Trwa ładowanie...

Jak przetrwać kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego dotyka wielu mężczyzn. Nawet panowie żyjący w udanych związkach są narażeni na desperackie próby zatrzymania czasu. Wiek średni u mężczyzn to trudny czas dla partnerek. Niejedno małżeństwo rozpadło się po tym, jak mężczyzna postanowił odkrywać świat na nowo. Pokusy czyhają na każdym kroku. Wiele młodych kobiet chętnie wdaje się w romanse ze starszymi mężczyznami przeżywającymi drugą młodość. Nie oznacza to jednak, że aktualna partnerka ma biernie czekać, aż małżonek się opamięta. Jak przetrwać kryzys wieku średniego?

spis treści

1. Objawy kryzysu wieku średniego

Symptomy kryzysu wieku średniego są tak oczywiste, że nie sposób ich przegapić. Jeśli twój partner zachowuje się w następujący sposób, najwidoczniej wkroczył w wiek średni:

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

 • mimo iż nie cierpi zakupów, osobiście, lecz zapewne z pomocą młodej ekspedientki, wybrał sobie młodzieżowe ubrania, których dawniej nie znosił,
 • więcej czasu spędza w łazience, kupił sobie nowe perfumy i inne niż zwykle kosmetyki,
 • w Internecie sprawdza, gdzie można wszczepić implanty włosów,
 • coraz częściej wspomina o wymianie starego samochodu na nowy, najlepiej sportowy,
 • nawet w twoim towarzystwie ogląda się za kobietami, zwykle dużo młodszymi,
 • coraz później wraca z pracy, a ty podejrzewasz, że spędza czas z inną kobietą,
 • zaczyna kwestionować swoje życie i dokonania, myślami wraca do lat swojej młodości i robi podsumowania, czego nie udało mu się zrobić,
 • potrzebuje zmian, ma wrażenie, że obecne życie mu nie wystarcza,
 • odkrywa w sobie strach przed śmiercią i chorobami – aby pozbyć się tych lęków, szuka nowych wrażeń, chce znów poczuć się młodo.

2. Jak pokonać kryzys wieku średniego?

To, że twój partner wkroczył w średni wiek życia, nie jest równoznaczne z tym, że masz to zaakceptować i biernie przeczekać ten trudny okres. Co możesz zrobić?

 • Jakkolwiek zabrzmi to niezgodnie z zasadami kobiecej solidarności, jeśli zatrudniasz młodą dziewczynę do opieki nad dziećmi, pozbądź się jej. Romans z opiekunką to jeden z najstarszych i najbardziej oklepanych banałów świata, co nie znaczy, że takie rzeczy się nie zdarzają. Wręcz przeciwnie, mężczyźni zwykle znajdują kochankę w swoim otoczeniu.
 • Dyskretnie kontroluj wydatki swojego partnera, w ten sposób może uda ci się uniknąć niespodzianki w postaci sportowego wozu.
 • Nie staraj się rywalizować z młodszymi od siebie kobietami. Nawet jeśli twój partner ostatnio ma mniejszą ochotę na seks, nie oznacza to, że masz go witać w pończochach i szpilkach, by za wszelką cenę na nowo rozbudzić w nim pożądanie. Bądź sobą i wspieraj go, ten trudny okres wkrótce minie.
 • Zajmij się sobą. Nie koncentruj wszystkich sił na partnerze, tobie też coś należy się od życia. Znajdź czas na hobby, być może twój partner dołączy do ciebie i przestanie skupiać się tylko na sobie.

Taki kryzys jest czymś najzupełniej normalnym i przy wsparciu bliskich można go przetrwać. Mężczyzna w średnim wieku powinien realistycznie spojrzeć na swoje życie i skoncentrować się na sukcesach, a nie porażkach. Nie warto za wszelką cenę gonić za młodością. Każdy wiek, także dojrzały, ma swoje zalety, wystarczy tylko je dostrzec.

Kryzys wieku średniego to sprawdzian dla niejednego związku. Zachowanie partnera może być nie tylko irytujące, ale i bolesne. Aby wiek średni u mężczyzn przejść z godnością, nie warto brać wszystkiego do siebie. Odrobina cierpliwości i szacunku wystarczą, by dyskretnie wspierać partnera i pomóc mu zaakceptować nieuchronność przemijania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Następny artykuł: Jak wybaczyć zdradę?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza