Trwa ładowanie...

Jak obcinać paznokcie dziecku?

Pielęgnacja noworodka wymaga sporej wiedzy od rodziców, często jest tak, że rodzice boją się zabiegów pielęgnacyjnych bardziej niż ich dzieci. Trudności sprawia mycie główki, oczu, okolic intymnych, podawanie leków i obcinanie maleńkich paznokci. Jak prawidłowo zadbać o paznokcie u niemowlaka.

1. Obcinanie paznokci u niemowląt

Paznokcie u niemowląt rosną niezwykle szybko i są cieniutkie i bardzo ostre. Często za nimi gromadzi się brud i bakterie, a to bardzo niebezpieczne, ponieważ malec ciągle wkłada sobie palce do buzi. Trzeba je obcinać, aby dziecko nie podrapało sobie buzi i nie zatruło się. Czasem jednak są duże problemy z pielęgnacją paznokci u noworodków, wtedy należy założyć dziecku bawełniane rękawiczki (są dostępne w sklepach z ubrankami dla niemowląt) i poczekać na lepszą chwilę.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Obcinanie paznokci powinno odbywać się podczas snu niemowlaka, najlepiej, kiedy dziecko głęboko śpi. Paznokcie należy obcinać specjalnymi małymi nożyczkami z zaokrąglonymi końcami. Kupuje się je w aptece lub sklepach z artykułami dla niemowląt. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby ostrza nie były za grube.

Paznokcie u niemowląt można obcinać również podczas karmienia piersią. Wtedy należy podeprzeć dziecko poduszką, po to, aby mieć wolne dwie dłonie.

Paznokcie u nóg także należy regularnie obcinać, najlepiej na prosto, aby nie wrastały się w skórę. Paznokcie dłoni obcina się zgodnie z kształtem paznokcia, a więc na półokrągło – to sprawi, że niemowlę na pewno się nie zadrapie.

2. Paznokcie u niemowląt

  • obcinając paznokcie maleństwu, łatwo można go skaleczyć, dlatego za pierwszym razem warto poprosić o pomoc pielęgniarkę środowiskową,
  • paznokcie niemowlaków trzeba obcinać dwa razy w tygodniu,
  • paznokcie najlepiej obcinać po kąpieli, są wtedy miękkie,
  • paznokcie można obcinać specjalnymi nożyczkami lub specjalnym obcinaczem, można także skracać je miękkim pilniczkiem,
  • paznokcie u nóg rosną wolniej niż u rąk i nie trzeba obcinać ich tak krótko,
  • obcinając paznokieć należy podtrzymać paluszek i odciągnąć paznokieć od opuszki, dzięki temu unikniemy skaleczenia.

Pamiętajmy, że pielęgnacja paznokci u niemowlaka to nie tylko dbanie o higienę, ale także o zdrowie maleństwa.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przewijanie niemowlaka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza