Trwa ładowanie...

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Avatar placeholder
04.04.2019 14:33
Jak działają plastry antykoncepcyjne?
Jak działają plastry antykoncepcyjne? (123RF)

Plastry antykoncepcyjne zyskują sobie zaufanie w coraz większej grupie kobiet, głównie dzięki temu, że są wygodne i skutecznie zabezpieczają przed ciążą. Jednak nie każda kobieta jest świadoma tego, jak działa plaster antykoncepcyjny. Wiele pań zastanawia się nad tym, czy plaster antykoncepcyjny jest tak samo skuteczny jak pigułka antykoncepcyjna. Czy jest najlepszą metodą antykoncepcji? Czy może warto wybrać inną metodę zabezpieczającą przed ciążą?

spis treści

1. Działanie plastrów antykoncepcyjnych

Plaster antykoncepcyjny, podobnie jak tabletki antykoncepcyjne zawiera hormon, który jest uwalniany do organizmu. Hormon uwalniany jest z plastra wprost do krwiobiegu, omija zatem układ pokarmowy i nie obciąża wątroby jak antykoncepcja hormonalna.

Hormony uwalniane są w celu zablokowania owulacji, sprawiają, że komóra jajowa nie rozwija się. Ponadto hormon utrudnia zagęszczenie śluzu szyjkowego, a w takim środowisku plemniki nie żyją zbyt długo. Dochodzi także do zmiany błony śluzowej macicy tak, aby plemniki się tam nie zagnieździły.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Niestety plastry antykoncepcyjne mają również działanie niepożądane:

Skutki uboczne plastrów antykoncepcyjnych nie występują u każdej kobiety, która stosuje tę formę antykoncepcji.

2. Warstwy plastrów antykoncepcyjnych

Plaster antykoncepcyjny składa się z trzech warstw. Pierwsza to warstwa zabezpieczająca, która jest odporna na działanie wody, kosmetyków myjących i balsamów do ciała. Pod nią znajduje się klej i hormony, które są stopniowo uwalniane. Trzecia warstwa chroni plaster przed odklejeniem i jest wodoodporna.

3. Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne oceniane są wyżej niż inne metody antykoncepcji. Na 1000 kobiet, które stosują plastry, jedna lub dwie zachodzą w ciążę. Na taką samą liczbę kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne przypada 5 ciąż, a używających prezerwatyw nawet do 138 niezaplanowanych poczęć.

Każda kobieta, zanim sięgnie po plastry antykoncepcyjne, powinna najpierw zasięgnąć opinii ginekologa, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze