Jak poznać, że to ten jedyny?

Związki partnerskie to jedna z podstawowych relacji, jakie tworzą w życiu ludzie. Stanowią czynniki decydujące o szczęściu i spełnieniu. Znajomość zaczyna się zwykle bardzo intensywnie, partnerzy są sobą zafascynowani, walczą o względy i chcą zrobić na sobie jak najlepsze wrażenie. W tym momencie wiele kobiet zadaje sobie pytanie – jak poznać, że to ten jedyny? Partner w związku jest dla ciebie kimś zupełnie nowym, chcesz z nim rozmawiać i spędzać jak najwięcej czasu. Zaangażowanie w związek i szczera komunikacja umacniają relację. Jak jednak poznać, że akurat ten związek to miłość na całe życie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Pewność w związku

Odnalezienie tego jedynego może wydawać się marzeniem, które nigdy się nie spełni lub być początkiem prawdziwej miłości. Większość znajomości zaczyna się od fascynacji, która charakteryzuje się niepohamowaną burzą emocji.

Wymarzony mężczyzna

Związek jest sztuką kompromisu i wymaga od każdej pary pracy nad sobą. Bez wspólnych rozmów i rozwiązywania konfliktów nie uda się stworzyć dobrej rel...

Gdy jesteście zakochani, zachwycacie się każdym swoim gestem. Uwielbiacie ze sobą przebywać, rozmawiać i wymieniać poglądy na różne tematy – to pierwsze sygnały, że wasza znajomość się rozwinie.

Kiedy etap „pierwszych pocałunków” minie, życie z partnerem staje się codziennością. Znacie swoje upodobania, reakcje i wiecie już dobrze, czego w danej sytuacji możecie się po sobie spodziewać. Nie stanowią już dla was tajemnicy silne i słabsze strony partnera. Jeżeli zastanawiasz się, czy to ten jedyny, musisz kierować się uczuciem. Powinno się to po prostu czuć.

Nie zawsze odczuwanie motyli w brzuchu będzie wiązało się ze świadomością, iż to związek na całe życie. Ktoś, z kim możemy spędzić wszystkie swoje dni, powinien akceptować nasze pasje oraz wspólnie z nami miło spędzać czas, dawać poczucie bezpieczeństwa i spełnienia.

Rozwój związku

Związek między dwojgiem ludzi nie jest oczywiście stały w swoim przebiegu i nie od razu pojawia się tzw. prawdziwa miłość. Psycholodzy wyróżniają konkretne fazy jego rozwoju, które charakteryzują się specyficznymi cechami. Większość terapeutów wyróżnia pięć etapów przebiegu związku. Oto charakterystyka każdego z nich.

  • Etap fascynacji

Pierwsze randki, pierwsze pocałunki, flirty, czy „motyle w brzuchu”. To charakterystyczne cechy początków każdej znajomości. Fascynacja jest pierwszą fazą związku, charakteryzuje się niepohamowaną burzą uczuć. Jest to silne zauroczenie drugą osobą, jej wyglądem, stylem życia, sposobem zachowywania się i mówienia. Partner jest postrzegany jako osoba idealna. Pierwsza faza każdej relacji między kobietą a mężczyzną to przede wszystkim uczucie zakochania, tęsknota nawet w czasie krótkich rozłąk, chęć spędzania z tą osobą każdej wolnej chwili oraz nieustanne myślenie o niej.

  • Etap oczekiwania

Wiele kobiet zadaje sobie wówczas pytanie – czy to ten jedyny. Ukochani dbają bardziej o swoje własne poglądy i zainteresowania, hobby i wolny czas.

  • Etap zmian

W tym okresie partnerzy próbują zmienić siebie na siłę. Bardzo często przekonują do swoich racji i niekoniecznie tolerują zachowania i poglądy ukochanej osoby.

  • Etap kryzysu

Po kilku latach bycia razem pojawia się pierwszy kryzys, problemy i kłótnie. W tym etapie związku dochodzi bardzo często do rozstania. Jeśli kochające się osoby wytrwają ów trudny czas, najprawdopodobniej związek opiera się na prawdziwym uczuciu.

  • Etap pojednania

Etap związku, kiedy przychodzi zawarcie pojednania. Partnerzy przekonują się, że jest to miłość na całe życie, decydują o zaręczynach, ślubie, zamieszkaniu razem lub obiecują sobie bycie „na dobre i na złe”.

Kłótnie i sprzeczki to problemy, które zdarzają się w każdym związku. Życie partnerskie czy rodzinne nie jest niekończącą sie sielanką i idyllą. W przypadku pojawienia się problemów w związku, należy przeprowadzić szczerą rozmowę. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że każdy człowiek jest inny, ma swoje wyobrażenia i poglądy. Nie warto nikogo zmieniać na siłę, lecz starać się dojść do kompromisu.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ślub
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ślub
Ślub

Strach przed odpowiedzialnością

Strach przed odpowiedzialnością

Do decyzji o małżeństwie, związaniu się na całe życie z drugą osobą i założeniu rodziny trzeba dorosnąć. Kobiety są zwykle bardziej przychylne do zalegalizowania związku, mężczyznom często jest to obojętne.

Ślub

Stres przed ślubem

Przygotowania ślubne to całkiem naturalna sprawa. Nie dość, że sama organizacja wesela pochłania dużo energii, to dochodzą jeszcze obawy przed ślubem (...) co do jakości uczucia. Związanie się z drugim człowiekiem na całe przyszłe życie...

Ślub

Dlaczego warto wziąć ślub zimą? (WIDEO)

Większość ślubów odbywa się w sezonie wiosennym i letnim, czyli od kwietnia do października. Można wtedy liczyć na dobrą pogodę, piękne krajobrazy (...) wokół, a przede wszystkim nie martwić się o dodatkowe ubrania wierzchnie. Są...

Ślub

Najbardziej przerażające tradycje nocy poślubnej (WIDEO)

Obecnie coraz więcej nowożeńców nie konsumuje nocy poślubnej, ponieważ jest zbyt zmęczona całonocną zabawą. Jednak tradycyjne wesele różniło się od współczesnego, a noc poślubna była jedną z najważniejszych tradycji. W średniowieczu po oczepinach para...

Ślub

Seks przed ślubem

do ślubu. Mimo liberalizmu seksualnego i swobody obyczajowej, seks przedmałżeński jest przez wielu potępiany. Z jednej strony, wytaczane są argumenty (...) natury religijnej i twierdzenie, że współżycie przed ślubem...

Ślub

Publiczne oświadczyny - hit czy kit? (WIDEO)

Niejednokrotnie słyszeliśmy o oświadczynach na parkiecie boiska podczas najważniejszych rozgrywek turnieju koszykówki czy siatkówki. Zdarzały się i takie sytuacje, w których mężczyzna przyklękał na kolano w miejscach publicznych takich jak Time Square,...

Ślub

Wymarzony mężczyzna

Wymarzony mężczyzna

Związek jest sztuką kompromisu i wymaga od każdej pary pracy nad sobą. Bez wspólnych rozmów i rozwiązywania konfliktów nie uda się stworzyć dobrej relacji.

Ślub

Nowożeńcy

Nowożeńcy

Szczęśliwe małżeństwo zależy od obustronnej chęci i zaangażowania. Chęć zawarcia małżeństwa powinna wypływać z serca.

Ślub

Seks a szczęście w związku

Seks a szczęście w związku

Rozpoczęcie współżycia jest dla zakochanych ludzi przeniesieniem związku na bardziej intymny poziom. Seks daje poczucie niezwykłej bliskości i może być czymś wspaniałym, o ile oczywiście oboje partnerzy są na niego gotowi.

Ślub

5 trendów ślubnych na rok 2015

5 trendów ślubnych na rok 2015

Ślubne trendy 2015 Branżą ślubną, tak samo jak modą, rządzą zmieniające się co roku trendy. Każdy nowy sezon ślubów i przyjęć weselnych przynosi (...) nowości, udoskonalenia i zmiany. Co będzie modne w tym roku? Oto 5 najgorętszych trendów...