Kocham Cię - gdy partner nie wyraża uczuć, dlaczego nie mówimy kocham Cię, zdrady, brak satysfakcji w związku

Zapewne zauważyłaś, że niektórym ludziom trudno powiedzieć, te dwa krótkie słowa, pomimo faktu, że często używają ich w innych sytuacjach, podczas codziennej konwersacji np. „Uwielbiam sernik”, „Kocham sport” itp. Czy jeśli ktoś nie mówi „Kocham Cię” oznacza to, że nie jest w stanie tego powiedzieć, czy oznacza to raczej, że nie chce tego powiedzieć? Próbowałaś kiedy wyobrazić sobie życie przez wiele lat z człowiekiem, który nie mówi "kocham cię"? Okazuje się, że takie sytuacje się zdarzają, kiedy to jedna osoba nie jest w stanie wyrazić tej krótkiej deklaracji uczuć. Druga zaś bardzo często zastanawia się nad sensem tego jednego zdania. Pytanie w tytule można zamienić raczej na pytanie, w jaki sposób przekonałabyś samą siebie do tego, aby żyć z kimś, kto nie daje Ci tego czego chcesz?

Kocham Cię - gdy partner nie wyraża uczuć

Jeśli Twój partner nie mówi "Kocham Cię", być może zaczniesz sobie tłumaczyć, że jest on po prostu takim typem człowieka, który nie pokazuje otwarcie uczuć. Być może wytłumaczysz sobie to w taki sposób, że słowa nie wiele znaczą i niewiele kosztują, i że prawdziwa, miłość między ludźmi jest poza językiem. Być może przekonasz samego siebie, że Twój partner wychowywał się w rodzinie, gdzie trzymało się duży dystans i nie okazywało się uczuć; lub że aktualnie żyje w sytuacji presji i stresu w pracy, albo, że jest osobą poważnie podchodzącą do życia, dlatego nie możesz spodziewać się od niego romantycznych wyznań, które są charakterystyczne dla beztroskiego okresu dorastania. Być może w pewnym momencie zacznie Ci się wydawać, że to z Tobą coś jest nie w porządku, skoro oczekujesz tak absurdalnej deklaracji. Wszystkie te tłumaczenia powodują, że trwasz w pewnej niekomfortowej sytuacji, i unikasz konfrontacji z własnymi niezadowoleniem.

Stworzona przez Ciebie fikcja pozwala żyć przez długi czas z człowiekiem, który nie mówi, kocham Cię. Udało Ci się przekonać samą siebie, że on nie może tego powiedzieć, ale tak naprawdę, gdzieś głęboko masz świadomość, że on nie chce i dlatego po prostu tego nie powie.

Kocham Cię - dlaczego nie mówimy Kocham Cię?

Być może sama byłaś w różnych związkach z innymi ludźmi i sama nie wypowiadałeś tych dwóch magicznych słów, dlatego może teraz lepiej będzie Ci zrozumieć, że kiedy nie potrafisz tego powiedzieć, oznacza to, że po prostu tego nie czujesz. Czy teraz nie wydaje się to bardziej oczywiste? Można więc wyciągnąć z tego bardzo prosty wniosek, że osoba, która nie mówi "kocham cię" zwyczajnie Cię nie kocha. Zobaczenie tego z innej perspektywy, jest łatwiejsze do zobaczenia, i czasem łatwiej się jest zmierzyć z nieprzyjemną, aczkolwiek oczywistą prawdą.

10 oznak, po których poznasz, że jest w tobie zakochany

To dobry znak, gdy mężczyzna przekłada swoje prywatne plany (np. spotkanie z kolegami) po to, by spędzić czas z partnerką. Oznacza to, że jest ona dla...

Kocham Cię - tworzenie fikcji

Tworzone przez nas fikcje przekonują nas na przykład, że nie ma dobrych miejsc pracy (a więc po co ich szukać), nie ma lepszych mieszkań, nie ma lepszych ludzi (więc trzeba trzymać tego jednego partnera, z którym aktualnie jesteśmy), nie sposób jest nic zmienić, bo to taki właśnie sposób funkcjonuje świat i zawsze tak będzie. Stworzone przez Ciebie wytłumaczenia przekonują Cię, że on powinien sam wyjechać na urlop (bez Ciebie), bo to przecież człowiek, który potrzebuje samotności. Przecież zajmuje się tworzeniem sztuki, muzyki, teorii naukowej, strategii dla nowego biznesu itp. Zrozumiałe jest, że on chce uciec ze swojego biura, żeby pobyć w lesie czy nad jeziorem. Ale podejrzany wydaje się fakt, że chce uciec od Ciebie. Każdy partner, który sugeruje, że po prostu nie rozumie na jakich zasadach funkcjonuje Wasz związek, raczej nie będzie on bardziej doceniać waszego związku po powrocie. Fakt, że chce od Ciebie wyjechać, nie oznacza później, że będzie bardziej czuły i wrażliwy.

Kocham cię - zdrady

Czy samooszukiwanie działa tak samo jak w przypadku zdrady? Tłumaczeniem dlaczego on myśli, że w porządku jest sypianie z inną kobietą, jest fakt, że przecież tak bardzo Cię kocha.(„Kochanie czuje się tak dobrze w naszym związku, że wiem, wytrzymamy wszystko – a jakaś głupia zdrada, nie oznacza nic, absolutnie nic, w porównaniu z tym, co ja i Ty tworzymy wspólnie. Tak naprawdę, to pokazuje, jak bardzo wierzę w nas. Wiem, że nikt nie może nas rozdzielić, pamiętaj o tym zawsze, dobrze? Jesteś jedyna dla mnie. Tamta się nie liczy). Zaangażowanie w tworzenie tak skomplikowanej argumentacji jest godna najbardziej subtelnie zakamuflowanego morderstwa.

Kocham cię - konsekwencje niemówienia o uczuciach

Jak być w związku z osobą, która nie potrafi lub po prostu nie chce powiedzieć " kocham Cię:? Jeśli udaje Ci się to, to znaczy, że przekonujesz siebie, że wszystko jest dobrze, nawet jeśli tak nie jest. Tworzysz wytłumaczenia i fikcję, która zaciemnia prawdziwy obraz rzeczywistości i prawdziwe przyczyny, przez co stajesz się ślepa nawet na własne niezadowolenie i rozczarowanie. W konsekwencji zbyt łatwo rezygnujesz z próby wyznaczania kierunku własnego życia, jeśli nie widzisz rzeczy takimi jakie są, tworząc wygodną fikcję, to oddalasz od siebie możliwość wprowadzenia jakiekolwiek zmiany, która mogłaby okazać się trudna. Wygodne fikcje swoją drogą nie ograniczają się do spraw miłości i związków, chociaż w tych sytuacjach, są ona bardziej wyraźne, gdy obserwujemy życie innych ludzi.

Kocham cię a życiowe doświadczenia

Nasze wzory myślenia i funkcjonowania w stosunku do partnera, z którym jesteśmy w związku zmieniają się w wyniku wieloletnich doświadczeń. Jeśli, na przykład, kiedy byliśmy dziećmi, powiedziano nam, że dobre dziewczynki powinny poświęcać własne pragnienia na rzecz potrzeb innych osób, dorastając będziemy prawdopodobnie sądzić, że każdy akt poświęcenia uszlachetnia nas - czyniąc nas "jeszcze lepszymi". Poświęcamy więc własne potrzeby, co zawsze wiąże się z ryzykiem. W konsekwencji takiego postępowania część osób nie jesteśmy w stanie odczytywać i określać własnych pragnień czy marzeń, bo chętnie pozbywają ich się po to, aby ktoś inny był szczęśliwy.

Kocham Cię - brak satysfakcji w związku

Jeśli wierzymy, że czymś normalnym jest ranienie ludzi, których kochamy, i że oni też mogą nas ranić, to jest prawdopodobne, że włączymy ten schemat myślenia do naszych stosunków i będziemy utożsamiać miłość z bólem nie tylko emocjonalnym, ale także fizycznym. Jesteśmy skłonni uwierzyć, że im bardziej boimy się straty, im silniej odczuwamy ból, tym większa jest nasza namiętność. Jeśli uważamy, że nigdy " prawdziwa miłość nigdy nie jest łatwa”, może się zdarzyć że będziemy pozostawać przez długi czas w związku, który nie daje nam już satysfakcji i w którym nie ma miłości, bo nie wierzymy coś lepszego mogłoby nam się przytrafić. Zatem fikcje tłumaczące niewygodną rzeczywistość czasami funkcjonują znakomicie – ale czasami mogą mieć przerażające konsekwencje.

Komentarze (27)
~kasia
~kasia 9 miesięcy temu

@~do Oli: świetnie słowa. zgadzam się w 100%. mam obecnie podobną sytuacje, czuję się najważniejsza i kochana przez partnera, ale słowa kocham nie usłyszałam, ale nauczyłam się już, że to tyczy są najważniejsze i czy czujemy się kochani a nie samo słowo.

Odpowiedz
~Problem.pl
~Problem.pl ponad rok temu

Ja za to nigdy nikomu nie powiedziałam ' kocham Cie '. Nawet mojej mamie która oznajmia mi to codziennie. Nie wiem dlaczego. Przez gardło mi te słowa nie przechodzą. Za to jestem w stanie powiedziec np. kocham szkołe, kocham wakacje, kocham koszykówke...ale powiedziec to komuś nie daje rady. Czasami sie zastanawiam czy to ze mną jest coś nie tak? To bo to tylko dwa słówka 'kocham Cie'. Napisac sms komuś że go kocham też nie ma problemu. Ale powiedziec...próbuje...próbuje...ale nic z tego nie wychodzi. Pytam naprawde serio co mi jest? Dlaczego nie moge to powiedziec osobie którą daże wielkim uczuciem?

Odpowiedz
~misiapysia
~misiapysia ponad rok temu

@~snyy: nie zgadzam sie z tym. Ja jestem kobieta ktora nie mowi kocham cie ze wzgledu takiego ze w pierwszym zwiazku moj partner mowil jak bardzo mnie kocha ale zdradzal mnie, ranil, i te wypowiadane slowa okazalo sie ze nic nie znaczyly dlaniego. Obecnie jestem w zwiazku 10 lat inie mowimy sobie tych slow. Licza sie czyny, szacunek do siebie, to jaksiedo siebie zwracamy a nie slowo kocham. Mozna mowic to slowo i jednoczesnie oszukiwac kogos.

Odpowiedz
~ONtst
~ONtst ponad rok temu

@~doOli: witaj widzicie same psujecie swoje związki, miłość co to jest jakiś durny psychol wymyślił regułke i tego się trzymacie. Same piszecie drogie panie, że dba troszczy się itd ale przez domaganie się słowa kocham rozwalacie piękny związek. Mężczyzna to trudne zjawisko, napewno nie lubi jak coś się chce od niego wymusić, a to właśnie robicie. Nie rozwalajcie życia przez głupie słowo!

Odpowiedz
~do Oli
~do Oli ponad rok temu

@~OLA: Olu wiem, że pisałaś dawno temu i pewnie w twoim życiu się wiele zmieniło, ale jeśli kiedyś tutaj zaglądniesz to wiedz, że bardzo ci dziękuję za Twój wpis. Jestem w związku w którym również nigdy nie usłyszałam słowa kocham i bardzo mnie to męczyło. Dzięki Twojej historii zaczęłam analizować mój związek. Odpowiedziałam sobie na pytanie czego oczekuję od mojego partnera: bycia przyjacielem, wysłuchania kiedy potrzebuję, wspolnego dzielenia się radościami i smutkami, w chwilach trudnych pomocy, czułości, troski, dbania o moją przyjemność, szacunku, bycia ważną, najważniejszą, poświęcenia dla mnie swojego czasu, uwzględniania mojego zdania, radości którą widzę na jego twarzy gdy robi mi niespodzianki, powiedzenia szczerego kiedy coś robię źle, odwagi zwrócenia uwagi kiedy jestem wredna itd. Zrozumiałam, że nawet jeśli nie kocha, a tylko bardzo lubi, jest przywiązany, przyzwyczajony to daje mi to wszystko czego potrzebuję.A z 2 strony Wydaje mi się, że ciężko jest tyle dawać 2 człowiekowi z wyrachowania przez wiele lat. I zrozumiałam po twoim wpisie, że w imię określenia czy kocha, czy bardzo lubi nie chcę tego tracić. Chcę być szczęśliwa z nim. Ja zrozumiałam, że tak naprawdę uczucie kochania ma tak różne barwy i moc i nie każdy potrafi je przekazać, to nie są tylko motyle w brzuchu. Byłam długo w zwiazku gdzie ponoć byłam, kochana, ale w ramach tego uczucia nie miałam tego wszystkiego co mam teraz. To zależy od nas, musimy się zastanowić czego chcemy, czy wielkiego szczęścia z z malutką wadą braku słowa kocham, czy słowa kocham z byle jakim podejściem . Olu życzę ci szczęścia, bardzo ci dziękuję.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Konflikty w związku
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

rozstanie

dupster123 • ostatni post 16 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Konflikty w związku
Konflikty w związku

Problemy w związku

Problemy w związku

Problemy w związku nie muszą prowadzić do rozstania, rozmowa i wyjaśnienie problemów pomoże na nowo wnieść harmonię do wspólnego życia.

Konflikty w związku

Zazdrość u mężczyzn

Oto kilka sposobów jak poradzić sobie z męską zazdrością, która pojawiła się w waszym związku. Przeżywasz zazdrość, kiedy Twoją partnerką (...) są dwie opcje. Możliwe, że w waszym związku pojawią się coraz poważniejsze...

Konflikty w związku

5 oznak, które świadczą o problemach w związku

5 oznak, które świadczą o problemach w związku

. Właśnie dlatego powinniśmy obserwować nasz związek i nie lekceważyć tych pozornie błahych symptomów. Oto 5 oznak, które świadczą o problemach w związku (...) blisko siebie. Jeśli co noc chodzicie spać oddzielnie, to znak, że oddalacie...

Konflikty w związku

O sztuce mówienia w związku (WIDEO)

, jednak nie wiemy jak. Tym bardziej że sposób mówienia jest także bardzo ważny. Chcesz się dowiedzieć jak rozmawiać z partnerem lub partnerką? Posłuchaj eksperta, który opowiada o formach komunikacji w związku.

Konflikty w związku

Różnica charakterów w związku

zrozumienie tego, czego oczekuje od nas ukochana osoba, może być kluczem do zapoczątkowania pozytywnych zmian w naszym związku. Najważniejsze potrzeby (...) ich inteligencję, siłę, poczucie humoru i inne zalety fizyczne, jak i psychiczne. Mężczyźni...

Konflikty w związku

Porozumienie bez przemocy

się panaceum na wszelkie konflikty międzyludzkie, np. w pracy, w domu, z małżonkiem, z partnerką, z dziećmi czy współpracownikami. Trzeba pamiętać, że model (...) bowiem konflikty i nieporozumienia wynikają z błędnej...

Konflikty w związku

Gdy ranią cię bliskie osoby...

Gdy ranią cię bliskie osoby...

nam większego problemu. Zdarza się jednak, że nie zawsze zachowujemy się wobec nich fair, łamiąc niepisane reguły funkcjonowania w związku. Wykorzystujemy (...) działań staje się zazdrość. Takie zachowanie uniemożliwia zaistnienie zdrowego...

Konflikty w związku

Polacy o seksie (WIDEO)

. Bardzo częstym błędem jest brak rozmów rodziców z dziećmi na temat seksu, przez co później i oni o tym nie rozmawiają. Brak rozmów w tym zakresie między partnerami to nic dobrego i często może doprowadzić do rozpadu związku.