Trwa ładowanie...

Jak oddychanie wpływa na pracę mózgu?

Lek. Mateusz Nawrocki
12.12.2016 14:24
Jak oddychanie wpływa na pracę mózgu?
Jak oddychanie wpływa na pracę mózgu?

Nawet dziecko w przedszkolu wie, że oddychanie jest niezbędne do życia. Według najnowszych badań ten fizjologiczny proces może mieć również wpływ na inne procesy życiowe.

Naukowcy, którzy opublikowali najnowsze badania w magazynie „Journal of Neuroscience” sugerują, że oddychanie oddziałuje na procesy związane z pamięcią i reakcją na stres, co zależy jednak od aktu wdechu i wydechu.

Badacze z Uniwersytetu w Chicago, poraz pierwszy przeanalizowali związek aktywności mózgu z oddychaniem, po dokładnym przebadaniu pacjentów cierpiących na padaczkę. Analizie poddano aktywność elektryczną mózgu, która zbadana była przez specjalne elektrody umieszczone w mózgu chorych osób.

Czy oddychanie ma wpływ na pracę mózgu?
Czy oddychanie ma wpływ na pracę mózgu? (Shutterstock)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Naukowcy są zgodni, że jego aktywność znacznie zmieniała się regionach kory węchowej, jądra migdałowatego i hipokampa. Przeprowadzenie eksperymentu na podstawie którego opracowano wnioski, polegało na dokładnym zbadaniu procesów związanych z pamięcią i reakcją na strach - w tym celu uczestnikom badania przedstawiano fotografie z twarzami, które charakteryzowały się różną ekspresją emocji.

Według naukowców, podczas wdechu zachodzi szybsza reakcja rozpoznania przerażonych twarzy niż podczas wydechu. Co ciekawe, obserwacja taka występowała tylko w chwili oddychania przez nos - podobnych efektów nie zauważono podczas oddychania przez usta.

Jak wygląda kwestia procesów pamięciowych, które zachodzą podczas oddychania przez nos? Analogicznie, uczestnikom badania wyświetlano zdjęcia, które mieli za zadanie zapamiętać. Kolejnym zadaniem było przypomnienie sobie, jakie obrazy były wyświetlane. Naukowcy uważają, że wydajniejsze przypominanie następuje podczas wdechu.

Podobnie jak podczas wcześniejszego eksperymentu, nie zauważono poprawy mechanizmów przywoływania pamięci podczas oddychania przez usta. Jakie wnioski płyną z tych badań? Według badaczy, proces oddychania to nie tylko dostarczenie tlenu do organizmu, ale rówież regulacja procesów aktywności mózgu.

Naukowcy uważają, że różnie w aktywności badanych regionów mózgu porównując wdech z wydechem są naprawdę duże. Podczas wdechu dochodzi do synchronizacji osylacji w obrębie mózgowia. Wyniki badań, mogą rozwinąć również tematykę medytacji, w czasie których dochodzi do doskonalenia technik oddychania.

Na obecną chwilę wydaje się, że badania nie mają wiele wspólnego z codziennym życiem. Należy jednak spojrzeć na nie z innej strony, bowiem proces oddychania może mieć wielki wpływ na koordynację pracy mózgu. Do tej pory w badaniu brano pod uwagę tylko niewielką jego część i analizę aktywności.

Najnowsze doniesienia mogą świetnie sprawdzić się w opracowywaniu nowych terapii przy schorzeniach związanych z zaburzeniami oddychania. Stanowią doskonały początek, który może zostać wykorzystany w kolejnych badaniach. Różnice wynikające z oddychania przez nos i przez usta mogą mieć odzwierciedlenie w pobudzaniu lub stymulacji ośrodkowego układu nerwowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze