Przejdź na WP

Dieta w cukrzycy typu 2

Konkretne ilości tłuszczów, kalorii i węglowodanów zależą od twojej wagi, od tego, czy uprawiasz jakiś sport i czy nie cierpisz na alergię na jakieś produkty spożywcze. Jednak są pewne ogólne zasady, które dotyczą diety każdego chorego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Poniżej znajdują się trzy najważniejsze filary twojej diety. Powinna ona zawierać:

Źródłem tłuszczów, zawierających ten typ kwasów tłuszczowych, są orzechy laskowe, ziemne, a także masło orzechowe z nich zrobione. Możesz wybrać masło orzechowe zamiast słodyczy, zawierających węglowodany. Pamiętaj jednak, że ono też zawiera dużo kalorii i przy cukrzycy typu 2 nie możesz go jeść bez ograniczeń.

spis treści

1. Planowanie posiłków przy cukrzycy typu 2

Jedną z najtrudniejszych rzeczy, których trzeba się nauczyć przy cukrzycy typu 2 jest stała dieta i planowanie zrównoważonych posiłków. Specjalista dietetyk powinien pomóc ci w zaplanowaniu posiłków, utrzymujących poziom cukru we krwi na jak najbardziej zrównoważonym poziomie.

Cukrzyca nie oznacza, że trzeba całkowicie zrezygnować z niektórych żywieniowych "przyjemności". Trzeba tylko starać się jeść przede wszystkim produkty, które pomagają w utrzymaniu równowagi.

Przy cukrzycy typu 2 może pomóc monitorowanie poziomu cukru we krwi. Zaobserwujesz wtedy, jak konkretne posiłki zwiększają jego poziom. Powinno też wejść ci w nawyk dokładne czytanie informacji na opakowaniach produktów spożywczych. Producenci mają obowiązek zamieszczenia tam informacji o zawartości kalorii, tłuszczów i węglowodanów.

2. Piramida żywieniowa dla diabetyków

Piramida żywieniowa dla diabetyków zawiera sześć grup produktów podzielonych ze względu na zawartość węglowodanów i białek.

  • Grupa 1 to grupa, którą powinno się jeść najczęściej jako podstawę twojej diety. Zaliczają się do niej zboża, rośliny fasolowe i warzywa zawierające skrobię. Zalecane produkty to: chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż, makarony, fasola i groch. Zawierają one cenne witaminy, minerały, błonnik i zdrowe węglowodany. Jeśli to możliwe, wybieraj produkty o niższej zawartości tłuszczu.
  • Grupa 2 to warzywa, które powinno się jeść 3-5 razy dziennie. Pamiętaj, aby wybierać świeże lub mrożone warzywa, bez dodatków, takich jak sól, tłuszcz czy sosy. Najlepsze są warzywa, takie jak szpinak, brokuły, marchewki, papryka, sałata.
  • Grupa 3 to owoce. Dobrze jest jeść 2-4 porcje dziennie. Decyduj się na całe owoce zamiast soków owocowych, które zawierają więcej cukrów i mniej błonnika. Najlepszym wyborem są cytrusy, czyli pomarańcze, grejpfruty i mandarynki. Jeśli już chcesz napić się soku owocowego - pamiętaj, żeby nie był to sok dodatkowo słodzony.
  • Grupa 4 to produkty mleczne. Wybieraj niskotłuszczowe lub odtłuszczone mleko i jogurty. Jogurt zawiera naturalny cukier, ale niektóre są też dosładzane. Te zawierające słodziki mają zazwyczaj mniej kalorii niż te, do których dodaje się cukier.
  • Grupa 5 to mięso i ryby. Najlepiej jeść je 2-3 razy dziennie. Pamiętaj, aby unikać jedzenia skórki z kurczaka, ma dużo tłuszczu. Wybieraj chudsze kawałki z wieprzowiny, cielęciny, wołowiny czy dziczyzny, wycinaj widoczne kawałki tłuszczu. Lepiej sprawdza się beztłuszczowe pieczenie, grillowanie i gotowanie mięsa niż smażenie.
  • Grupa 6 to tłuszcze, słodycze, alkohol, czyli to, czego należy unikać. Staraj się nie jeść tłustych potraw, szczególnie tych zawierających nasycone kwasy tłuszczowe. Są to: hamburgery, sery żółte, bekon, masło. Jeśli masz ochotę na odrobinę alkoholu - pij jak najmniejszą ilość i zawsze z posiłkiem.

Aby zmniejszyć negatywny wpływ grupy 6 na zdrowie, wybieraj słodycze bez cukru, dziel porcje deserów ze znajomymi, a w restauracjach proś o mniejsze porcje.

3. Dieta w cukrzycy typu 2 u dzieci

W przypadku dzieci sytuacja jest dużo trudniejsza niż w przypadku dorosłych. Dzieci potrzebują kalorii, aby rosnąć, więc nie można im za bardzo ograniczyć diety.

Przyjmuje się, że dzieci z cukrzycą powinny jeść trzy nieduże posiłki dziennie, do tego trzy razy mogą zjeść porcję słodyczy. Jeśli z jakichś powodów dziecko przyjmie więcej kalorii (np. na urodzinach) - trzeba pamiętać o ograniczeniu węglowodanów w kolejnym posiłku. Dieta cukrzycowa u dzieci pomaga utrzymać równowagę organizmu.

4. Aktywność fizyczna a cukrzyca typu 2

Przy cukrzycy typu 2 dieta to nie wszystko. W zmaganiu w chorobą pomoże ci regularne uprawianie jakiegoś sportu. Trzydzieści minut spaceru dziennie może przyczynić się do polepszenia twojego stanu.

Jeśli masz nadwagę przy cukrzycy typu 2, możesz spróbować trochę schudnąć - na przykład pięć, sześć kilogramów. Pamiętaj jednak, że gwałtowne chudnięcie nie jest zdrowe dla serca i całego organizmu.

Następny artykuł: Ciasto dla cukrzyków

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy