Trwa ładowanie...

Jak oddychać w maseczce w ciepłe dni? Lekarze o sprawdzonych sposobach

Im cieplej, tym trudniej swobodnie oddychać w maseczkach ochronnych
Im cieplej, tym trudniej swobodnie oddychać w maseczkach ochronnych (123rf)

Im cieplej na dworze, tym trudniej oddycha się w maseczce. Większość ekspertów twierdzi, że do zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej powinniśmy przywyknąć, bo może nam towarzyszyć przez dłuższy czas. Lekarze radzą, jak poradzić sobie z uczuciem duszności pod maseczką, zwłaszcza w bardzo ciepłe dni.

spis treści

1. Najważniejsza zasada podczas noszenia maseczek: oddychanie nosem

Od 27 lutego br. nie można zasłaniać ust i nosa ani przyłbicą, ani chustą. Maseczki stały się obowiązkowe w przestrzeni publicznej. W niektórych państwach te zalecenia są jeszcze bardziej restrykcyjne i dopuszczają stosowanie wyłącznie maseczek minimum z filtrami FFP2. W Polsce nie ma takich nakazów, są tylko rekomendacje ministra zdrowia i ekspertów, którzy zalecają noszenie co najmniej maseczek chirurgicznych.

Lekarze przyznają, że im będzie cieplej, tym więcej osób będzie narzekać na chodzenie w maseczkach i przypominają, jak ważne jest prawidłowy oddychanie. Wiele osób przy zasłonięciu ust i nosa, automatycznie zaczyna oddychać przez usta, a nie przez nos. To duży błąd.

Zobacz film: "Szczepienia na COVID-19 przez drive thru. Prof. Miłosz Parczewski: to bezpieczne rozwiązanie"

- Jeżeli jesteśmy zmęczeni, jest gorąco to w zasadzie nie da się zmusić do oddychania nosem, automatycznie wtedy uruchamia się odruch oddychania ustami. Tak samo, jak się spieszymy, bo np. biegniemy za tramwajem, to nie da się utrzymać drogi nosowej oddechu. Identyczna sytuacja ma miejsce w gorące dni - przyznaje dr Tomasz Karauda z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego N. Barlickiego w Łodzi.

Tymczasem prawidłowy, fizjologiczny oddech powinien być spokojny, przeponowy, czyli dolną częścią klatki piersiowej. Powinien też odbywać się przez nos. Dlaczego to takie ważne?

- Nos pełni wiele funkcji, w tym oczyszczającą. Można powiedzieć, że sam w sobie jest już filtrem, który przygotowuje powietrze, zanim dotrze do płuc. Nie tylko oczyszcza powietrze, ale również je nagrzewa i nawilża. Dzięki temu, jeśli oddychamy przez nos, oddychamy lepszym i zdrowszym powietrzem. Dodatkowo jest to nasz naturalny tor oddychania - podkreśla Magdalena Krajewska, lekarz rodzinny.

Eksperci apelują, żeby nosić maseczki, nawet jeżeli jesteśmy zaszczepieni
Eksperci apelują, żeby nosić maseczki, nawet jeżeli jesteśmy zaszczepieni (123rf)

2. Jak poradzić sobie z noszeniem maseczek w gorące dni?

Dlaczego powinniśmy unikać oddychania przez usta? Po pierwsze jest to bardziej obciążające dla organizmu. Po drugie powoduje, że do organizmu może przenikać więcej drobnoustrojów i zanieczyszczeń z powietrza.

Doktor Krajewska przypomina, że na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli maseczek i w związku radzi, by poświęcić więcej czasu na znalezienie takiej, w której będziemy czuli się w miarę wygodnie. To ułatwi oddychanie.

- Najważniejsze, żeby maseczka leżała na nas komfortowo. Żeby nie była za mała, żeby nas nie ciągnęła, ale też żeby nie była za luźna, żeby co chwilę nie spadała. Wydaje nam się, że wszystkie maseczki są takie same, tylko pozornie tak to wygląda. Naprawdę jesteśmy w stanie dobrać sobie dobre, wygodne maseczki - przekonuje lekarka.

Doktor Karauda podpowiada jeszcze inne rozwiązanie, czyli stosowanie różnych rodzajów masek w zależności od tego, czy jesteśmy na dworze, czy wewnątrz pomieszczeń.

- Jeżeli jesteśmy w lesie, czy w parku, gdzie jest niewielu ludzi, to możemy taką maseczkę zdjąć i po prostu oddychać świeżym powietrzem. Natomiast jeżeli w gorące dni jesteśmy na powietrzu, raczej nie używajmy masek o wyższym poziomie filtracji, bo one rzeczywiście bardziej przylegają do twarzy i przez to ciężej się w nich oddycha. W związku tym w gorący dzień na powietrzu, gdzie ryzyko zakażenia jest niższe, można stosować zwykłe maski chirurgiczne. Są one mniej przylegające, mają mniejszy poziom filtracji, ale łatwiej się w nich oddycha. Na otwartych przestrzeniach dbajmy mocniej o zachowanie bezpiecznego dystansu międzyludzkiego. W zamkniętych pomieszczeniach, gdzie częściej jest klimatyzacja, jest chłodniej, łatwiej wytrzymać w szczelnych maskach z wyższym poziomem filtracji - tłumaczy lekarz.

3. Regularne picie wody

Doktor Krajewska przypomina o jeszcze jednej ważnej zasadzie. Oddychanie przez usta podczas noszenia maseczek może powodować większe wysuszenie śluzówek.

- Powinniśmy pamiętać, żeby pić dużo wody. W sytuacji, kiedy oddychamy więcej przez usta, wysuszamy śluzówkę, produkuje się mniej śliny, a brak śliny to brak naturalnego obrońcy. Ślina jest taką pierwszą blokadą hamującą drogę drobnoustrojom. W związku z tym pamiętajmy, żeby nosić zawsze ze sobą butelkę wody - radzi lekarka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze