiatrą i asystentem profesora psychiatrii w Harvard Medical School.

"Większa szansa rozwoju może również zwiększyć nadzieje na lepszą przyszłość, która może bezpośrednio wpływać na nasze zdrowie" – dodaje Tsai.

10 najlepszych sposobów na relaks po pracy
10 najlepszych sposobów na relaks po pracy [11 zdjęć]

Kiedy wracasz do domu po pracy, najłatwiej rozsiąść się na kanapie przed telewizorem i do wieczora się...

zobacz galerię

Tsai podkreślił, że badania nie mogą stwierdzić dokładnie, dlaczego ten związek istnieje, a same wyniki nie są w stanie pokazać związku przyczynowo-skutkowego. „Należy też wziąć pod uwagę obecność innych czynników, które mogą wpływać na poprawę zdrowia, oprócz opisywanych warunków pracy i możliwości rozwoju zawodowego” – mówi dr Tsai.

Jednak wcześniejsze badania przeprowadzone przez ten sam zespół badaczy znalazł związek między życiem zawodowym a zmniejszeniem ryzyka przedwczesnej śmierci. Tsai powiedział, że należy wykonać więcej badań, aby dowiedzieć się, skąd bierze się ta zależność i aby móc dokładniej stwierdzić, na co najlepiej zwrócić uwagę wybierając miejsce swojej pracy, aby miało to pozytywny wpływ na zdrowie.

Nowe badanie opublikowane zostało w czasopiśmie „The Lancet Public Health”.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.