Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Sadowska

Jak rozmiar biustu wpływa na zdrowie psychiczne młodych dziewczyn?

 Aleksandra Miłosz
01.10.2015 10:56
Jak rozmiar biustu wpływa na zdrowie psychiczne młodych dziewczyn?
Jak rozmiar biustu wpływa na zdrowie psychiczne młodych dziewczyn? (Zdjęcie piersi/Shutterstock)

Każda z nas, która pamięta swoje nastoletnie czasy przyzna, że piersi są jednym z najważniejszych problemów młodych dziewczyn i mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Dopiero niedawno pracownicy ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie zbadali, jak wielki wpływ na nastolatki może mieć zbyt duży rozmiar lub asymetria piersi. Wyniki były tak zaskakujące, że główny lekarz zajmujący się badaniem zasugerował agencjom ubezpieczeniowym wprowadzenie ubezpieczenia, które pokrywałoby chirurgię rekonstrukcyjną i usunęło problem milionów młodych dziewczyn.

spis treści

1. Nauka a biusty

W najnowszym badaniu lekarze przyjrzeli się 59 młodym kobietom w wieku od 12 do 21 lat, u których stwierdzono asymetrię piersi. Należy dodać, że badane różniły się przynajmniej jednym rozmiarem miseczki. Lekarze dla porównania badali też kobiety, u których nie stwierdzono asymetrii piersi. Następnie zadano wszystkim dziewczynom serię pytań dotyczącą ich zdrowia psychicznego i własnej samooceny. Jak można się spodziewać, dziewczyny z asymetrią biustu wypadły znacznie gorzej niż te, u których nie było deformacji piersi. Stan psychiczny młodych kobiet był tak zły, że autor badania dr Brian Labow pokusił się o stwierdzenie, że „cieszy się, iż samoświadomość dotycząca raka piersi u kobiet wzrasta, ale w obecnej sytuacji rak jest niczym w porównaniu ze wszelkimi innymi dolegliwościami piersi, dotykającymi kobiety”.

2. Dlaczego jest tak źle?

Problem zaczyna się, gdy młoda kobieta wchodzi w okres dojrzewania. Jej ciało się zmienia, a piersi rosną. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze problemy z biustem, z którymi jednak młoda kobieta zostaje sama. Ze strony medycyny i chirurgii plastycznej nie są podejmowane żadne kroki, które pomogłyby takim dziewczynom czuć się normalnie i komfortowo z własnym biustem. Oprócz pomocy medycznych, powinno się także zrewolucjonizować biustonosze i kostiumy kąpielowe, których różnorodność obecnie wiąże się tylko z kolorem. Tymczasem potrzebne są staniki, których miseczki będą innego rozmiaru – tak, aby dziewczyna cierpiąca na ten problem mogła czuć się komfortowo. Gdyby zrewolucjonizować dziedzinę brafittingu, mniej dziewcząt decydowałoby się na użycie skalpela, aby poczuć się dobrze w swojej skórze.

3. Jak pomóc młodym kobietom?

Zobacz film

Dziewczyna, która w okresie dojrzewania zauważy, że jej piersi nie rozwijają się prawidłowo i nie rosną równomiernie, a jej samoocena z tego powodu sięgnęła dna, powinna udać się do specjalisty, który sprawdzi, czy jej stan psychiczny to kwestia asymetrii biustu, czy innego problemu dotyczącego wyglądu. Biust jest pierwszym i bardzo ważnym atrybutem kobiecości młodej dziewczyny, dlatego jego wady tak silnie oddziałują na młodą psychikę.

Chcąc pomóc młodej dziewczynie, przede wszystkim nie powinniśmy odwracać się od niej i zostawiać samej ze swoim problemem. Jako rodzic warto zaprowadzić ją do psychologa, a na pewno do ginekologa, który sprawdzi, czy asymetria piersi nie jest skutkiem choroby. Zadbajmy o zdrowie psychiczne już w domu, nie śmiejmy się, nie odtrącajmy, a przede wszystkim rozmawiajmy i tłumaczmy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Nieśmiałość
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze