Trwa ładowanie...

Golenie miejsc intymnych - historia, wybór maszynki, jak golić miejsca intymne, inne metody depilacji

 Monika Matuszko
16.04.2021 14:59
Golenie miejsc intymnych - historia, wybór maszynki, jak golić miejsca intymne, inne metody depilacji
Golenie miejsc intymnych - historia, wybór maszynki, jak golić miejsca intymne, inne metody depilacji

Golenie miejsc intymnych jest dla większości z nas niezbędną koniecznością. Niestety, zaczerwienienia i podrażnienia powodują duże uczucie dyskomfortu, co  budzi lęk przed goleniem tych rejonów. Wiedza na temat prawidłowego golenia miejsc intymnych powinna ograniczyć jego nieprzyjemne skutki. Po jakie sposoby sięgnąć, aby nasze ciało było wolne od włosków, a jednocześnie miękkie oraz gładkie?

spis treści

1. Historia depilacji miejsc intymnych

Historia depilacji miejsc intymnych sięga czasów starożytności. Usuwanie owłosienia było w szczególności istotne dla Egipcjan, Greków, a także Rzymian. W czasach starożytnych do golenia miejsc intymnych używano między innymi oszlifowanych kamieni, ostrych muszelek czy wosku z żywicy z dodatkiem wody, cukru, oliwy oraz miodu.

Egipcjanie temat depilacji miejsc intymnych traktowali bardzo poważnie nie tylko, ze względów higienicznych, ale również i kulturowych i religijnych. Mieszkańcy Egiptu uważali, że włosienie jest symbolem zła. Nie bez powodu golono wówczas również głowy. W przypadku kapłanek brak owłosienia oznaczał czystość. Całościowej depilacji poddawano się w Indiach przed ślubem. Mieszkańcy krajów arabskich do depilacji używali najczęściej skręconej, jedwabnej nici. Niktowanie pozwalało usunąć zbędne owłosienie na twarzy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W średniowieczu zaprzestano różnych technik depilacyjnych. Tendencja dążyła do zakrywania wstydliwych części ciała. Golenie miejsc intymnych stało się poniekąd tematem tabu. Moda na usuwanie zbędnych włosków powróciła w XVIII wieku, jednak w początkach XX wieku osiągnęła swój szczyt rozwojowy. Od tego momentu gładkie ciało było propagowane przez gwiazdy kina, muzyki i oczywiście przez kolorową prasę.

2. Golenie miejsc intymnych, a wybór maszynki

Korzystanie z maszynki do golenia jest jednym z najszybszych i najprostszych sposobów usuwających zbędne owłosienie. Skóra okolic bikini jest niezwykle delikatna i tym samym podatna na wszelkie podrażnienia.

Zanim przystąpisz do golenia miejsc intymnych, zaopatrz się w odpowiednie do tego narzędzia. Skóra w tamtym miejscu jest bardzo wrażliwa, więc jak najmniejsza ilość ruchów maszynką ograniczy jej podrażnienia. Im więcej ostrzy ma maszynka, tym lepiej.

Błędy popełniane podczas golenia nóg
Błędy popełniane podczas golenia nóg [10 zdjęć]

Na skutek źle przeprowadzonej depilacji może dojść do silnego podrażnienia skóry, skaleczenia oraz zapalenia

zobacz galerię

Maszynka z trzema ostrzami usunie szybciej włoski niż maszynka z jednym ostrzem – mniejsza ilość koniecznych ruchów, powoduje, że mniej podrażniona jest skóra.

Druga kwestia dotycząca maszynek to ich ostrość. Maszynki jednorazowe faktycznie powinny być użyte jeden raz. Aby wygolić się już stępioną maszynką musisz naciskać ją mocniej do skóry, czego ona nie znosi dobrze.

Trzecia rzecz dotycząca maszynki, to używanie maszynki przeznaczonej jedynie do golenia tego rejonu. Golenie nóg i pach i miejsc intymnych tą samą maszynką, może przenieść na nie bakterie, które normalnie nie bytują pod bielizną.

3. Jak golić miejsca intymne?

Przed przystąpieniem golenia weź ciepłą kąpiel lub zmocz okolice intymne ciepłą wodą, by zmiękły włoski. Możesz także wykonać delikatny peeling, który usunie martwy naskórek. Jeśli od ostatniego golenia minęło dużo czasu i włoski są już długie, ostrożne przycięcie ich nożykiem ułatwi golenie.

Gdy skóra będzie już przygotowana, nanieś na nią żel lub krem do golenia. To bardzo ważne, by nie golić suchej skóry. Ruchy maszynką wykonuj zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Po goleniu umyj miejsca intymne letnią wodą i żelem do higieny intymnej. Po wysuszeniu skóry, nałóż na nią kosmetyk nawilżający i łagodzący podrażnienia. Powinien być bezzapachowy i nie mieć w swoim składzie alkoholu. Niektóre kosmetyki posiadają składniki, które znacznie opóźniają wzrost niechcianych włosów.

Kupując balsam, żel czy krem, zwróć uwagę na jego skład, powinien zawierać, aloes, witaminę E, olejek z drzewa herbacianego lub inne składniki, które przyniosą ukojenie, a tym samym nie podrażnią skóry.

Musimy wspomnieć również o tzw. wrastających włoskach łonowych. U niektórych osób golenie miejsc intymnych może wywołać zapalenie mieszków włosowych. Aby uniknąć takiej sytuacji, włoski trzeba koniecznie usunąć je pęsetą.

4. Inne metody depilacji miejsc intymnych

Oprócz golenia, istnieją inne metody depilacji miejsc intymnych. Jednym z popularniejszych sposobów na pozbycie się włosków jest depilacja woskiem. W tym przypadku warto wybrać się do kosmetyczki, ponieważ niedoświadczenie w tego typu zabiegach, może skończyć się poparzeniem lub uszkodzeniem skóry.

Zobacz także:

Inną alternatywą jest wykonanie depilacji pastą cukrową, która działa na podobnej zasadzie jak wosk i depilator. Niesie mniejsze ryzyko podrażnień i nie grozi wystąpieniem urazów skóry.

Ostatnim rozwiązaniem jest laserowe usuwanie włosków, które jest bardzo skuteczne. Metoda ta jest polecana w szczególności osobom, które borykają się z ciemnym i grubym, a także szybko odrastającym owłosieniem. Laser, którego używa się przy depilacji wysyła pulsującą wiązkę skoncentrowanego światła, która jest wchłaniana przez pigmenty zlokalizowane w mieszkach włosowych. Promień wysyłany z urządzenia wyniszcza mieszki włosowe, z których wyrasta niechniane owłosienie. Dużym minusem depilacji laserowej jest wysoka cena zabiegów.

Należy nadmienić, że osoby korzystające z depilacji laserowej, tuż po wykonaniu zabiegu nie mogą korzystać z basenów ani gorących kąpieli. Nie mogą także korzystać z peelingów mechanicznych oraz chemicznych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze