Trwa ładowanie...

Jak e-papierosy wpływają na nasze zdrowie?

Lek. Mateusz Nawrocki
20.11.2016 14:32
Jak e-papierosy wpływają na nasze zdrowie?
Jak e-papierosy wpływają na nasze zdrowie?

Elektroniczne papierosy często są uważane za zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych papierosów. Tymczasem okazuje się, że poziom ich szkodliwości jest podobny.

W badaniu opublikowanym w magazynie „Oncotarget” naukowcy twierdzą, że zawarte w parze wydobywającej się z elektronicznego papierosa ilość szkodliwych substancji może być taka sama, a nawet większa, powodując degradację komórek jamy ustnej. Jakie mogą być konsekwencje działania papierosów XXI wieku? Choroby dziąseł, uszkodzenie zębów, ****a nawet rak.

Budowa elektronicznych papierosów jest prosta - zasilane za pomocą baterii urządzenie podgrzewające i specjalny wkład z płynem w środku, który w przeciwieństwie do tradycyjnego papierosa nie zawiera tytoniu.

Występuje za to bogata zawartość nikotyny i środków aromatyzujących. Jak wskazują dane statystyczne, użytek e-papierosów w ostatnich latach znacznie wzrósł, szczególnie wśród młodych osób - mówi się o nawet 15-procentowym wzrośnie użytkowania w ciągu ostatnich 5 lat.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Światowy dzień rzucania palenia przypada na 17 listopada
Światowy dzień rzucania palenia przypada na 17 listopada (123RF)

Pomimo obiegowej opinii, że e-papierosy są mniej szkodliwe w porównaniu do tradycyjnych papierosów, wciąż jest za mało danych, aby ocenić ich długofalowy wpływ na nasze zdrowie.

Autor badania, Irfan Rahman, profesor medycyny środowiskowej na Uniwersytecie Rochester i stomatologii w Nowym Jorku wraz z swoimi współpracownikami, przyznaje że dane na temat wpływu e-papierosów na zdrowie jamy ustnej są bardzo małe.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, badacze wystawili tkankę dziąsła osób niepalących na działanie tytoniu oraz pary o smaku mentolowym z e-papierosa. Warto dodać, że w skład takiej pary wchodzi około 16 miligramów nikotyny.

Naukowcy są zgodni, że uszkodzenia powodowane przez parę oraz dym tytoniowy są porównywalne. Badacze zwracają uwagę, że nikotyna jest znanym już czynnikiem przyczyniającym się do chorób dziąseł, ale smakowy e-papieros może stwarzać jeszcze więcej szkód.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Czy zastanawiasz się nad rzuceniem palenia, ale brakuje ci motywacji? Zwykły slogan "palenie jest niezdrowe"

zobacz galerię

Chociaż konieczne jest jeszcze więcej badań, to Rachman wraz z zespołem wierzą, że e-papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Inne badanie, ostatnio opublikowane w magazynie „Journal of Cellular Physiology”, opierało się na doniesieniach Rahmana i jego zespołu, wskazuje, że komórki jamy ustnej obumierają w kilka dni po narażeniu na ekspozycję przez parę z e-papierosa.

Eksperyment pod kierownictwem Mahmoud’a Rouabhia z Uniwersytetu Laval w Kanadzie badał uszkodzenia komórek nabłonka jamy ustnej po ekspozycji na dym z elektronicznego papierosa. Wyniki nie są optymistyczne - zniszczeniu uległo nawet 53 procent komórek nabłonka w 3 dni od zadziałania pary.

W Polsce, według danych statystycznych, papierosy pali blisko 33 procent mężczyzn i nawet 25 procent kobiet. Są one wiodącym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju raka płuc, chorób serca i występowania udarów.

Na świecie przez papierosy rocznie umiera nawet 6 milinów osób, w Polsce mówi się nawet o 70 tysiącach osób. Czy podobne działanie mogą mieć e-papierosy? Tego jak na razie nie wiadomo, ale jedno jest pewne - działają także na naszą psychikę powodując silne uzależnienie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze