Trwa ładowanie...

Jak ludzki mózg uczy się języka: jeden system, dwa kanały

Avatar placeholder
09.11.2016 21:29
 Jak ludzki mózg uczy się języka: jeden system, dwa kanały
Jak ludzki mózg uczy się języka: jeden system, dwa kanały

Wbrew powszechnemu przekonaniu, język nie ogranicza się do mówienia. Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie Uniwersytetu w Northeastern, „PNAS”, pokazuje, że ​​ludzie odnoszą się również zasady języka mówionego na język migowy.

1. Język migowy jest równorzędnym językiem

Nauka języka nie polega na powtarzaniu tego, co słyszymy. Kiedy nasz mózg jest zajęty "robieniem języka", uaktywniają sie struktury odpowiedzialne za myślenie abstrakcyjne. Modalność (mowy lub znaku) jest drugorzędna. "Istnieje błędne przekonanie w opinii publicznej, że język migowy nie jest językiem” – mówi autorka badania, prof. Iris Berent

Aby dojść do tego wniosku, pracownia Berent studiowała słowa oraz znaki migowe, które miały takie same znaczenie. Naukowcy odkryli, że ​​ludzki mózg reaguje w taki sam sposób, niezależnie od tego, czy wyrazy zostały one przedstawione w mowie lub w formie znaków.

W badaniu Berent studiowała słowa i znaki podwojone, które wymagają pełnego lub częściowego powtórzenia. Odkrył, że ​​reakcja na te formy zależy od kontekstu językowego.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Mózg interpretuje język migowy podobnie jak język mówiony
Mózg interpretuje język migowy podobnie jak język mówiony (Shutterstock)

Kiedy słowo jest przedstawiane przez siebie (lub jako nazwa dla jednego obiektu), ludzie unikają podwajania. Ale kiedy podwajając, sygnalizują systematyczną zmianę w rozumieniu (np. liczba pojedyncza i liczba mnoga), uczestnicy preferowali podwajanie formy.

Następnie Berent zapytała, co się dzieje, gdy ludzie zobaczą podwojone znaki. Badani byli Anglicy, którzy mieli żadnej wiedzy o języku migowym. Ku zaskoczeniu Berenta, badani odpowiedzieli na te znaki w ten sam sposób, w jaki zareagowaliby na słowa. Unikali podwajania znaków oznaczających pojedyncze obiekty, chętnie stosowali powtórzenie, jeżeli znak sygnalizował większą ilość elementów.

"Nie chodzi o to bodziec, to jest naprawdę w umyśle, a konkretnie w systemie językowym. Wyniki sugerują, że nasza znajomość języka jest abstrakcyjna. Mózg ludzki może pojąć strukturę języka, niezależnie od tego, czy jest on przedstawiony w mowie, czy w znaku" – mówi Berent

2. Mózg potrafi sobie poradzić z różnymi typami języków

Obecnie toczy się debata, jaką rolę odgrywa język migowy w ewolucji językowej i czy jego struktura jest podobna do budowy języka mówionego. Badanie Berenta pokazuje, że nasz mózg wykrywa kilka głębokich podobieństw między mową i językiem migowym.

Zobacz także

"Język migowy ma strukturę, a nawet jeśli przeanalizujemy go na poziomie fonologicznym, gdzie moglibyśmy oczekiwać, że wyniki będą zupełnie inne od wyników uzyskanych w przypadku języka mówionego, nadal można znaleźć podobieństwa. Jeszcze bardziej zadziwiające jest to, że nasz mózg jest w stanie wyodrębnić niektóre z tych struktur nawet gdy nie mamy wiedzy o języku migowym. Możemy przełożyć niektóre z zasad naszego języka mówionego na znaki" – mówi Berent.

Berent mówi, że te wyniki pokazują, że nasze mózgi są zbudowane tak, że mogą sobie poradzić z bardzo różnymi typami języków. Potwierdzają też to, co od dawna podejrzewali naukowcy - językiem jest język bez względu na to, w jakim formie będzie przekazany.

"Jest to znaczące odkrycie dla społeczności głuchych, ponieważ język migowy jest ich dziedzictwem. To definiuje ich tożsamość, a wszyscy powinniśmy poznać jego wartość. Jest to także istotne dla naszej ludzkiej tożsamości, ponieważ język jest tym, co definiuje nas jako gatunek."

Aby uzupełnić te ustalenia, Berent i wraz ze współpracownikami zamierza zbadać, w jaki sposób te zasady mają zastosowanie w przypadku innych języków. Niniejsze opracowanie koncentruje się na języku angielskim i hebrajskim.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze