Jak polubić poniedziałki?

Dla większości z nas, poniedziałki oznaczają powrót do stresującego i wymagającego trybu życia w pracy oraz uczucie przygnębienia. Najnowsza ankieta przeprowadzona wśród pracowników przez jedną z firm konsultingowych ujawnia, że częściej chorujemy i bierzemy wolne na początku tygodnia. Z kolei inne badania wykazały, że to właśnie w poniedziałki najczęściej dochodzi do ataków serca, nawet jeśli nie jesteśmy tego dnia w pracy.

Dlaczego nie lubimy poniedziałków?

Poniedziałkowe przygnębienie występuje nawet wtedy, gdy jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy. Dlaczego? Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ większość z nas kojarzy ten dzień z negatywnymi emocjami i utratą wolności i możliwości organizacji czasu tak, jak my tego chcemy. Poniedziałki oznaczają koniec spędzania wspólnego czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz beztroskiego czasu tylko dla siebie. W takim razie, w jaki sposób możemy zatrzymać dobry humor, gdy niedziela zbliża się ku końcowi?

#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?

Musimy pamiętać, że sami zdecydowaliśmy się na to, aby pracować i zaczynać tydzień od poniedziałku. Jeśli najdzie nas przygnębienie, pomyślmy sobie, że zawsze możemy odejść i zmienić pracę lub tryb życia. Terapeuta Stephen Russel uważa, że takie podejście pozwala odzyskać wewnętrzną siłę i władzę nad każdym dniem oraz tym, jakie wyniki osiągniemy.

Zmień sposób myślenia

Małe planowanie naprzód może nam pomóc rozpocząć tydzień bezproblemowo. Jeśli uwierzymy, że poniedziałki mogą być o wiele bardziej produktywne niż pozostałe dni tygodnia, będziemy o wiele bardziej pozytywnie nastawieni na początek tygodnia. Nie chodzi jednak tylko o to, aby wpaść w szalony wir pracy. Warto poświęcić ten dzień na zaplanowanie sobie pracy w ciągu nadchodzącego tygodnia lub poukładanie dokumentów na biurku. Innym dobrym sposobem na poniedziałekmoże być rozpoczęcie nowych rzeczy lub zmiana cotygodniowej rutyny. Czekając w niedzielę na poniedziałek, wypisz na kartce pięć drobnych czynności, które można zrobić inaczej niż zwykle. Przykładowo, poświęć rano 10 minut na czytanie książki lub przygotuj sobie inne niż zwykle śniadanie. To prawda, że większość z nas robi wszystko w ogromnym pośpiechu w poniedziałkowy poranek, ale tylko wyobraź sobie, o ile spokojniejszy i bardziej zmotywowany będziesz się czuł, wstając z łóżka, jeśli dzień będzie zaczynał się w ten sposób.

Minimedytacja na relaks

Oczyszczenie umysłu poprzez krótką medytację może pomóc nam poczuć się spokojniej. Co prawda, niewielu z nas mas czas narelaks w poniedziałki, ale warto jest poświęcić chociaż minutę. Wystarczy znaleźć w miarę spokojne miejsce (może toaleta?), zamknąć oczy i przez minutę skupić się tylko na oddychaniu. W ten sposób oczyścimy umysł z natłoku myśli i poczujemy się spokojniejsi.

Dzięki urozmaiceniu tygodnia pracy kilkoma weekendowymi przyjemnościami, poniedziałek może stać się o wiele mniej stresujący. Wielu z nas nie może doczekać się weekendu, aby odpocząć, spotkać się ze znajomymi lub iść na dobry obiad lub kolację. To samo jednak możemy też zrobić w ciągu tygodnia. Dzięki temu poniedziałkowe przygnębienie nie będzie nam aż tak bardzo doskwierało.

Zadbaj o ciało i umysł

Gdy zbliża się weekend, wprowadź zdrowe nawyki, które pomogą ci czuć się szczęśliwszym i pełnym energii w poniedziałek. Pamiętaj, że umysł i ciało są nierozłączne. To, co jesz, ile śpisz i jak aktywny jesteś, wpływa na nasze samopoczucie, nastrój i ogólną wydolność organizmu. Oprzyj się pokusie odsypiania zaległości w weekend, a ranne wstawanie w poniedziałki będzie o wiele łatwiejsze. Dodatkowo staraj się jeść trzy posiłki i dwie małe przekąski dziennie, aby utrzymać stały poziom energii. Unikaj również picia dużej ilości alkoholu na rozładowanie stresu. Przyczyni się to do spadku energii w poniedziałek. Zamiast tego zadbaj o swój organizm – więcej się ruszaj i dobrze się odżywiaj.

Przede wszystkim przestańmy powtarzać, że nie lubimy poniedziałków. Prawda jest taka, że dla większości z nas nie są one takie złe. Wprowadzając tylko kilka zmian w sposobie myślenia, możemy cieszyć się początkiem tygodnia, który przynosi nam nowe wyzwania i możliwości.

Komentarze (1)
~kostek
~kostek ponad rok temu

Szkoda, że nikt jeszcze nie podał rzeczowego sposobu, by faktycznie polubić poniedziałki. Nikt, oprócz autora tej (http://lubieponiedzialki.ugu.pl/) strony, którego podziwiam i dziękuję mu za to, że podał tak prosty i skuteczny sposób na ten nieznośny dzień.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Emocje
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy!

~Ola28283838289229 • ostatni post 10 godzin temu

3

Pomocni lekarze

Artykuły Emocje
Emocje

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

Otaczaj się optymistami Pesymizm jest zaraźliwy, więc trzymaj się z dala od negatywnie nastawionych do życia osób. Kiedy otoczysz się ludźmi, który patrzą na życie przez różowe okulary sam też zaczniesz bardziej pozytywnie postrzegać świat i to, co ci...

Emocje

Zadowolenie z życia

Zadowolenie z życia

O zadowoleniu z życia i komforcie psychicznym decydują m.in. czynniki ekonomiczne, normy, system wartości, realizacja marzeń, planów i aspiracji.

Emocje

Jak znaleźć sens życia?

Jak znaleźć sens życia?

Rutyna daje się we znaki Codzienność często wydaje się nerwowa i stresująca: bierzemy na siebie zbyt wiele obowiązków do wykonania i w nocy myślimy, jak mamy z tym wszystkim zdążyć. Niekiedy pod koniec dnia nie wiemy, kiedy ten dzień zleciał i tak mijają...

Emocje

Czy warto rzucić wszystko i wyjechać?

Czy warto rzucić wszystko i wyjechać?

W życiu zdarzają się sytuacje, w których czujemy się przyparci do muru. Nieudany związek, problemy z pracą, skomplikowane relacje rodzinne lub zbyt szybkie tempo życia sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się, czy miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy...

Emocje

"Ryzyko samobójstwa u młodzieży" - Wydawnictwo PZWL

Publikacja "Ryzyko samobójstwa u młodzieży" od Wydawnictwa PZWL jest odpowiedzią na znaczący wzrost prób samobójczych młodzieży w ostatnich latach w Polsce i na świecie. Omawia zachowania samobójcze młodzieży - myśli, próby samobójcze, samobójstwa dokonane...

Emocje

Satysfakcja z życia

ekonomicznych - normy, system wartości, przekonania, aspiracje, marzenia i stopień ich realizacji, cechy osobowości, emocje i doświadczenia życiowe. Osoba biedna