Trwa ładowanie...

Jak hamować na rolkach – zasady, hamowanie nożne, hamowanie pługiem, hamowanie T-stopem, hamowanie obrotem

Avatar placeholder
29.04.2021 11:45
Jak hamować na rolkach – zasady, hamowanie nożne, hamowanie pługiem, hamowanie T-stopem, hamowanie obrotem
Jak hamować na rolkach – zasady, hamowanie nożne, hamowanie pługiem, hamowanie T-stopem, hamowanie obrotem

Jak hamować na rolkach? Hamowanie na rolkach, to jeden z najtrudniejszych elementów w jeździe na rolkach. Hamowanie na rolkach sprawia bardzo dużo problemów, zwłaszcza osobom początkującym. Jeżeli nie nauczymy się poprawnie hamować, to nasz wypad na rolki może się skończyć tragedią. Jak zatem nauczyć się hamowania na rolkach? Czy istnieje jedna metoda hamowania na rolkach?

spis treści

1. Jak hamować na rolkach – zasady

Hamowanie na rolkach, to umiejętność, którą należy opanować do perfekcji, ponieważ nieumiejętne hamowanie na rolkach może doprowadzić do upadku, kontuzji lub urazu. Osoby nieumiejące hamować na rolkach bardzo często robią to w sposób intuicyjny. Osoby uczące się jeździć na rolkach, często hamują, wchodząc na trawnik, siadając na podłoże albo chwytając się pierwszego lepszego, stabilnego przedmiotu.

Niestety wyżej wymienione metody hamowania na rolkach nie zawsze działają i nie zawsze są skuteczne. Przede wszystkim nie sprawdzą się na dłuższą metę. Żeby opanować jazdę na rolkach do perfekcji, należy nauczyć się hamować na rolkach.

Zobacz film: "Dlaczego warto jeździć na rolkach?"

2. Jak hamować na rolkach – hamowanie nożne

Osoby użytkujące rolki rekreacyjne najczęściej korzystają z hamulca nożnego. Taki hamulec przymocowane jest do prawej rolki za pomocą śruby, z tyłu.

Nie trzeba wylewać siódmych potów, by zrzucić kilogramy i być zdrowym. Naukowcy wybrali 5 najzdrowszych dyscyplin sportowych
Nie trzeba wylewać siódmych potów, by zrzucić kilogramy i być zdrowym. Naukowcy wybrali 5 najzdrowszych dyscyplin sportowych [6 zdjęć]

Jeśli nie jesteś sportowcem, ani trenerem personalnym, a chcesz mieć szczupłą i wyrzeźbioną sylwetkę,

zobacz galerię

Hamowanie hamulcem nożnym polega na przyjęciu pozycji lekko pochylonej. W tej pozycji przenosimy ciężar ciała lekko na stronę lewą. Nogę prawą staramy się wyciągnąć delikatnie do przodu, zadzierając palce do góry. W ten sposób hamulec powinien dotykać podłoża i spowalniać jazdę. Podczas takiego typu hamowania nie można pochylać się zbyt do przodu, aby nie stracić równowagi.

3. Jak hamować na rolkach – hamowanie pługiem

Ten typ hamowania przypomina hamowanie na nartach. Hamowanie pługiem to prosty sposób do opanowania, jednak musimy mieć spora ilość miejsca, by zahamować.

Podczas hamowania pługiem należy mieć dobrze rozciągnięte nogi i utrzymać stabilnie pozycję. Polega ona na rozszerzeniu nóg, najszerzej jak możemy, tak by wewnętrzne krawędzie rolek znalazły się, jak najbliżej podłoża. Podczas tego rodzaju hamowania na rolkach tułów powinien być pochylony lekko do przodu, a mięśnie pośladków mocno napięte.

4. Jak hamować na rolkach – hamowanie T-stopem

Hamowanie T-stopem wymaga znajomości poprawnej techniki tego hamowania. Rolkarze bardzo często korzystają z tego rodzaju hamowania. Hamowanie metodą T-stop polega na ugięciu jednej nogi w kolanie. Ciężar ciała w większości powinien być przeniesiony właśnie na tę nogę. W tej pozycji staramy się utrzymać pozycję, a drugą nogę ustawiamy za nogę jadącą. Ułożenie obu rolek powinno przypominać kąt prosty. Drugą rolkę ciągniemy jak najniżej do podłoża, tym samym spowalniając jazdę.

5. Jak hamować na rolkach – hamowanie obrotem

Ten rodzaj hamowania jest metodą dla zaawansowanych rolkarzy. Polega na zrobieniu niepełnego obrotu, w taki sposób, by zatrzymać pozycję. Hamowanie obrotem polega na wysunięciu prawej nogi do przodu. Noga powinna być lekko ugięta w kolanie, a czubki rolek skierowane do zewnątrz. Druga noga powinna być ustawiona w jednej linii. Jeżeli zaczynamy hamowanie, powinniśmy się delikatnie obrócić i przełożyć ciężar ciała na drugą nogę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze