Trwa ładowanie...

Jak działa e-recepta? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Avatar placeholder
08.01.2020 18:54
Jak działa e-recepta? Odpowiadamy na najważniejsze pytania
Jak działa e-recepta? Odpowiadamy na najważniejsze pytania (Ministerstwo Zdrowia)

Od 8 stycznia 2020 roku we wszystkich placówkach medycznych w kraju tradycyjne recepty papierowe nie będą już wypisywane. Zamiast nich pacjent otrzyma e-receptę. Jak wygląda? Jak ją zrealizować? Jakie są jej zalety?

1. Jak wygląda e-recepta?

E-recepty mają być ułatwieniem dla wszystkich – dla lekarzy, dla farmaceutów, ale przede wszystkim dla pacjentów. W założeniu e-recepty mają wykluczyć możliwość błędnego (lub nieczytelnego) wypełnienia recepty, a co za tym idzie, dostępu do leków przez pacjenta.

Jak działa e-recepta? Do tej pory na koniec wizyty w gabinecie lekarz wystawiał pisemny druk, na którym mieliśmy zapisane konkretne leki oraz dawkowanie. Od 8 stycznia e-receptę możemy otrzymać na trzy sposoby.

Jednym z rozwiązań jest e-recepta na telefon. Do pacjenta wysyłany jest SMS z czterocyfrowym kodem. Z nim może udać się do apteki. Przy okienku podamy ten kod wraz z numerem PESEL. Dzięki temu farmaceuta zweryfikuje nasze uprawnienia.

Zobacz film: "Najtańsze leki bez recepty mogą zniknąć ze sklepów"

Drugim rozwiązaniem jest e-recepta na e-mail. Na wskazany adres otrzymamy plik PDF z e-receptą. W pliku tekstowym będzie znajdował się kod kreskowy. Ten kod powinniśmy pokazać farmaceucie w aptece. Po zeskanowaniu apteka otrzyma wszystkie niezbędne informacje.

Przewidziano również rozwiązanie skierowane do osób starszych, które nie korzystają tak sprawnie z telefonów komórkowych i komputerów. Jeśli pacjent wyrazi takie życzenie, lekarz może wystawić mu wydrukowaną informację o e-recepcie. Ważne, że sam wydruk nie jest receptą.

Podobnie, jak w rozwiązaniu z adresem e-mail, tak tutaj również e-recepta kryje się pod postacią kodu kreskowego, który zostanie odczytany w aptece. Taki dokument nie wymaga odręcznego podpisu, czy pieczątki lekarza.

2. Internetowe Konto Pacjenta (IKP)

Ważne jest to, że aby móc korzystać z e-recept za pomocą urządzeń elektronicznych (e-mail i SMS) trzeba wcześniej założyć konto na stronie www.pacjent.gov.pl. Tam, możemy założyć Internetowe Konto Pacjenta. Należy jednak przypomnieć, że możliwość założenia IKP istnieje wyłącznie dla osób, które mają już Profil Zaufany.

Dane na e-recepcie
Dane na e-recepcie

Ministerstwo Zdrowia udostępniło również specjalną platformę w aplikacji mObywatel. Platforma eRecepta pozwala nie tylko na szybki dostęp do e-recept, ale również do pozostałych usprawnień wprowadzonych w ostatnim czasie , takich jak e-skierowanie i e-zwolnienie.

3. Jak długo jest ważna e-recepta?

Największą wadą dotychczasowych recept był fakt, że były ważne jedynie przez 30 dni. Tutaj też jest zmiana, którą odczują pacjenci. E-recepty będą ważne (w większości przypadków) przez 365 dni. Wyjątki terminu ważności e-recept są trzy.

E-recepta na antybiotyki ma najkrótszą datę ważności. Po te lekarstwa pacjent musi się zgłosić w ciągu 7 dni od daty wystawienia.

Na czas wykorzystania e-recepty powinny uważać również uważać osoby, które zażywają leki z grupy środków odurzających. Taka e-recepta będzie ważna jedynie przez 30 dni.

Ostatni wyjątek stanowią preparaty immunologiczne. E-recepta wystawiona na takie leki zachowa ważność przez 120 dni. Szczególnie ważne jest to w przypadku leków wytwarzanych specjalnie dla pacjenta.

W przypadku pozostałych leków e-recepta jest ważna 365 dni.

4. Kiedy dostanę receptę tradycyjną?

W wyjątkowych przypadkach lekarz może wystawić tradycyjną receptę papierową. Należy podkreślić, że decyzja o tym, w jakiej formie zostanie finalnie wystawiona recepta, zawsze należy do lekarza, który podpisuje dokument.

Szczególne przypadki, w których istnieje możliwość wystawienia papierowego dokumentu to: leki wydawane w ramach importu docelowego, recepty dla osób o nieustalonej tożsamości, recept transgranicznych (ale tylko do końca 2020 roku), recept dla osób wystawiających, recept dla małżonka lub rodzeństwa, brak dostępu do systemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze