Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Jerzy Bajko

Jak przetrwać atak migreny?

Avatar placeholder
29.08.2023 16:27
Jak przetrwać atak migreny?
Jak przetrwać atak migreny?

Z migreną ciężko się zaprzyjaźnić, ponieważ potrafi skutecznie wykluczyć z życia. Ból głowy sprawia, że odbiór świata ze wszystkimi jego zapachami, światłem i dźwiękami jest utrudniony. Chory coraz bardziej się izoluje. Co zrobić, gdy migrena zaatakuje? Jak nauczyć się z nią żyć? Oto kilka sposobów.

spis treści

1. Naturalne sposoby na migrenę

Gdy rozpoczyna się atak migreny, pomóc może spacer, ale tylko podczas bezwietrznej pogody. Wiatr niestety może nasilić objawy bólowe. Kiedy pogoda do tego nie zachęca, pomocne będzie położenie się w dobrze wywietrzonym pokoju, który powinien być też cichy, najlepiej z zasłoniętym oknem, tak by światło nie nasilało bólu. Podczas leżenia dobrze jest położyć na czoło zimny kompres. W niektórych przypadkach to nie pomaga – wtedy należy zmusić się do niewielkiej aktywności fizycznej, np. podlania kwiatów czy starcia kurzy. Pomocne są także techniki relaksacyjne, które odprężają i wyciszają.

Niektórym osobom ulgę przynosi masaż karku i głowy oraz wcieranie w skronie olejku, np. migrenolu. Jednak z olejkami należy uważać, gdyż intensywne zapachy mogą nasilać ból głowy. Czasami walkę z bólem wspomaga wypicie słodkiej herbaty albo naparu z pierwiosnka lekarskiego lub ze stokrotki pospolitej. Jeżeli mamy dostęp do odpowiednich specjalistów, możemy skorzystać z dobrodziejstw akupunktury i akupresury. Uciskanie na wysokości oczu skroni, karku poniżej kości potylicznej czy nasady kciuka w niektórych przypadkach łagodzi ból. Gdy migrena się rozwinie i wystąpią dodatkowo nudności, powinno pomóc ssanie plastra imbiru.

2. Leki na migrenę

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Obecnie na rynku mamy bogatą ofertę leków przeciwbólowych i przeciwmigrenowych. Pacjenci mogą sami wybierać specyfiki, które pomogą im w napadach bólu migrenowego. Najczęściej są to medykamenty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancjami czynnymi w tej grupie są paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibupfrofen i kwas tolfenamowy. Stosuje się je w przypadku bólu o różnym natężeniu i pochodzeniu.

Paracetamol oraz ibuprofen to popularne substancje w lekach na bóle miesiączkowe, bóle kostno- stawowe czy bóle zęba. Kwas acetylosalicylowy to aspiryna stosowana najczęściej w przypadku przeziębienia lub grypy. Kwas tolfenamowy ma podobny mechanizm działania jak inne substancje z tej grupy, jednak, oprócz blokowania wytwarzania bólowych mediatorów zapalnych, blokuje również powstawanie lipooksygenazy, która także odpowiada za powstawanie bólu. Kwas ten charakteryzuje się dużą biodostępnością (85 proc). Działa już po 30 minutach, a maksymalna skuteczność widoczna jest w ciągu dwóch godzin. Metabolizowany jest w wątrobie. Jego zaletą jest to, że jedna dawka (200 mg) wykazuje podobną skuteczność, jak 100 mg dawka sumatriptanu, co sprawia, że pacjent nie musi zażywać dużych dawek leku. Tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, jest więc tak bezpieczny, jak paracetamol. Polecany jest od razu na początku ostrych ataków migreny.1

Przyjaźń z migreną jest ciężka i trudna. Niestety, jest to dolegliwość dożywotnia, więc chory, którego ona dotknie, musi się nauczyć z nią żyć. Nie ma uniwersalnego środka na złagodzenie lub całkowite usunięcie bólu – każdy chory musi opracować swoje sposoby, a gdy one zawiodą, powinien zgłosić się do lekarza. Specjalista przepisze odpowiednie leki, dzięki którym migrena przestanie wykluczać z codzienności i pozwoli cieszyć się życiem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Niesteroidowe leki przeciwzapalne a tryptany
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze