Trwa ładowanie...

Jak golić wrażliwą skórę?

Avatar placeholder
05.09.2013 14:18
Jak golić wrażliwą skórę?
Jak golić wrażliwą skórę?

Golenie jest dla wielu osób niezwykle nieprzyjemnym obowiązkiem. Tuż po usunięciu owłosienia skóra jest gładka, ale po chwili staje się zaczerwieniona i podrażniona, a na domiar złego pojawia się wysypka. Jeśli tak reaguje twoja skóra na prosty zabieg golenia, najwidoczniej masz wrażliwą cerę. Złe doświadczenia z maszynką do golenia nie powinny cię jednak odstraszyć od usuwania włosków. Wystarczy skorzystać z kilku sprawdzonych wskazówek, by golenie przestało być koszmarem.

1. Jak poznać cerę wrażliwą?

Najbardziej charakterystyczna dla cery wrażliwej jest cienka warstwa naskórka, pod którą prześwitują naczynia krwionośne. Skóra łatwo ulega podrażnieniom, zwłaszcza pod wpływem gorąca, zimna, niektórych kosmetyków oraz promieniowania ultrafioletowego. Nie mniejszym problemem jest golenie. Jeśli nie jesteś ostrożna, na skórze mogą pojawić się krostki oraz zaczerwienienie. Skóra może być wysuszona, niewykluczone jest również dotkliwe uczucie pieczenia. Skóra wrażliwa jest bardziej niż inne typy cery podatna na niepożądane zaczerwienienia, odwodnienie oraz opuchnięcie na skutek działania czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Badania kliniczne przeprowadzone przez różnych naukowców i organizacje badawcze sugerują, że najlepsze dla cery wrażliwej są łagodne produkty do golenia pozbawione substancji zapachowych.

2. Golenie skóry wrażliwej

Zanim zaczniesz golenie, dokładnie zmocz skórę ciepłą wodą. Najlepiej usuwać owłosienie maszynką po pięciu minutach stałego kontaktu z wodą, dlatego najpierw weź prysznic lub kąpiel i dopiero później zabierz się za depilację. Usuwanie włosków będzie łatwiejsze, jeżeli będą mokre. Koniecznie zaopatrz się w maszynkę z ostrym ostrzem. Stare lub zużyte ostrza mogą niepotrzebnie podrażnić skórę i wywołać pieczenie, ponieważ nie ślizgają się po skórze równie dobrze jak nowe ostrza. Pamiętaj o piance do golenia dla osób o wrażliwej cerze. Kosmetyk powinien być pozbawiony substancji zapachowych, gdyż zmniejsza to ryzyko podrażnienia. Najlepsze są naturalne składniki, jednak nie może zabraknąć środków konserwujących, takich jak butyloparaben lub metyloparaben. Piankę lub krem do golenia należy zaaplikować na wszystkie depilowane partie ciała. Jeśli wolisz, możesz skorzystać z łagodnego mydła o niskim pH. Kluczem do udanego golenia jest cierpliwość. Depilacja wymaga czasu, dlatego nie warto przyspieszać jej, zwłaszcza gdy usuwamy włosy z wrażliwych okolic na ciele. Jeśli czasem zdarza ci się przejechać ostrzem maszynki po miejscach już wydepilowanych, narażasz się na pieczenie lub swędzenie, dlatego postaraj się unikać tego błędu. Lepiej jest golić się pięć minut dłużej, a dokładnie, niż w pośpiechu podrażnić i pokaleczyć sobie skórę. Wskazane jest również golenie się w taki sposób, by ilość ruchów była możliwie niewielka. Dużo bardziej istotne jest jednak usuwanie włosów w odpowiednim kierunku. Specjaliści zalecają golenie się z włosem i unikanie depilacji w podrażnionych miejscach. Włosy w zaczerwienionych punktach wystają nieco bardziej niż pozostałe, a skrócenie ich maszynką może powodować wrastanie włosków. Jeżeli problem wrastających włosów nie jest ci obcy, zacznij regularnie stosować peeling. Pomoże on również włosom, które już wrosły w skórę, ponieważ usuwa martwe komórki naskórka i odblokowuje włosy. Po goleniu koniecznie użyj balsamu nawilżającego.

Zobacz film: "Specyfika zabiegów estetycznych"

Golenie jest dla osób o wrażliwej cerze mało przyjemnym doświadczeniem. Z przykrego obowiązku można jednak uczynić relaksujący zabieg, wystarczy pamiętać o kilku wypróbowanych wskazówkach dotyczących depilacji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze