Dr n. med. Marek Derkacz

O autorze

Dr n. med. Marek Derkacz

Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Jak przechytrzyć cukrzycę?

Według definicji Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD), cukrzycą określa się grupę chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Utrzymujący się miesiącami i latami zbyt wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do uszkodzenia wielu narządów.

Objawy cukrzycy

Liczba chorych na cukrzycę niestety z roku na rok systematycznie rośnie. Według szacunkowych danych w Polsce na cukrzycę choruje już około 2,6 mln osób. Na całym świecie liczba osób chorych wynosi obecnie około 246 mln, a najnowsze prognozy mówią, że w 2025 roku ich liczba przekroczy 380 mln osób! Jak się szacuje około 80-90 proc. chorych stanowią osoby z cukrzycą typu 2, w przeszłości określaną mianem cukrzycy insulinoniezależnej, choć na pewnym etapie choroby również i ta postać cukrzycy może wymagać leczenia insuliną.

Zobacz film: "Wpływ cukrzycy na płodność"

Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną, wynikającą najczęściej z niewłaściwego stylu życia. Schorzenie to dotyczy głównie osób dorosłych, choć w ostatnim czasie coraz częściej odnotowuje się przypadki choroby również wśród otyłych dzieci. Choroba najczęściej rozwija się wśród osób z nadmierną masą ciała, mało aktywnych fizycznie i prowadzących tzw. siedzący tryb życia. Osoby te zwykle nie stronią od niezdrowych i wysokokalorycznych pokarmów, które zwiększają ryzyko zaburzeń metabolicznych. Z uwagi na początkowo słabo nasilone objawy choroby lub zupełny ich brak, w wielu przypadkach cukrzyca typu 2 przez wiele miesięcy, a niekiedy nawet lat może mieć przebieg bezobjawowy lub występujące objawy mogą być na tyle dyskretne, że są przez chorych często bagatelizowane.

Z całą pewnością, gdyby początki cukrzycy bolały, to jej rozpoznawalność byłaby znacznie wyższa. Tak jednak nie jest i jak się obecnie szacuje w Polsce może żyć nawet około 2 mln osób z nierozpoznaną cukrzycą typu 2, a rozpoznanie choroby niestety często stawiane jest dopiero, kiedy pojawiają się pierwsze powikłania.

Rola wczesnego zdiagnozowania cukrzycy

Niestety późno rozpoznana i źle leczona choroba może prowadzić do uszkodzenia wielu układów i narządów (m.in. układu krążenia, serca, nerek, nerwów, czy narządu wzroku oraz powstania tzw. stopy cukrzycowej, co może nawet grozić jej amputacją). Wśród mężczyzn chorych na cukrzycę częściej występują problemy z erekcją i impotencją. Cukrzyca może komplikować również intymne życie kobiet. Ponadto pacjenci z wieloletnią, późno rozpoznaną i źle kontrolowaną cukrzycą żyją krócej i znacznie częściej zapadają na zawały serca i udary mózgu. Właśnie dlatego niezwykle istotna jest znajomość pierwszych symptomów choroby, która pozwala odpowiednio wcześnie postawić rozpoznanie i rozpocząć skuteczne leczenie.

Wczesna diagnoza pozwala uniknąć lub znacznie opóźnić rozwój groźnych powikłań choroby. Dlaczego więc w tak wielu przypadkach choroba ta jest zbyt późno rozpoznawana? Fakt ten wynika najczęściej z nieznajomości jej pierwszych objawów, bądź tłumaczenia ich innymi stanami, takimi jak np. przemęczenie czy choćby naturalne starzenie się organizmu. Warto pamiętać, że pacjent wyedukowany, który zna pierwsze symptomy choroby, ma nad nią znaczną przewagę. Może odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie i dzięki temu do późnego wieku (oczywiście przestrzegając zaleceń lekarskich) może cieszyć się dobrym zdrowiem, a jakość jego życia wcale nie musi istotnie odbiegać od jakości życia osób zdrowych.

Jak zatem nie dać się przechytrzyć cukrzycy i nie dopuścić do tego, by uczyniła spustoszenia w naszym organizmie? Ponieważ jak już wcześniej wspomniano, niezwykle ważne jest jej wczesne rozpoznanie, warto więc co jakiś czas wykonywać kontrolne badanie poziomu glukozy we krwi oraz być dobrym obserwatorem i dokładnie analizować sygnały, które wysyła nam nasz organizm.

Pierwsze objawy cukrzycy

Najczęstszymi i zarazem najbardziej charakterystycznymi symptomami mogącymi sugerować rozwijającą się chorobę są wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu. Cukrzycy zwykle towarzyszy również osłabienie i wzmożona senność w ciągu dnia. Na skórze mogą pojawiać się zmiany ropne np. czyraki, a w okolicach narządów płciowych zmiany zapalne. Podwyższonemu poziomowi cukru we krwi może również towarzyszyć pogorszenie ostrości wzroku. Z kolei w przypadku cukrzycy typu 1, która częściej występuje wśród dzieci i młodych dorosłych, oprócz wyżej wymienionych objawów często obserwuje się również zmniejszenie masy ciała.

W takich przypadkach konieczne jest jak najszybsze zbadanie poziomu glukozy we krwi. Koszt testu nie jest wysoki, a taka mała inwestycja może zaprocentować znacznie bardziej niż najlepiej oprocentowana lokata w banku, chroniąc nas przed wystąpieniem groźnych powikłań.

Kontrolne badania cukru we krwi

Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego aż u ponad połowy chorych z cukrzycą nie występują objawy zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Kiedy zatem i jak często przeprowadzać kontrolne badanie cukru we krwi, aby w porę zdiagnozować cukrzycę? Jak podają zalecenia PTD, badanie w kierunku cukrzycy powinno być wykonywane raz w ciągu 3 lat u każdej osoby powyżej 45. roku życia.

Kontrolę poziomu glukozy we krwi należy również wykonywać co roku, niezależnie od wieku wśród osób z następujących grup ryzyka:

Przestrzegając powyższych zaleceń możemy odpowiednio wcześnie rozpoznać cukrzycę, a to pozwoli nam uniknąć jej groźnych powikłań i długo cieszyć się zdrowiem.

Komentarze (9)
~ewka
~ewka 11 miesięcy temu

@~aza: I Ty to wszystko wiesz i sama się nie kontrolujesz? Ja mam podobną rodzinę, ale jestem świadoma co mnie czeka i choć próbuję zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy. Też mam 40-tkę, nadwagę z którą bezoowocnie walczę, ale choć ćwiczę i staram się zdrowo odżywiać. Nie wiem, czy mi to wyjdzie, ale cukier sama kontroluję (glukometr, paski) jest już niestety podwyższony. Zadbaj o siebie, bo będzie za późno. Nie licz na lekarzy, tylko na siebie!

Odpowiedz
~taurus
~taurus 11 miesięcy temu

choruje na cukrzyce genetyczna od 11 lat .leczę się u diabetologa . wizyta u diabetologa to wypisanie leków , wypisanie informacji do lekarza pierwszego kontaktu wizyta 1 RAZ NA ROK , żadnych wskazówek wnioski diabetolog nie leczy a wypisuje leki , jeżeli możesz liczyć to tylko sam na siebie lek o nazwie Motformax 850 powoduje uboczne skutki wypłukiwanie witaminy B12 a brak witaminy powoduje miedzy innymi zaburzenia neurologiczne o tm "diabetolog" nie poinformował chorego .

Odpowiedz
~aza
~aza 11 miesięcy temu

prawie cała moja rodzina to cukrzycy,mama zmarła w wieku 55 lat na powikłania cukrzycowe(serce,nerki,utrata wzroku).Mój lekarz rodzinny o tym wie i ani razu nie dostałam skierowania na badanie cukru.Mam 40 lat,nadwage,nadciśnienie i zmiany w oczach.Chorujemy bo mamy lekarzy którzy olewają pacjentów

Odpowiedz
~bnu
~bnu 11 miesięcy temu

bo bardzo trudno uzyskać paski na receptę od lekarza dosłownie i znaczeniu nie przepisują bo mając już nadciśnienie i będącym otyłym jest duże prawdopodobieństwo cukrzycy ale lekarz śmieje się jak baran z pacjenta szczególnie tych starych dorabiających do swej niemałej już emerytury zajmując miejsce tym młodym lekarzom ,nie trzeba palić czy pić być szczupłym żeby mieć cukrzycę najgorsza jest ta co spada trudna do udowodnienia lekarzowi

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diagnostyka cukrzycy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Diagnostyka cukrzycy
Diagnostyka cukrzycy

Badania w cukrzycy

cukrzycy typu II jest niewykryta, toteż nie może być leczona. Dlatego po zaobserwowaniu objawów cukrzycy należy niezwłocznie wykonać badania laboratoryjne (...) w kierunku cukrzycy. Istnieje wiele testów...

Diagnostyka cukrzycy

Jak sprawdzić, czy mam prawidłowy poziom cukru? (WIDEO)

Cukrzyca typu 2. w przeciwieństwie do cukrzycy typu 1., ma najczęściej początek skryty, trudno uchwytny. Do rozpoznania dochodzi zazwyczaj (...) , kiedy istnieją już późne powikłania narządowe. Do objawów mogących nasunąć podejrzenie...

Diagnostyka cukrzycy

Dentysta zdiagnozuje cukrzycę?

i kamień nazębny. Nowe badania wykazały bowiem, że specyficzne dolegliwości jamy ustnej mogą być charakterystyczne dla osób cierpiących z powodu cukrzycy (...) w leczeniu. Cukrzyca a stan jamy ustnej Osoby cierpiące z powodu cukrzycy...

Diagnostyka cukrzycy

Stan przedcukrzycowy - objawy, przebieg, przyczyny

Stan przedcukrzycowy - objawy, przebieg, przyczyny

. - Często jest pierwszym sygnałem zmian, które prowadzą do cukrzycy właśnie - dodaje. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia stanu przedcukrzycowego jest zbyt mała (...) obciążenia glukozą, lekarz powinien pacjentowi zwrócić uwagę na...

Diagnostyka cukrzycy

Stomatolodzy wyślą cię na badania glukozy

Stomatolodzy wyślą cię na badania glukozy

projekt Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w ramach Koalicji Wczesnego Wykrywania Cukrzycy (...) przyzębia, czy inne schorzenia trudne do wyleczenia mogą świadczyć właśnie o cukrzycy. Akcja...

Diagnostyka cukrzycy

Czy pomiar glikemii boli?

Leczenie cukrzycy jest postępowaniem objawowym, czyli nie usuwa przyczyny schorzenia, natomiast dąży do minimalizacji wszystkich skutków (...) wyrównaniu cukrzycy można osiągnąć taki cel. W celu ułatwienia kontroli...

Cukrzyca typu 1 - zachorowalność, leczenie i życie z chorobą

Pierwsze objawy cukrzycy typu 1

Pierwsze objawy cukrzycy typu 1

, dlatego tak ważne jest, aby znać wczesne oznaki i jak najszybciej podjąć leczenie. Przeczytaj również: Jak przechytrzyć cukrzycę? Kwasica ketonowa (...) Cukrzyca typu 1 Szacuje się, że w Polsce jest...

Newsy

Nowe rekomendacje w leczeniu cukrzycy typu 2

, ze względu na jej powszechność i wciąż narastającą częstość występowania, za chorobę społeczną. Czy cukrzyca jest dziedziczna? Jak przechytrzyć (...) ", lekarze powinni przepisywać metforminę pacjentom z cukrzycą...