Jak określić swoją orientację?

W większości przypadków orientacja seksualna jest trwałym pociągiem seksualnym, emocjonalnym i uczuciowym w stosunku do osoby płci przeciwnej. Odnajdywanie przyjemności w sytuacjach intymnych z osobą płci przeciwnej, budowanie z nią związku partnerskiego są zatem rozumiane jako naturalna kolej losu człowieka. Powszechność heteroseksualizmu powoduje, że homoseksualizm odbierany jest jako dewiacja seksualna, a to przecież jedna z trzech uznanych orientacji seksualnych.

Czym jest orientacja seksualna?

Orientacja seksualna to nie tylko zachowanie seksualne, pociąg seksualny do innej osoby - odnosi się także do sfery emocjonalnej i uczuciowej. Coraz częściej stosuje się określenie orientacja psychoseksualna, nieograniczające się tylko do sfery popędu seksualnego, a jednocześnie podkreślające mocno wewnętrzne, głębokie pragnienie zaspokajania potrzeb psychicznych człowieka poprzez tworzenie związków z drugą osobą.

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

Według naukowców, orientacja seksualna jest efektem kilku czynników natury biologicznej, środowiskowej i poznawczej, włączając w to uwarunkowania genetyczne i wrodzone czynniki hormonalne. Nie jest jednak możliwe stwierdzenie, jaki mechanizm działania wszystkich czynników musi nastąpić, żeby człowiek mógł określić własną orientację seksualną. Z pewnością dochodzi do złożonych interakcji wszystkich czynników, które w rezultacie zadecydują o charakterze seksualnym osoby.

Rodzaje orientacji seksualnej

Seksuologia wyróżnia trzy podstawowe rodzaje orientacji:

Obecnie trwa debata nad uznaniem czwartej orientacji seksualnej, jaką jest aseksualizm, czyli brak pociągu seksualnego zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet.

Podstawowy podział ulega oczywiście pewnym modyfikacjom - ze względu na fakt, że preferencje seksualne mogą ulec zmianie z upływem czasu, a kontakty homoseksualne mogą przybierać charakter incydentalny lub stały albo mają charakter jedynie orientacji deklarowanej.

Kiedy kształtuje się orientacja seksualna?

Orientacja seksualna ma początek w życiu płodowym (wpływ testosteronu na kierunek orientacji). Kształtowanie się ludzkiej seksualności następuje także w wieku dziecięcym, szczególnie nasila się w okresie dojrzewania, kiedy w zdecydowanej większości dominuje brak doświadczeń seksualnych. Ludzie nie mogą wybrać sobie orientacji seksualnej. Heteroseksualizm, homoseksualizm i biseksualizm są w człowieku zakorzenione od początku, okres dojrzewania i uświadamiania sobie własnych potrzeb tylko identyfikują orientację człowieka.

Wiele nastolatków przeżywa rozterki w związku z odkrywaniem własnej orientacji psychoseksualnej. Często mylnie odczytują własne reakcje i wypierają się niechcianego homoseksualizmu. W procesie akceptacji własnej orientacji seksualnej bardzo duże znaczenie ma środowisko i osoby najbliższe. To one często informują danego nastolatka, co powinien odczuwać, żeby było uznane za zgodne z normami wyznaczonymi przez społeczeństwo. Fantazje erotyczne z osobami tej samej płci, marzenia senne, erekcje bądź masturbacje na wspomnienie osoby tej samej płci, incydentalny kontakt seksualny z partnerem tej samej płci – to główne przyczyny rozterek nastolatków. Według naukowców, pojedyncze okoliczności nie świadczą o orientacji seksualnej.

Czy można zmienić orientację seksualną?

Orientacja seksualna nie jest świadomym wyborem człowieka, nie można jej sobie narzucić. Wiąże się to z konfliktem psychiczno-emocjonalnym. Odkrycie w sobie homoseksualności nie musi zostać przez homoseksualistę zaakceptowane. Czynnik środowiskowy, rodzinny lub religijny powoduje, że trudno się w takiej sytuacji odnaleźć, homoseksualista zaczyna walczyć ze sobą i własną tożsamością seksualną. Według psychologów, powstrzymywanie naturalnego pociągu seksualnego nie może trwać wiecznie, próby podwójnej tożsamości kończą się rezygnacją i poddaniem tłumionej orientacji (zdarza się, że mężczyzna, będący w kilkuletnim związku z kobietą, będący ojcem dwojga dzieci, zmienia swoje życie i decyduje się być zdeklarowanym homoseksualistą).

Zdarza się, że osoby o odmiennej seksualności próbują podjąć terapię psychologiczną bądź psychiatryczną, która zmieni ich orientację. Homoseksualizm nie jest jednak chorobą, toteż z dostępnych danych statystycznych wynika, że wszelkie próby leczenia okazują się nieskuteczne (w 1990 roku, decyzją Światowej Organizacji Zdrowia WHO, homoseksualizm został wykreślony z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń).

Komentarze (9)
~Michał
~Michał około miesiąca temu

Witam. Chciałem uzyskać informacje na temat poziomu hormonów w organizmie czlowieka. Czy zbyt niski poziom testosteronu może byc przyczyną powstawania orientacji homoseksualnej i czy zwiększenie farmakologicznie poziomu hormonów moze miec wpływ na zmianę orientacji seksualnej? Pozdrawiam

Odpowiedz
~fifi2121
~fifi2121 5 miesięcy temu

@~agneesssss: nie, nastawiasz się na to że może jestes homo, ponieważ nigdy nie miałaś chłopaka lub nigdy się na poważnie nie zakochałaś i w tym tkwi problem. Z braku doznań emocjonalnych, może też z braku doznań fizycznych zaczęły ci pewnie przychodzić myśli, że skoro nie byłaś w heteroseksualnym związku (jeszcze), to może masz pociąg do dziewczyn. A skoro tylko lub prawie tylko z kobietami spędzasz czas, logiczne jest to, że z nimi się lepiej czujesz i dogadujesz. To jakby taka rutyna u ciebie. Musisz w siebie uwierzyć i otworzyć się na kogoś (znaczy mężczyznę), nie mówię, że ma to być od razu miłość. Haha

Odpowiedz
~Bertold
~Bertold 9 miesięcy temu

@~Patrycja: Nie podaje Pani żadnego konkretnego źródła swoich informacji. Twierdzenie, że w pełni uformowaną orientację seksualną można zmienić jest sprzeczne z poglądami najwybitniejszych psychologów i psychiatrów. Poza tym, trudno przekonać się do opinii kogoś, kto nie opanował podstawowej umiejętności, jaką jest poprawne użycie zasad interpunkcji.

Odpowiedz
~agneesssss
~agneesssss ponad rok temu

Mam 24 lata, nigdy nie miałam chłopaka, bo tak się ułożyło to w życiu, mam za to dużo koleżanek. Faceci mnie pociągają, ale czasami mam wrażenie, że jednak bardziej seksualnie działa na mnie kobieta, a facet mnie onieśmiela. Czy to znaczy, że jestem homoseksualna?

Odpowiedz
~Mateusz
~Mateusz ponad rok temu

A co do ostatniego,homoseksualizm został wykreślona z listy chorób ale też bez poparcia jakichkolwiek badań tylko przez głosowanie. A w głosujących znajdowało się kilku zadeklarowanych homoseksualistów. Nie twierdzę że to choroba i nie przeszkadza mi kogoś orientacja ale trzeba mieć wiedzę jakąkolwiek na temat

Odpowiedz
~Patrycja
~Patrycja ponad rok temu

Niestety, nic nie jest prawdą co tu zostało napisane. A zwłaszcza kwestii początku kształtowania orientacji i jej zmiany. Tak naprawdę nie wiadomo kiedy kształtuje się nasza seksualność aczkolwiek nigdy żadne naukowe badania nie dowiodły iż nasza seksualność i predyspozycje kształcą się jeszcze przed narodzinami. Były szeregi badań w tym kierunku, ale wszystkie kończyły się negatywnie czyli nie można gdybac tak jak autor to zrobił tego artykułu zresztą całkiem niekompetentny. Wiele natomiast wskazuje że homoseksualizm jest uwarunkowany środowiskowo ponieważ człowiek uczy się swojej seksualności w trakcie życia. Człowiek rodzi się i jest stworzony do prokreacji. Pewne sytuacje i zdarzenia w życiu młodego człowieka czy też później może sprawić że osoba będzie homosekualna. Przyczyną również są oczywiście warunki biologiczne czyli cechy które dziedziczymy genetycznie i które po części składają się na problem homoseksualizmu. W swoim krótkim życiu poznałam bardzo wielu homoseksualistów ma podobne problemy z utozsamieniem z własną płcią trudne dzieciństwo brak akceptacji że strony rówieśników zły kontakt z ojcem/matka lub jego brak. Nie prawda jest również iż orientacja jest nie do zmiany. Jak pokazują badania seksualność człowieka jest zmienna całe życie tak więc jest to stosunkowo rzadkie ale osobiście znam osoby które w trakcie swojego życia odkryty zupełnie inna orientację nawet z homo do hetero. Także owszem to nie my sobie ją wybieramy ale głoszone tu dogmaty są zupełnie nie prawdziwe i brak im poparcia w jakichkolwiek badaniach naukowych.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Mineta

~Mineciasz • ostatni post wczoraj

2

Pomocni lekarze

Artykuły Jak określić swoją orientację?
Homoseksualizm

Czy gej może być homofobem? (WIDEO)

Czy gej może być homofobem? (WIDEO) Odtwórz wideo

szukać pomocy u różnego rodzaju specjalistów. Chce zmienić swoją orientację, "wyleczyć" ją. Nie ma jednak takiej możliwości. Badania mówią (...) . Zwiększają jego samonienawiść i poczucie grzechu. Życie niezgodne ze...

Orientacje seksualne

Biseksualizm - orientacja psychoseksualna, definicja

, nawet nie mając żadnych doświadczeń seksualnych. Niekiedy w okresie dojrzewania młodemu człowiekowi trudno jest określić swoją orientację, która definiuje (...) -Szmid Jak wyleczyć się z biseksualizmu?...

Homoseksualizm

Związki homoseksualne (WIDEO)

Związki homoseksualne (WIDEO) Odtwórz wideo

Orientacja seksualna to budowanie tożsamości w oparciu o doświadczenia erotyczne i stany uczuciowe wobec osobników określonej płci. Wyróżnia (...) tej samej płci. Światowa Organizacja Zdrowia określiła...

Tożsamość płciowa dziecka

Rodzice gejów i lesbijek (WIDEO)

Rodzice gejów i lesbijek (WIDEO) Odtwórz wideo

Rodzice gejów i lesbijek, kiedy dowiadują się o orientacji swoich dzieci, początkowo są w szoku. Nie ma tu znaczenia, czy dziecko samo powiedziało (...) bierze się z dawnych teorii psychologicznych mówiących, że rodzice...

Jak określić swoją orientację?

Aseksualność - orientacja seksualna, awersja seksualna

Orientacja seksualna to trwały, emocjonalny, uczuciowy i seksualny pociąg wobec osób określonej płci. Jest ona czymś stałym i nie jest kwestią wyboru (...) seksuologicznej. Częściej dotyka kobiety. O orientacji...

Jak określić swoją orientację?

Ułatwienia dla interseksualistów!

i męską mogą w prosty sposób określić swoją odmienną płeć, składając wniosek o paszport. Obok rubryk F (Female - kobieta) i M (Male - mężczyzna) znajduje (...) . Mogą też mieć różne orientacje seksualne. Jak...

Homoseksualizm

Homo w związkach hetero (WIDEO)

Homo w związkach hetero (WIDEO) Odtwórz wideo

, ale i partnera lub partnerkę. Osoby homoseksualne nie akceptujące swojej orientacji mogą przejść psychoterapię uczącą, jak zaakceptować taką a (...) nie inną orientację seksualną. Nikt nie jest w stanie...

Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Makijaż - techniki, makijaż a kształt twarzy

Jakiego koloru szminki używać?

Jakiego koloru szminki używać?

jednocześnie typu urody kobiety. Podpowiemy ci, w jaki sposób wybrać tę odpowiednią szminkę. Oceń tonację swojej skóry Znajomość tonacji własnej skóry (...) jest kluczowa przy wyborze szminki w odpowiednim kolorze. Musisz określić...