Trwa ładowanie...

Jak przestać być zazdrosnym o partnera?

Któż z nas nie doświadczył nigdy uczucia zazdrości o partnera? Zdrowa zazdrość, czyli taka, która nie występuje w towarzystwie awantur i wyrzutów, może podkręcić temperaturę w związku.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Z drugiej jednak strony notoryczne pretensje w stosunku do partnera mogą mieć nie tylko negatywny wpływ na wasz związek, ale też na zdrowie. Jak pozbyć się zazdrości ze swojego życia i zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Oto porady, które pozwolą wam cieszyć się z bycia razem bez niepotrzebnego wątpienia w szczerość i lojalność drugiej osoby.

spis treści

1. Otaczaj się ludźmi godnymi zaufania

To może brzmieć banalnie, ale ludzie, do których masz zaufanie, pozwolą ci uniknąć uczucia zazdrości. Faktem jest, że jesteśmy pod wpływem środowiska, którym się otaczamy – bierzemy pod uwagę to, co mówią inni, ale też czujemy się nieswojo w towarzystwie osób, których nie darzymy sympatią. Ważne, aby mieć znajomych i przyjaciół, którzy będą dla ciebie wsparciem, a gdy twój partner będzie chciał się z nimi spotkać sam, ty nie poczujesz charakterystycznego ukłucia w głowie.

2. Miej wysokie poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości sprawia, że czujesz się bezpiecznie z osobą, którą kochasz. Jeśli wiesz, co was łączy, znasz swoją wartość, a komplementy partnera są dla ciebie ważne, to z pewnością nie będziesz zazdrosna, gdy twój mężczyzna wypije w pracy kawę z koleżanką – przecież to ciebie wybrał i dla niego jesteś najpiękniejszą kobietą na świecie. Badania przeprowadzone w 2005 roku potwierdziły, że osoby, którym brak pewności siebie, były bardziej podatne na zazdrość, szczególnie w kontekście przyjaźni.

3. Nie porównuj się do innych

Jak mawiał Roosevelt: „Porównywanie jest złodziejem radości”. Coś w tym jest. Jeśli próbujesz budować swój związek, patrząc na relacje ludzi wokół ciebie, to możesz mieć pewność, że twoja relacja z partnerem nie będzie miała przyszłości, a ty nigdy nie zaznasz z nim szczęścia.

Zamiast wyszukiwać w związkach znanych ci par same pozytywy, a w swoim widzieć same wady, doceń to, co masz, nie oglądaj się na innych i nie skupiaj się na porównaniach. Wy i wasz związek powinniście być najważniejsi – nie ma sensu zazdrościć innym tego, na co pracowali przez kilka lat bycia razem.

4. Odłącz prąd

Każdemu z nas na co dzień towarzyszą telefony komórkowe i komputery. O ile social media są zbawieniem dla naszych kontaktów towarzyskich, o tyle dla dobra związku niekoniecznie. Zobaczyłaś zdjęcie swojego mężczyzny z inną kobietą, zrobione podczas imprezy firmowej w pracy? Ktoś wysłał ci SMS-a na temat twojego męża?

8 prostych wskazówek, jak dbać o związek
8 prostych wskazówek, jak dbać o związek [8 zdjęć]

Słowa „kocham Cię”, choć są tylko słowami, budują poczucie bezpieczeństwa, które jest podstawą wzajemnych,...

zobacz galerię

Takie sytuacje powodują, że w twojej głowie zaczyna kiełkować nieprzyjemne uczucie zazdrości, a żołądek przewraca się do góry nogami. Warto czasem odłączyć się od świata i zamiast śledzić profil swojego mężczyzny – spędzić z nim więcej czasu.

Pamiętaj też, że osoby, które wysyłając wiadomość: „uprzejmie donoszę”, wątpiąc w szczerość twojego partnera, nie są godne zaufania. Jeśli wasza relacja jest zdrowa, możesz być pewna, że gdy coś zacznie się dziać w waszym związku – twój mężczyzna da ci o tym znać. Zaufaj mu.

To zupełnie normalne, że każdy człowiek jest zazdrosny o swoją drugą połówkę, gdy jednak zazdrość zaczyna uprzykrzać nam życie, doprowadzi do wielu kłótni, a w ekstremalnych sytuacjach nawet do rozstania. Warto więc zastanowić się, czy powody do bycia zazdrosnym o partnera mają swoje podstawy. Jeśli nie, a my tylko wyolbrzymiamy problem, pomyślmy o powyższych wskazówkach, a nasze życie będzie spokojniejsze i unikniemy wielu niepotrzebnych spięć.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.