Jak pozbyć się zakwasów - powstawanie zakwasów, najlepsze sposoby

Zespół opóźnionego bólu mięśniowego częściej funkcjonuje pod nazwą zakwasy. To powszechna dolegliwość, która wynika ze zwiększenia aktywności fizycznej i zaczyna pojawiać się około 24-72 godziny po odbyciu ćwiczeń. Pomimo tego, że ból zakwasów mija samoistnie po kilku dniach, jest to doskwierająca dolegliwość, którą można łagodzić wieloma sposobami. Warto poznać kilka sprawdzonych sposobów na to, jak pozbyć się zakwasów.

spis treści

1. Jak pozbyć się zakwasów - powstawanie zakwasów

Powszechnie krąży mylna opinia według której, zakwasy powstają na skutek niedotlenienia i polegają na odkładaniu się kwasu mlekowego w mięśniach. Prawdą jest, że kwas mlekowy to produkt uboczny metabolizmu i odkłada się w mięśniach z powodu niedoboru tlenu, jednak nie jest on przyczyną bólu, który powstaje po intensywnym treningu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

 Kwas mlekowy ulega wypłukaniu z tkanki mięśniowej po około godzinie od zakończenia aktywności fizycznej. Prawdziwą przyczyną powstawania zakwasów są mikrouszkodzenia włókien mięśni, które nie były wystarczająco przygotowane na intensywne ćwiczenia i rozciąganie.

Zespół opóźnionego bólu nie jest niczym niepokojącym, wręcz przeciwnie, to naturalna reakcja organizmu. Podczas zakwasów mięśnie zostają zregenerowane i wzmocnione. Udowodniono, że powstawanie zakwasów zależy od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Aby zminimalizować ryzyko zakwasów należy przed każdym treningiem wykonać rozgrzewkę, która przygotuje organizm do wytężonej aktywności i nie będzie zmuszała nas do szukania sposobów, na to jak pozbyć się zakwasów.

Czego nie jeść przed ćwiczeniami?
Czego nie jeść przed ćwiczeniami? [7 zdjęć]

Ostre jedzenie może powodować zgagę, a to niepotrzebny dyskomfort w czasie wykonywania ćwiczeń.

zobacz galerię

2. Jak pozbyć się zakwasów - najlepsze sposoby

Czasem warto wspomóc naturalną regenerację mięśni i podjąć próbę złagodzenia dolegliwości zakwasów. Jak pozbyć się zakwasów? Jeśli dojdzie do powstania zespołu opóźnionego bólu mięśniowego, można skorzystać z kilku sposobów, które pomogą przy uśmierzeniu bólu.

Jedną z najprostszych opcji na to jak pozbyć się zakwasów jest prysznic – miejsce wystąpienia zakwasów przelewaj na przemian zimnym i ciepłym strumieniem wody, taki rodzaj „masażu” odpręży i zrelaksuje mięśnie.

Doraźną ulgę odczujesz, jeśli weźmiesz gorącą kąpiel, która jest kolejnym sposobem na to jak pozbyć się zakwasów. Rozgrzanie mięśni wspomoże ich regenerację. Podobny efekt można uzyskać dzięki wizycie w saunie – taki sposób, nie tylko korzystnie wpłynie na stan mięśni, lecz także dodatkowo poprawi krążenie. Dobrym pomysłem na to jak pozbyć się zakwasów jest delikatny masaż, który nie tylko złagodzi ból, lecz także rozluźni spięte mięśnie.

Istnieje kilka sposobów na to jak pozbyć się zakwasów
Istnieje kilka sposobów na to jak pozbyć się zakwasów

W przypadku ostrego bólu można sięgnąć po środki farmaceutyczne. W aptece dostaniesz różnego rodzaju leki przeciwbólowe (np. ibuprofen – korzystając z leków należy stosować je zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, w przypadku intensywnego bólu w żadnym wypadku nie zaleca się przedawkowywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych), lub żele, maści, które pomogą zmniejszyć obrzęk i uśmierzą ból.

To musisz wiedzeić

Pomimo, że ból wystąpił wskutek aktywności fizycznej, sposobem na to jak pozbyć się zakwasów jest wykonanie lekkich ćwiczeń, które dodatkowo wpłyną na pracę mięśni, pomogą zachować ich elastyczność i złagodzą doskwierający ból.

Zaleca się wizytę na basenie, ponieważ pływanie skutecznie rozluźnia spięte mięśnie. Oprócz tego, sposobem na to jak pozbyć się zakwasów, jest odpowiednia dieta bogata w węglowodany, białko i błonnik, istotne jest uzupełnianie płynów, aby utrzymać nawodnienie organizmu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy